Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

No i się doczekaliśmy - czas na obniżkę stóp procentowych w Polsce

|
selectedselectedselected
No i się doczekaliśmy - czas na obniżkę stóp procentowych w Polsce | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wszyscy, którzy z utęsknieniem czekali na obniżki stóp procentowych w Polsce (najprawdopodobniej) będą mogli się w tym tygodniu uśmiechnąć. W naszej ocenie RPP zdecyduje się na cięcie stóp o 25pb. Na to jednak czas dopiero w środę. Wcześniej dość nudny początek tygodnia. Zeszły tydzień skończył się natomiast intensywnie, bo danymi z amerykańskiego rynku pracy. Obserwowaliśmy tam dalszą normalizację zatrudnienia - pełen zestaw danych uprawdopodabnia naszym zdaniem utrzymywanie polityki wait-and-see w USA i w efekcie brak dalszych podwyżek stóp.

 

Kalendarz najważniejszych publikacji i wydarzeń makroekonomicznych

​Poniedziałek, 4.09.2023

W USA dziś dzień wolny, w Europie też raczej leniwie. W kalendarzu można znaleźć jedynie wystąpienia szefowej EBC i szefa Bundesbanku.

 

​Wtorek, 5.09.2023

Australijski bank centralny podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych. Uwagę skupiać będą jednak głównie dane z Europy, a konkretniej usługowe indeksy koniunktury PMI. Kolejne wystąpienie zaplanowała też szefowa EBC C. Lagarde. Ponadto ze Stanów Zjednoczonych spłyną dane o zamówieniach w przemyśle. 

Reklama

 

Środa, 6.09.2023

Dzień decyzji RPP. Spodziewamy się obniżki stóp o 25 pb. i taki jest też dość szeroki konsensus. W ostatnich komentarzach do inflacji i PKB pisaliśmy o powodach, które będą kierować Radą. Aby nadmiernie się nie powtarzać odsyłamy do ww. komentarzy.

Poza Polską, decyzję w sprawie stóp procentowych podejmie też Bank Kanady. Światowa uwaga skupiona będzie jednak głównie na nastrojach w amerykańskich usługach (PMI i ISM) i oceną tamtejszej gospodarki w Beżowej Księdze Fed. ​

Trochę danych spłynie też z Europy, m.in. zamówienia w niemieckim przemyśle i sprzedaż detaliczna w strefie euro.

 

Czwartek, 7.09.2023

Czas na kolejne dane dot. niemieckiego przemysłu - tym razem produkcja przemysłowa. Opublikowany zostanie też finalny wynik PKB w II kw. w strefie euro, tu już znamy odczyt flash (0,6% r/r).

Reklama

Amerykański kalendarz zapchany jest wystąpieniami przedstawicieli Fed. Do tego dojdą cotygodniowe dane o liczbie nowo zarejestrowanych bezrobotnych.

 

Piątek, 8.09.2023

Dzień zaczniemy od finalnych danych o PKB z Japonii. Później przeniesiemy się do Europy, bo Niemcy opublikują finalne dane o inflacji (flash wskazał na spadek HICP z 6,5 do 6,4% r/r). Analogiczne dane opublikują również Węgrzy (tu nie znamy flasha). Po czwartkowych danych o produkcji w niemieckim przemyśle, tym razem przyjdzie pora na francuską produkcję przemysłową. 

​W USA ​warte odnotowania może być jedynie wystąpienie ​członka ​zarządu ​Fed (Barr).

 

USA: Normalizacja rynku pracy przybiera na sile

Sierpniowe dane z amerykańskiego rynku pracy potwierdziły, iż proces dostosowania tamże trwa, a w poprzednim miesiącu mógł on nawet przyspieszyć. Można stwierdzić, że powrót do swego rodzaju punktu równowagi na rynku pracy następuje zarówno po stronie popytowej jak i podażowej. Taki zestaw danych powinien być z radością odebrany przez Fed, gdyż oddziałuje on w stronę hamowania usługowej części koszyka inflacyjnego. 

Czytaj także: Normalizacja rynku pracy w USA przybiera na sile. Fed na pewno się cieszy na taki obrót akcji

Reklama

 

 

Polska: Prognozy krótkoterminowe - wrzesień 2023

A kto wie, czy za rogiem nie stoi inflacja pod (10%-owym) progiem? Właśnie takie myśli dominują naszym zdaniem w gronie RPP. Pomimo tego, że flash wypadł nieco powyżej progu, który prezes Glapiński wskazał jako umożliwiający rozpoczęcie obniżek (wspomniane 10% r/r), to nie będzie to przeszkodą dla Rady do cięcia stóp. Spodziewamy się ruchu o 25pb w dół. To nasza najważniejsza prognoza na ten miesiąc. Czego jeszcze można się spodziewać? ​O tym w linku:

Zobacz także: Nowy miesiąc, nowe odczyty ekonomiczne - prognozy krótkoterminowe analityków rynkowych

 

 

Garść newsów makroekonomicznych

  • USA: Indeks ISM w przemyśle wyniósł 47,6 pkt. i wypadł lepiej zarówno w porównaniu do poprzedniego miesiąca (46,4 pkt.) jak i konsensusowych oczekiwań (47 pkt.).

Szczegóły aż tak optymistyczne nie są, z komentarzy do ankiet przewija się słabość zamówień - podkreślana jest ona niemal w każdej branży. Powodem jest zarówno słaby popyt, jak i realizowanie go za pomocą zgromadzonych zapasów. 

Reklama

 

No i się doczekaliśmy - czas na obniżkę stóp procentowych w Polsce - 1No i się doczekaliśmy - czas na obniżkę stóp procentowych w Polsce - 1

No i się doczekaliśmy - czas na obniżkę stóp procentowych w Polsce - 2No i się doczekaliśmy - czas na obniżkę stóp procentowych w Polsce - 2

 

  • USA: Lekką pozytywną niespodziankę sprawił finalny PMI w przemyśle. Indeks na poziomie 47,9 pkt., to o 0,9 pkt. wyżej niż wskazywał flash. Nie zmienia to jednak faktu, że w porównaniu do poprzedniego miesiąca to spadek.

 

 

  • Świat: Nieco lepiej radzi sobie globalny PMI w przemyśle, który wzrósł z 48,6 do 49 pkt. To jednak głównie zasługa indeksów z krajów azjatyckich - USA i w szczególności Europa ciążą ogólnemu wskaźnikowi.
Reklama

 

No i się doczekaliśmy - czas na obniżkę stóp procentowych w Polsce - 3No i się doczekaliśmy - czas na obniżkę stóp procentowych w Polsce - 3

No i się doczekaliśmy - czas na obniżkę stóp procentowych w Polsce - 4No i się doczekaliśmy - czas na obniżkę stóp procentowych w Polsce - 4

No i się doczekaliśmy - czas na obniżkę stóp procentowych w Polsce - 5No i się doczekaliśmy - czas na obniżkę stóp procentowych w Polsce - 5

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama