Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Obniżki stóp już pewne – w piątek dowiemy się ile jeszcze inflacja musi spaść, aby do nich doszło

|
selectedselectedselected
Obniżki stóp już pewne – w piątek dowiemy się ile jeszcze inflacja musi spaść, aby do nich doszło | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Czas się wycofać. Prezes Glapiński zapowiedział w piątek obniżki stóp, jeśli tylko inflacja zejdzie poniżej 10% r/r i perspektywy na kolejne kwartały będą kształtować się tak, że będzie dalej szybko spadać. Pierwszy warunek może spełnić się w październiku. Drugi wyznacza projekcja - inflacja dalej spada. Nie pozostaje nam nic innego jak zrewidować nasz scenariusz dla stóp procentowych w tym roku. 

What a difference a day made. Choć jeszcze w piątek rano twierdziliśmy, że projekcja nie daje podstaw do obniżek stóp, chęć ich obniżania w RPP jest ewidentna. Warunki, które mają pozwolić na ich redukcję wydają się łatwe do spełnienia. Pierwszą obniżkę obstawiamy więc w październiku. 

 

 

Kalendarz najważniejszych danych i publikacji makroekonomicznych

Poniedziałek, 10.07.2023

Reklama

O 9:00 NBP powinien opublikować Raport o Inflacji. Najważniejsze liczby już znamy - po piątkowej konferencji prezesa wiemy już, że raport nie będzie przeszkodą w luzowaniu polityki pieniężnej. Kluczowa dla RPP jest trajektoria inflacji, nie zaś jej poziom w 2025 roku.

Poza Polską dziać się będzie niewiele. Najważniejsze będą wystąpienia przedstawicieli Fed (Daly, Mester, Bostic).

 

Wtorek, 11.07.2023

Dzień zaczniemy od finalnych danych o niemieckiej inflacji. Poznamy też indeks nastrojów analityków ZEW. Zdecydowanie nieekonomicznym wydarzeniem, które jednak może wpływać na rynkowe nastroje, będzie rozpoczynający się szczyt NATO. Żadni z nas eksperci w temacie wojskowości, odnotowujemy jednak, że rynki mogą reagować na headline'y.

 

Środa, 12.07.2023

Kolejne dane o inflacji, tym razem z USA. To one, wraz z danymi o rynku pracy z zeszłego piątku, będą wpływać na decyzję Fed. Na to jak gospodarkę widzą obecnie amerykańscy bankierzy centralni rzuci nieco światła Beżowa Księga, którą poznamy wieczorem.

Reklama

Do tego dojdą dwie decyzje banków centralnych - z Kanady i z Nowej Zelandii.

 

Czwartek, 13.07.2023

Jak zawsze, dzień po CPI z USA, przyjdzie czas na PPI. Do tego kolejne odczyty inflacji konsumenckiej z Europy, m.in. Francja i Czechy. Jak co czwartek poznamy też liczbę nowo zarejestrowanych bezrobotnych.

 

Piątek, 14.07.2023

Doczekamy się też finalnej inflacji z Polski. Wstępny odczyt wskazał na 11,5% r/r, a nasz komentarz do tych danych można znaleźć pod linkiem.

Po południu poznamy też dane o krajowym bilansie płatniczym za maj. Prognozujemy saldo obrotów bieżących na poziomie 400 mln EUR (konsensus 560 mln EUR). Nasza prognoza eksportu to -0,6% r/r, a importu -6,9% r/r.

Reklama

W USA opublikowany zostanie indeks Uniwersytetu Michigan.

 

Garść newsów makroekonomicznych

  • Polska: ​Rząd planuje podnieść limity zużycia energii elektrycznej, do których obowiązywać będzie ​preferencyjna ​taryfa. Na razie brak szczegółów ilościowych. Legislacja ma zostać przyjęta w III kwartale.
  • Polska: Sejm uchwalił nowelizację ustawy podwyższającą świadczenie 500 plus do 800 zł od 1 stycznia 2024 r. 
  • USA: Rynek pracy rozczarował pod kątem samego wzrostu zatrudnienia (~200 tys.) jednak dynamika płac nie spadła (a nawet przyspieszyła). Trend na zatrudnieniu sugeruje, że Fed osiąga już mniej więcej maksymalną stopę procentową w tym cyklu. Mamy potwierdzenie, że stopy działają hamująco na gospodarkę, ale skala spowolnienia jest niewielka lub inaczej: odbiega od założeń formułowanych kilka miesięcy wcześniej. FOMC pozostał jedynie raczej fine tuning. Wobec dość agresywnej komunikacji w ostatnim czasie, to na danych leżał ciężar przekonania członków Komitetów iż podwyżki można zakończyć. Dane nie stanęły na wysokości zadania. Naszym zdaniem są na tyle mocne, że Fed podwyższy jeszcze stopy w lipcu - wcześniej sugerowaliśmy, że w czerwcu cykl został zakończony. Jeśli FOMC nie zdecyduje się jednak na ruch w lipcu (zwracamy uwagę na bardzo agresywną komunikację potwierdzoną w "Minutes") uznamy, że cykl definitywnie się zakończył.  

 

 

  • Chiny: Ceny konsumpcyjne w Chinach w czerwcu pozostały bez zmian r/r. Konsensus wynosił +0,2% r/r. PPI spadł o 5,4%, po spadku miesiąc wcześniej o 4,6% r/r (konsensus 5%).

Zobacz także: Stopy procentowe w Polsce - do dziesięciu razy sztuka, a potem w dół?

 

 

Reklama

Obniżki stóp już pewne – w piątek dowiemy się ile jeszcze inflacja musi spaść, aby do nich doszło - 1Obniżki stóp już pewne – w piątek dowiemy się ile jeszcze inflacja musi spaść, aby do nich doszło - 1

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama