Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

MRiT: zmniejszenie limitu wniosków o kredyt naStart może na początku programu windować ceny (krótka2)

|
selectedselectedselected
MRiT: zmniejszenie limitu wniosków o kredyt naStart może na początku programu windować ceny (krótka2)
źródło własne
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

"Ustalenie zbyt niskiego limitu na starcie programu wobec szacowanego zapotrzebowania mogłoby (...) generować niepotrzebną presję do jak najszybszego złożenia wniosku o kredyt. W kontekście doświadczeń z działania bezpiecznego kredytu 2 proc. to właśnie takie warunki (wymuszające na kupujących szybkie podejmowanie decyzji o zakupie mieszkania) stanowić mogą istotny czynnik podnoszący ceny na rynku mieszkaniowym. (...) Proponuję utrzymanie przedstawionych limitów przynajmniej w zakresie pierwszego kwartału" - wskazał wiceminister rozwoju i technologii Jacek Tomczak w opublikowanej w piątek odpowiedzi na uwagi resortu funduszy i polityki regionalnej.

Tomczak zwrócił uwagę, że założenie dotyczące wyższego limitu wniosków w pierwszym okresie działania programu przewidywane było również w pierwszej wersji projektu. "Zakładała ona, że dla drugiego półrocza 2024 r. (w praktyce od przełomu września i października) limit składanych wniosków wynieść miał 35 tys. Obecne rozwiązanie przewidujące wyższe pule w dwóch pierwszych kwartałach 2025 r. wynika po prostu z przesunięcia terminu wejścia w życie ustawy na 15 stycznia 2025 r." - zaznaczył.

Według MRiT, w pierwszym okresie działania programu kredyt mieszkaniowy naStart liczba chętnych do skorzystania z niego osób będzie wyższa. "Wynika to z opisanej już sytuacji na rynku mieszkaniowym gdzie utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że liczba osób gotowych od strony społecznej do zakupu mieszkania (usamodzielnienie się młodych osób, czy też osób gotowych założyć rodzinę), a pozbawionych tej możliwości z uwagi na brak zdolności kredytowej z każdym miesiącem narasta" - zauważył Tomczak.

Reklama

MRiT dostrzega jedynie możliwość ograniczenia limitu wniosków w II kwartale 2025 r. "W miejsce dotychczasowych 20 tys. wniosków proponuję ustalenie ich limitu na poziomie 17,5 tys." - stwierdził Tomczak. (PAP)

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PAP null

PAP

Polska Agencja Prasowa Spółka Akcyjna – publiczna agencja prasowa, jedyna państwowa agencja informacyjna w Polsce. Zgodnie ze statutem do jej zadań należy uzyskiwanie i przekazywanie odbiorcom rzetelnych, obiektywnych i wszechstronnych informacji z kraju i z zagranicy. Agencja jest także zobowiązana do upowszechniania stanowiska Sejmu, Senatu, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Rady Ministrów, a także umożliwia innym naczelnym organom państwa prezentowanie swoich stanowisk w ważnych sprawach państwowych.


Reklama
Reklama