Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Pierwsze posiedzenie RPP w 2024 r. w oczach analityków. Scenariusz na kolejne miesiące

|
selectedselectedselected
Pierwsze posiedzenie RPP w 2024 r. w oczach analityków. Scenariusz na kolejne miesiące | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Zgodnie z naszymi oczekiwaniami, a także konsensusem rynkowym Rada Polityki Pieniężnej na pierwszym w 2024 r. posiedzeniu utrzymała stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego na niezmienionym poziomie. Oznacza to, iż stopa referencyjna pozostaje na poziomie 5,75%. Decyzja RPP nie zaskakuje, ponieważ od października bankierzy centralni wyraźnie komunikują przejście w tym wait-and-see.

 

Dzisiejsza decyzja, jak i opublikowany po posiedzeniu komunikat nie wpływają zasadniczo na dotychczasowe oczekiwania co do średnioterminowych perspektyw polityki pieniężnej. Podtrzymujemy zatem nasz scenariusz zakładający, iż stopy NBP pozostają na obecnym poziomie co najmniej do marca przyszłego rok. W naszej ocenie w kolejnych kwartałach 2024 r. dojdzie do obniżek stóp procentowych, jednak ich zakres będzie mniejszy niż obecne oczekiwania rynku finansowego. Łagodzenie polityki pieniężnej również przez Fed i EBC da krajowej RPP przestrzeń do łagodzenia warunków monetarnych w Polsce bez negatywnego wpływu na notowania złotego. Obecnie uwaga analityków i inwestorów kieruje się w stronę konferencji prezesa A. Glapińskiego, która zaplanowana jest na środę na godz. 15.00. W naszej ocenie jednak nie wpłynie ona istotnie na oczekiwania co do ścieżki stóp procentowych.

 

Treść komunikatu opublikowanego po posiedzeniu RPP nieznacznie zmieniła się względem poprzedniego miesiąca, jednak nie zmienia naszych oczekiwań co do ścieżki stóp procentowych. RPP zwróciła uwagę, iż „napływające dane wskazują, że pomimo obserwowanego ożywienia gospodarczego, presja popytowa i kosztowa w polskiej gospodarce pozostają niskie, co w warunkach osłabionej koniunktury i spadku presji inflacyjnej za granicą oddziaływać będzie w kierunku stopniowego spadku krajowej inflacji”. Dodane zostało zdanie, w którym RPP stwierdza, iż „w najbliższych miesiącach roczna dynamika CPI prawdopodobnie istotnie spadnie, przy czym spadek inflacji bazowej będzie wolniejszy”. Podtrzymana została natomiast ocena, iż kształtowanie się ścieżki inflacji w się inflacji w kolejnych kwartałach obarczone jest podwyższoną niepewnością, która wynika z wpływu polityki fiskalnej i regulacyjnej. W takich uwarunkowaniach kolejne decyzje Rady będą zależne od napływających informacji dotyczących z gospodarki.

Reklama

 

Biorąc pod uwagę dzisiejszą decyzję RPP oraz wymowę komunikatu podtrzymujemy scenariusz zakładający stabilizację stóp w pierwszych miesiącach tego roku i do marca br. RPP wstrzymywać się będzie ze zmianami parametrów polityki monetarnej. Po agresywnym cięciu stóp proc. we wrześniu i listopadzie o łącznie 100 pkt. baz. RPP zmieniła retorykę w kierunku bardziej jastrzębiej i obecnie wyraźnie komunikuje chęć stabilizacji stóp, uzależniając decyzje od napływających danych. Kontynuacja spadku inflacji w pierwszych miesiącach roku, umocnienie złotego, a także spodziewane rozpoczęcie cyklu luzowania monetarnego przez główne banki centralne, w szczególności Fed i EBC, będzie wspierało oczekiwania na obniżenie stóp także w Polsce, bez negatywnego wpływu na notowania złotego. Tym bardziej, że agresywnie będą ciąć stopy banki centralne na Węgrzech oraz w Czechach. Nie wykluczamy, iż do cięcia stóp procentowych w Polsce może dojść już w marcu. Przestrzeń do luzowania monetarnego w tym roku nie jest jednak duża i w naszej ocenie stopy procentowe spadną o nie więcej niż 100 pkt. baz. Utrzymanie ekspansywnej polityki fiskalnej, odradzający się popyt na kredyt, spodziewane przyspieszenie konsumpcji prywatnej utrudniać będą bowiem powrót inflacji bazowej do celu NBP. O ile kierunek stóp procentowych jest w naszej ocenie wyraźnie zdeterminowany, to skala oraz tempo luzowania monetarnego pozostaje niepewna.

 

Zobacz także: Stopy procentowe w Polsce - jest decyzja RPP! Impuls do wzrostu kursu złotego

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama