Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Rozczarowujące dane z Polski - płace znów rosną wolniej niż inflacja, a przemysł nurkuje!

|
selectedselectedselected
PILNE! Rozczarowujące dane z Polski - wzrost wynagrodzenia nie dał rady stawić czoła inflacji | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W czerwcu po raz pierwszy od wielu miesięcy płace w Polsce realnie wzrosły. Dynamika wynagrodzenia była więc wyższa od wskaźnika inflacji w skali roku. Lipcowe dane okazały się jednak rozczarowujące, podobnie jak odczyty z przemysłu - aktywność sektora wytwórczego spadła dużo mocniej niż oczekiwano.

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

 

Reklama

 

Rozczarowujące dane z przemysłu i rynku pracy

Jak wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w lipcu 2023 r. wyniosło 7481,45 złotych brutto i tym samym było o 10,4% wyższe niż rok temu. Jest to swego rodzaju rozczarowanie, ponieważ analitycy spodziewali się dynamiki płac na poziomie 11,1%. Ponadto, po czerwcowym odczycie, w którym płace realnie wzrosły, oczekiwano, że w lipcu - gdy inflacja była jeszcze niższa - po raz kolejny wynagrodzenia będą rosły nieznacznie szybciej niż wskaźnik CPI.

Warto przypomnieć, że w czerwcu przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw było wyższe o 11,9 proc. rok do roku i wyniosło 7335,20 złotych brutto. To zaś oznacza, że przy czerwcowej inflacji CPI na poziomie 11,5% w skali roku doszło do realnego (czyli przewyższającego) wzrostu wynagrodzenia. Taka sytuacja ostatni raz miała miejsce w lipcu 2022 roku, natomiast we wszystkich kolejnych miesiącach dynamika cen konsumpcyjnych była wyższa niż przeciętny wzrost płac.

Wzrost zatrudnienia w czerwcu wyniósł natomiast 0,2% w skali roku.

Zobacz także: Ten kraj poważnie rozczarował inwestorów! Większość indeksów solidarnie w dół!

Reklama

 

Oprócz tego GUS opublikował lipcowe dane z polskiego przemysłu, które również okazały się rozczarowujące. Produkcja przemysłowa spadła aż o 2,7% w skali roku, wobec oczekiwanego przez analityków spadku na poziomie 0,6% rok do roku. Spadek produkcji przemysłowej po odsezonowaniu wyniósł natomiast równe 2% w skali roku (-0.8% r/r w czerwcu).

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu (czyli inflacja producentów) w lipcu odnotowały spadek na poziomie 1,7% w skali roku oraz 0,7% w ujęciu miesięcznym.

Dla porównania: ceny produkcji sprzedanej przemysłu wyniosły w czerwcu 0,3% w skali roku i zanotowały spadek o 0,8% w porównaniu do maja.

Ceny produkcji budowlano-montażowej zanotowały wzrost o 10% r/r, wobec 10,3% r/r w czerwcu.

Zobacz także: Inflacja w Niemczech - mamy najnowsze dane. Jak reaguje kurs euro?

Reklama

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Darek Dziduch

Darek Dziduch

Redaktor portalu FXMAG i wydawca magazynu Inwestor. Nagrywa na YouTube materiały edukacyjne, poruszając tematy związane przede wszystkim z inwestycjami, finansami osobistymi i gospodarką.

Obserwuj autoraTwitter


Reklama
Reklama