Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Ostatnia podwyżka EBC, a teraz długa przerwa? Pierwsze obniżki dopiero w przyszłym roku i to nie prędko

|
selectedselectedselected
Ostatnia podwyżka EBC, a teraz długa przerwa? Pierwsze obniżki dopiero w przyszłym roku i to nie prędko | FXMAG INWESTOR
własne źródło
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Najbardziej wyczekiwanym wydarzeniem minionego tygodnia było posiedzenie EBC. Europejski Bank Centralny podniósł stopy procentowe o 25pb, w tym stopę depozytową do poziomu 4,00%. Decyzja EBC choć nie zupełnie zaskakująca, nie była przewidywana przez większość analityków. W trakcie konferencji Prezes EBC Christine Lagarde wskazywała że za zaostrzeniem parametrów polityki pieniężnej była większość członków Rady Prezesów, a sama decyzja była podyktowana trwałością inflacji.

 

 

Reklama

Jednocześnie Prezes Lagarde zaznaczyła, że nie może na ten moment stwierdzić, czy stopy procentowe w strefie euro osiągnęły już swój szczyt i jak długo pozostaną na podwyższonym poziomie. Po decyzji EBC rynek wycenia obecnie 20%-owe prawdopodobieństwo kolejnej podwyżki o 25pb na październikowym posiedzeniu. Ekonomiści BNP Paribas Markets 360 w scenariuszu bazowym także nie spodziewają się dalszego zacieśniania polityki pieniężnej w strefie euro, a pierwszą obniżkę stóp proc. przewidują w czerwcu 2024 r.

 

Drugą wyczekiwaną pozycją w poprzednich dniach była inflacja w USA, która przyspieszyła w sierpniu do 3,7% r/r z 3,2% r/r w lipcu, nieco mocniej niż przewidywał konsensus. Szybsze tempo wzrostu cen wynikało w dużej mierze z ponad 10%-owej podwyżki cen paliw, choć presja cenowa w kategoriach bazowych (z wyłączeniem energii, paliw i żywności) także pozostaje podwyższona.

 

W przypadku krajowej gospodarki GUS opublikował finalny odczyt inflacji CPI za sierpień. Zgodnie ze wstępnym szacunkiem GUS, inflacja CPI w sierpniu zwolniła do 10,1% r/r z 10,8% r/r w lipcu. Niższe tempo wzrostu cen to głównie efekt sezonowej obniżki cen żywności która w ubiegłym miesiącu potaniała o 1,0% m/m. W ocenie ekonomistów BNP Paribas dynamika cen konsumpcyjnych w Polsce będzie do końca roku spadać, a w grudniu wyniesie około 7% r/r. W przyszłym roku ścieżka inflacji stanie się jednak bardziej płaska, choć jej ostateczny kształt zależeć będzie od decyzji w sprawie stawki VAT na żywność oraz poziomu taryf na zakup energii.

Reklama

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydało rozporządzenie obniżające ceny zakupu energii elektrycznej dla gospodarstw domowych o 12%.

Redukcja cen będzie obowiązywać po spełnieniu przez odbiorców jednego z trzech warunków: zmniejszenie zużycia o minimum 5%, potwierdzenie poprawności swoich danych, wyrażenie zgody na otrzymywanie korespondencji drogą elektroniczną. Rozporządzenie ma obowiązywać wstecznie od początku 2023 roku. Ze względu na to, że obniżka wymaga spełnienia określonych warunków i nie jest automatyczna ekonomiści BNP Paribas sądzą, że nie będzie ona miała wpływu na inflację CPI.

 

W przyszłym tygodniu opublikowane zostaną sierpniowe dane o aktywności gospodarczej w Polsce. Ekonomiści BNP Paribas przewidują, że produkcja przemysłowa spadła w ubiegłym miesiącu o 1,6% r/r. W ostatnim czasie kondycja polskiego przemysłu mocno siadła i w krótkim terminie nie spodziewają się silnego ożywienia. Przewidują także, że sprzedaż detaliczna obniżyła się o 3,6% r/r. Uważamy, że popyt konsumpcyjny powinien stopniowo odbudowywać się w nadchodzących miesiącach.

W dalszym ciągu motorem wzrostu polskiej gospodarki powinna pozostać natomiast produkcja budowlano-montażowa. Ekonomiści szacują, że wzrosła ona w sierpniu o 0,4% r/r. W ostatnich miesiącach wyniki sektora budowlanego podbijane były przede wszystkim przez projekty infrastrukturalne. Ekonomiści BNP Paribas uważają także, że dynamika wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw przyspieszyła w sierpniu do 11,9% r/r z 10,4% r/r w lipcu. Szybko rosnące koszty pracy będą w naszej ocenie ograniczać skalę dezinflacji w horyzoncie 12-18 miesięcy. W krótszej perspektywie trend dezinflacyjny powinien być jednak utrzymany dzięki zmniejszającej się presji na ceny towarów, na co wskazuje spadająca inflacja PPI, która w ich ocenie w sierpniu wyniosła 2,4% r/r wobec 1,7% r/r w lipcu.

Reklama

Globalnie uwaga rynku skupiona będzie wokół środowej decyzji Rezerwy Federalnej. Zarówno ekonomiści BNP Paribas jak i konsensus rynkowy zakładają utrzymanie stóp procentowych na niezmienionym poziomie. Rynek także bardzo nisko wycenia prawdopodobieństwo zaostrzenia polityki pieniężnej na poziomie zaledwie 3%. Poza tym poznamy także wstępne szacunki wrześniowych wskaźników PMI w strefie euro i USA. W ostatnich miesiącach koniunktura w głównych gospodarkach świata pogorszyła się i wydaje się, że pod koniec lata indeksy aktywności PMI dalej wskazywać będą na to, że tracą one rozpęd.

Zobacz także: Tydzień pełen wrażeń - jak nie Fed, to BoE i same ciężkie decyzje. Jaka zareagują główne waluty (EUR, GBP, USD)?

 

 

Ostatnia podwyżka EBC, a teraz długa przerwa? Pierwsze obniżki dopiero w przyszłym roku i to nie prędko - 1Ostatnia podwyżka EBC, a teraz długa przerwa? Pierwsze obniżki dopiero w przyszłym roku i to nie prędko - 1

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BNP Paribas Biuro Maklerskie

BNP Paribas Biuro Maklerskie

Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas S.A. jest jednym z pierwszych biur maklerskich w Polsce - działa na rynku papierów wartościowych od 1992 roku. Materiały analityczne tworzone są przez Zespół Doradztwa Inwestycyjnego w skład którego wchodzą Lukas Cinikas, Szymon Nowak, Michał Krajczewski i Adam Anioł.


Reklama
Reklama