Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

PESEL

Na jaw wychodzi coraz więcej szczegółów związanych z aferą GetBack. Okazuje się, że spółka miała wgląd w dane zawarte w rejestrze PESEL.

 

Co zawiera rejestr PESEL?

Rejestr PESEL zawiera wrażliwe dane Polaków dotyczące adresu zamieszkania, daty urodzenia, dzieci, ślubów, rozwodów, dane małżonków i wiele innych. Dostęp do tych danych mają m.in. ABW, CBA, policja, prokuratura, sądy, skarbówka oraz inne wskazane w przepisach instytucje publiczne. Inne podmioty, takie jak np. firmy ubezpieczeniowe czy banki – tylko pod warunkiem, że wykażą interes prawny oraz pod warunkiem uzyskania pisemnej zgody osoby, której dane te dotyczą.

 

Uprzywilowana pozycja spółki GetBack

Reklama

Jak informuje „Rzeczpospolita”, spółka GetBack miała wgląd w dane obywateli zawarte w rejestrze PESEL. Zgodę na tę możliwość spółka uzyskała dzięki decyzji MSW w 2015 r. Jest to precedens, gdyż zgody takiej nie otrzymała znana spółka Kruk, działająca od wielu lat w branży windykacyjnej.

W 2015 r. wniosek do MSW o wgląd do bazy PESEL wniosła Kancelaria Prawna GetBack (należąca do GetBack S.A.), którą prowadził jeden z członków zarządu spółki GetBack.

W uzasadnieniu wniosku kancelaria poinformowała, że prowadzi „obsługę funduszu sekurytyzacyjnego, któremu przysługują wierzytelności wobec osób, których dane mają być weryfikowane". Dzięki temu spółka chciała weryfikować adresy dłużników, aby móc prowadzić skutecznie postępowanie windykacyjne.

Według informacji „Rzeczpospolitej”, Ministerstwo Cyfryzacji, któremu obecnie podlegają państwowe rejestry, potwierdziło, że MSW wyraziło wówczas zgodę.

Jak stwierdza Ministerstwo Cyfryzacji, usługa weryfikacji nie jest udostępnieniem pełnych danych osoby poszukiwanej. Udostępnia ona jedynie informację o tym, czy adres poszukiwanej osoby, którym dysponuje firma, jest zgodny z aktualnie figurującym w rejestrze PESEL.

Reklama

Dzięki uzyskanej zgodzie spółka GetBack miała uprzywilejowaną pozycję względem konkurencji. Pomimo tego poniosła porażkę na rynku.

Do końca 2015 r. MSW wydało 8 decyzji pozwalających na wgląd do rejestru PESEL. Jak informuje „Rzeczpospolita”, ówczesna szefowa MSW nie pamięta, by wydała decyzję odnośnie tej konkretnej spółki. Według aktualnych informacji Ministerstwa Cyfryzacji, obecnie 9 podmiotów ma wgląd do rejestru PESEL. Nie informuje jednak, jakie są to firmy.

 

Magazyn: Rafał Zaorski - Zarobił 2,5 mln w 24h

Rafał Zaorski - Zarobił 2,5 mln w 24h
Jak stać się dobrym spekulantem - szczery wywiad z Rafałem Zaorskim Historia katastrofy większej niż Amber Gold Czy dało się zarobić na debiucie spółki Ferrari  Dlaczego rynek gamingowy jest przegrzany Czy Blockchain traci impet
Czytaj
Czytaj więcej