Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Niemiecka gospodarka psuje nastroje z samego rana. Popyt na kredyty w Polsce rośnie, a warunki coraz bardziej surowe

|
selectedselectedselected
Niemiecka gospodarka psuje nastroje z samego rana. Popyt na kredyty w Polsce rośnie, a warunki coraz bardziej surowe
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Poranne dane z Niemiec zawiodły

Rano poznaliśmy marcowe zamówienia z niemieckiego przemysłu. Odczyt (sezonowo wyrównany) był poniżej oczekiwań (-0,4% m/m, kons. 0,4% m/m), a jednocześnie wyraźnie zrewidowano w dół publikację za luty (z 0,2% m/m do -0,8% m/m). W podziale na sektory nadal relatywnie dobrze wypada automotive (+1,1% m/m), ale zamówienia na „inne środki transportu” (samoloty, statki, pociągi) spadły o 2,3% m/m. Według Destatis rosły zagraniczne zamówienia (+2,0% m/m) z niemieckiego przemysłu, szczególnie te, które napłynęły ze strefy euro (+10,6% m/m). W przypadku krajowego komponentu obserwowano spadek o 3,6% m/m).

Na godz. 11:00 zaplanowana jest jeszcze marcowa publikacja sprzedaży detalicznej dla strefy euro (kons. 0,7% m/m oraz -0,2% r/r). Poza tym kalendarz makro jest dziś pusty.

 

Zaostrzenie warunków kredytowych dla MSP

Według kwartalnej ankiety NBP w I kw. banki zacieśniły politykę kredytowa we wszystkich segmentach rynku. Szczególnie było to widoczne dla małych i średnich przedsiębiorstw (MSP). Zaostrzenie było spowodowane przede wszystkim „wzrostem ryzyka pogorszenia sytuacji gospodarczej kraju i ryzyka branży oraz jakości portfela kredytowego” (szczegóły tutaj str. 8). W przypadku popytu na kredyt nastąpił jego wyraźny wzrost dla dużych przedsiębiorstw (głównie finansowanie fuzji i przejęć) oraz obserwowano niewielkie zmiany dla segmentu MSP. W odniesieniu do gosp. dom. nastąpiło wyraźnie zmniejszenie popytu na kredyty mieszkaniowe (przede wszystkim ze względu na wstrzymanie dopłat z programu Bezpieczny Kredyt 2%) oraz wzrost finansowania konsumpcji. W przypadku składowych oczekiwań wyniki ankiet sugerują dalsze zacieśnienie warunków kredytowych (poza finansowaniem konsumpcji) oraz wzrost popytu na kredyt w przypadku dużych przedsiębiorstw. Dane oceniamy jako delikatnie pesymistyczne – szczególnie dotyczy to wyraźnego zacieśnienia warunków finansowych dla MSP w relacji do neutralnych oczekiwań z poprzedniego kwartału. W pozostałych segmentach sytuacja była zbieżna ze wcześniejszymi ankietami (m.in. spadek popytu na kredyty mieszkaniowe oraz wzrost zapotrzebowania na kapitał wśród dużych przedsiębiorstw).

Reklama

 

Zobacz także: Polskie banki chcą zaostrzyć warunki kredytowe! CNB prowodyrem gołębich nastrojów

 

Spokojna sesja na bazowym FI

Po ubiegłotygodniowej zmienności w poniedziałek nie było już śladu. Dochodowość 10Y UST wahała się w zakresie 4,47-4,51%. Ograniczonym ruchom sprzyjał pusty kalendarz makro oraz zachowawcze wypowiedzi przedstawicieli FOMC. John Williams, przewodniczący nowojorskiego oddziału Fed (neutralny, zawsze z prawem głosu) stwierdził, że warunki na rynku pracy stają się bardziej zrównoważone, a gospodarka rośnie wolniej niż wcześniej. Bilansowanie rynku pracy sugerował również Thomas Barkin (lekko jastrzębi, głosujący w tym roku), ale jednocześnie ocenił, że ostatnie dane dotyczące inflacji sugerują jej wolniejsze dojście do celu niż wcześniej oczekiwano. Ostatecznie na głównych węzłach krzywa UST przesunęła się o 1, -1 oraz -2 pb do odpowiednio 4,82% (2Y), 4,49% (10Y) oraz 4,64% (30Y). Umiarkowane zmiany obserwowaliśmy również na Bundzie, czemu sprzyjały zbieżne z oczekiwaniami dane o inflacji producenckiej w strefie euro za marzec (-0,4% m/m oraz -7,8% r/r). Finalnie na głównych węzłach niemiecka krzywa przesunęła się w dół o 2, 3 oraz 2 pb. do odpowiednio 2,90% (2Y), 2,47% (10Y) oraz 2,60% (30Y).

Azjatycka część sesji nie przyniosła większych zmian na bazowym FI. Również słabsze od oczekiwań dane z Niemiec zostały zignorowane przez Bunda. Podobnie jak wczoraj oczekujemy spokojnej sesji z potencjałem do umiarkowanego umocnienia zagranicznego długu.

 


Reklama

 

Nie przegap najciekawszych artykułów! Obserwuj nas w Wiadomościach Google (GOOGLE NEWS)!  Obserwuj FXMAG>>

 


Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BGK - analizy ekonomiczne

BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.


Reklama
Reklama