Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

MAKROmapa: zobacz, nadchodzące wydarzenia bieżącego tygodnia

|
selectedselectedselected
MAKROmapa: zobacz, nadchodzące wydarzenia bieżącego tygodnia  | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W tym tygodniu poznamy istotne dane z USA. Naszym zdaniem inflacja ogółem zmniejszyła się w kwietniu do 8,2% r/r wobec 8,5% w marcu, do czego przyczynił się spadek inflacji bazowej (do 6,1% r/r z 6,5% w marcu) i dynamiki cen paliw.

Tym samym oczekujemy, że inflacja ogółem osiągnęła lokalne maksimum w marcu i w kolejnych miesiącach będzie się stopniowo zmniejszać, osiągając 6,7% r/r w Iv kw. br. i 3,5% w IV kw. 2023 r. Zza oceanu napłyną również wyniki badań koniunktury. W piątej opublikowany zostanie wstępny indeks Uniwersytetu Michigan. Oczekujemy jego stabilizacji (65,0 pkt. w maju wobec 65,2 pkt. w kwietniu). Głównym czynnikiem oddziałującym w kierunku pogorszenia nastrojów pozostaje wysoka inflacja. Uważamy, że w przypadku realizacji naszych prognoz dane z USA nie będą miały istotnego wpływu na kurs złotego i rentowności polskich obligacji.

MAKROmapa: najważniejsze informacje na bieżący tydzień z kraju i ze świata  - 1MAKROmapa: najważniejsze informacje na bieżący tydzień z kraju i ze świata  - 1

W piątek opublikowane zostaną finalne dane o kwietniowej inflacji w Polsce

Oczekujemy, że roczna dynamika cen ukształtowała się zgodnie ze wstępnym szacunkiem i wyniosła 12,3% r/r wobec się do 11,0% w marcu. W kierunku wzrostu inflacji oddziaływała przede wszystkim wyższa dynamika cen żywności oraz zwiększenie inflacji bazowej. Publikacja danych o inflacji będzie naszym zdaniem neutralna dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji.

Reklama

MAKROmapa: najważniejsze informacje na bieżący tydzień z kraju i ze świata  - 2MAKROmapa: najważniejsze informacje na bieżący tydzień z kraju i ze świata  - 2

W piątek poznamy dane nt. polskiego bilansu płatniczego w marcu

Oczekujemy zmniejszenia deficytu na rachunku obrotów bieżących do 1733 mln EUR wobec 2871 mln EUR w lutym, będącego wynikiem przede wszystkim wyższego salda obrotów towarowych. Prognozujemy, że dynamika eksportu wzrosła z 10,4% r/r w lutym do 23,9% w marcu, a tempo wzrostu importu zwiększyło się z 21,6% r/r do 30,6%, co będzie powrotem do trendu obserwowanego w poprzednich miesiącach. Naszym zdaniem dane o bilansie płatniczym będą neutralne dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji.

Dzisiaj opublikowane zostały dane nt. handlu zagranicznego w Chinach

Saldo chińskiego bilansu handlowego zwiększyło się w kwietniu do 51,1 mld USD wobec 47,4 mld USD w marcu. Jednocześnie dynamika eksportu zmniejszyła się (3,9% r/r w kwietniu wobec 14,7% w marcu), podczas gdy dynamika importu nie zmieniła się istotnie (0,0% r/r w kwietniu wobec -0,1% w marcu). Głównym czynnikiem oddziałującym w kierunku spadku obrotów w chińskim handlu zagranicznym są zakłócenia związane z pogorszeniem sytuacji epidemicznej w Chinach. Ze względu na prowadzoną przez Chiny politykę zero-COVID, Szanghaj, będący zarówno kluczowym ośrodkiem logistycznym, jak i produkcyjnym, pozostaje od 1 marca br. objęty całkowitym lockdownem, co prowadzi do silnych zakłóceń w globalnych łańcuchach dostaw. Zgodnie z zapowiedziami chińskiej administracji ograniczenia zostaną utrzymane aż do całkowitego wyeliminowania wirusa. Uważamy, że dane z Chin są neutralne dla rynków finansowych.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Grupa Crédit Agricole – francuska sieć banków spółdzielczych, która w 1990 r. przekształciła się w międzynarodową grupę bankową. Crédit Agricole był początkowo spółdzielczą kasą rolników i z tego powodu jest często nazywany Zielonym Bankiem.


Reklama
Reklama