Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Nie wiesz skąd mieli Twój numer telefonu? Szok, ponad połowa pracodawców przekazuje dane swoich pracowników innym firmom

|
selectedselectedselected

Prawie połowa MŚP przekazuje dane osobowe swoich pracowników biurom księgowo-rachunkowym, a część z nich nie szyfruje dokumentów, w których są zawarte - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie serwisu ChronPESEL.pl i Krajowego Rejestru Długów pod patronatem Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

 

Nie wiesz skąd mieli Twój numer telefonu? Szok, ponad połowa pracodawców przekazuje dane swoich pracowników innym firmom
freepik.com | Szok, ponad połowa pracodawców przekazuje dane swoich pracowników innym firmom
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Jak wskazano w badaniu, 95 proc. mikro, małych i średnich przedsiębiorstw przetwarza dane osobowe pracowników, z czego 49 proc. przekazuje je do biur księgowo-rachunkowych. Większość tej grupy (88 proc.) uważa, że są one przez podwykonawców prawidłowo zabezpieczone, choć prawie połowa (45 proc.) obawia się o ich kradzież.

Autorzy raportu stwierdzili, że coraz mniej firm dostarcza dane w formie papierowej (38 proc.), częściej decydują się na formę elektroniczna.


Partnerem portalu FXMAG jest Interactive Brokers. Załóż rachunek w IB w kilka minut i ciesz się najniższymi prowizjami na rynku już od pierwszej transakcji.


 

Reklama

 

Wskazano, że niecała 1/3 respondentów (31 proc.) wysyła szyfrowane e-maile z załącznikiem, do którego dostępu chroni hasło. Zauważono, że najczęściej są to średnie firmy (38 proc.), a rzadziej małe i mikro (po 31 proc.). Z kolei 22 proc. przedsiębiorców szyfruje maile z załącznikiem, lecz nie zabezpiecza ich hasłem.

Zaznaczono, że zdarzają się też firmy (14 proc.), które dane te wysyła nieszyfrowanym e-mailem bez hasła dostępu do pliku. Jak wskazano, najwięcej z nich to małe firmy (23 proc.), z branży handlowej (25 proc.) i transportowej (21 proc.). Dodano, że 16 proc. ankietowanych szyfrowane dokumenty trzyma w chmurze i w ten sposób udostępnia je zewnętrznym partnerom, a 9 proc. nie szyfruje dokumentów trzymanych w chmurze.

 

>> Czytaj też: Najlepsza lokata na rok - sierpień 2024. Ile można zarobić w rok, odkładając oszczędności na lokacie? Który bank wygrał?

 

Zauważono ponadto, że 5 proc. firm przekazuje dane poprzez pendrive lub zewnętrzny dysk. "Jeśli ten zginie lub zostanie skradziony, dane pracowników stają się dostępne dla postronnych osób" - stwierdzili autorzy publikacji.

Reklama

Wyjaśnili, że MŚP najczęściej przetwarzają imię i nazwisko zatrudnionych osób (86 proc.), nieco rzadziej numer telefonu (80 proc.). PESEL i adres zamieszkania przetwarza 3/4 ankietowanych (75 proc.). "W dalszej kolejności adres e-mail (70 proc.), numer rachunku bankowego (68 proc.) i dowodu osobistego (62 proc.) oraz dane zdrowotne o absencjach czy przebytych chorobach (43 proc.)" - przekazano.

Badanie przeprowadziło w maju br. TGM Research techniką wywiadów internetowych (CAWI) na próbie 400 przedstawicieli firm MMŚP spełniających kryterium decyzyjności oraz przetwarzających dane osobowe.

 

>> Czytaj także:  Kalendarz nadchodzących dywidend i innych ważnych wydarzeń. Co czeka nas dziś?

 

(PAP)

Reklama

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PAP

PAP

Polska Agencja Prasowa Spółka Akcyjna – publiczna agencja prasowa, jedyna państwowa agencja informacyjna w Polsce. Zgodnie ze statutem do jej zadań należy uzyskiwanie i przekazywanie odbiorcom rzetelnych, obiektywnych i wszechstronnych informacji z kraju i z zagranicy. Agencja jest także zobowiązana do upowszechniania stanowiska Sejmu, Senatu, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Rady Ministrów, a także umożliwia innym naczelnym organom państwa prezentowanie swoich stanowisk w ważnych sprawach państwowych.


Reklama
Reklama