Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Polskie banki chcą zaostrzyć warunki kredytowe! CNB prowodyrem gołębich nastrojów

|
selectedselectedselected
Polskie banki chcą zaostrzyć warunki kredytowe! CNB prowodyrem gołębich nastrojów
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Od czasu posiedzenia Rezerwy Federalnej sentyment rynkowy uległ wyraźnej zmianie. W efekcie od tego czasu obserwujemy zwrot w rentownościach długu na rynkach bazowych, co wspiera także polski rynek SPW. W regionie również panuje nastawienie gołębie, czego dobrym dowodem jest postawa czeskiego banku centralnego, który w ubiegłym tygodniu obniżył stopy o kolejne 50pb. Czy CNB będzie nadal mógł procedować tak silne obniżki stóp? Do jakiego poziomu docelowo zmierzamy? O tym w dzisiejszym tekście. 

 

Co nas dzisiaj czeka?

Nad ranem poznaliśmy decyzję ws. stóp z Australii, gdzie obyło się bez niespodzianki (stopy bez zmian), a także niemieckie zamówienia w przemyśle, o których kilka zdań piszemy w sekcji newsów. 

Poza tym czeka nas dzisiaj publikacja marcowej sprzedaży detalicznej ze strefy euro. Po południu głos zabiorą z kolei przedstawiciele banków centralnych: dwa razy Nagel (EBC) i raz Kashkari (Fed). 

Reklama

 

Czechy: O majowych prognozach

Wczoraj tylko krótko napomknęliśmy o decyzji CNB z zeszłego czwartku i towarzyszących im prognozach. Nie chcemy jednak by wiosenne prognozy analityków CNB przemknęły niezauważone, bo zostały opublikowane w (polską) majówkę. Dlatego decydujemy się na ich nieco dłuższe opisanie. Najciekawszy punkt, czyli prognozowana ścieżka PRIBOR3M nieco wzrosła, zbiegając tym samym w dużej mierze do naszych prognoz czeskiej stopy procentowej. 

 

Zobacz także: Prognozy dla czeskiej gospodarki: czeka nas 5 obniżek stóp procentowych w tym roku?

 

Garść newsów makroekonomicznych

  • Polska: NBP opublikował nową ankietę kredytową, z której wynika chęć nieznacznego zaostrzenia warunków kredytowych przez banki w drugim kwartale. Perspektywa popytu na kredyt długoterminowy wśród firm nie wygląda jednak źle.

 

Reklama

 

  • Polska: Rachunki za prąd większości odbiorców w gospodarstwach domowych wzrosną w II połowie 2024 r. o ok. 29 proc. względem I połowy 2024 r., a rachunki za paliwo gazowe o 15 proc. wobec ceny płaconej w I półroczu 2024 r. - napisano w OSR do najnowszego projektu ustawy o bonie energetycznym autorstwa MKiŚ. (PAP)

Kwoty plasują się w okolicy naszego scenariusza bazowego. Oznacza to, że kategoria "energia" podbije inflację w lipcu o około 1,5pp względem scenariusza nie uwzględniającego żadnych zmian. 

  • Polska: Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oświadczyła w poniedziałek, że po ponad sześciu latach procedurę z art. 7 [kwestia przestrzegania praworządności] wobec Polski można zamknąć. Dodała, że dla Polski rozpoczyna się nowy rozdział; złożyła gratulacje premierowi Donaldowi Tuskowi i jego rządowi. (PAP)
     
  • Niemcy: Zamówienia w przemyśle rozczarowały. Poprzednia wartość została zrewidowana w dół (był wzrost, jest spadek). Wyłączając "duże" zamówienia odnotowano marginalny wzrost (+0,1%). Negatywy - ciągle spada. Pozytywny - spada coraz wolniej (coraz bliżej dna?).

 

polskie banki chca zaostrzyc warunki kredytowe cnb prowodyrem golebich nastrojow grafika numer 2polskie banki chca zaostrzyc warunki kredytowe cnb prowodyrem golebich nastrojow grafika numer 2

 

  • Produktywność vs demografia: wątek do przemyśleń.
Reklama

 

 


 

Nie przegap najciekawszych artykułów! Obserwuj nas w Wiadomościach Google (GOOGLE NEWS)!  Obserwuj FXMAG>>

 


Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama