Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

MAKROmapa: wysp danych makro, czyli podsumowanie wydarzeń ubiegłego tygodnie - działo się!

|
selectedselectedselected
MAKROmapa: wysp danych makro, czyli podsumowanie wydarzeń ubiegłego tygodnie - działo się! | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Produkcja przemysłowa w Polsce zwiększyła się w marcu o 17,3% r/r wobec wzrostu o 17,6% w lutym. Po oczyszczeniu z wpływu czynników sezonowych produkcja przemysłowa zwiększyła się w marcu o 2,1% m/m, co oznacza kontynuację szybkiego wzrostu aktywności w przemyśle pomimo trwającej wojny w Ukrainie.

W marcu odnotowano znaczące spowolnienie produkcji w kategoriach, w których sprzedaż w dominującym stopniu skierowana jest na eksport. Jest to efekt przede wszystkim silnego spadku produkcji w kategorii „pojazdy samochodowe, przyczepy i naczepy” związanego z dwutygodniową przerwą w zakładach Volkswagena wywołaną brakiem komponentów (por. MAKROpuls z 21.04.2022). W marcu obserwowaliśmy również stabilizację tempa wzrostu produkcji w branżach powiązanych z budownictwem oraz przyspieszenie w pozostałych kategoriach przemysłu. Produkcja budowlano-montażowa zwiększyła się o 21,0% r/r w marcu wobec 20,9% w lutym. Po oczyszczeniu z wpływu czynników sezonowych produkcja budowlano-montażowa zwiększyła się w marcu o 5,1% m/m. W konsekwencji, produkcja w marcu ponownie ukształtowała się powyżej poziomu odnotowanego w lutym 2020 r. (o 3,3%), a więc w miesiącu, w którym pandemia nie wywierała istotnego wpływu na aktywność w budownictwie. Dane o produkcji budowlanej w marcu potwierdzają, że sygnalizowany w mediach spadek zatrudnienia w branży budowlanej związany z odpływem pracowników z Ukrainy nie przyczynił się, jak dotąd, do istotnego obniżenia aktywności w budownictwie. Na stabilizację rocznej dynamiki produkcji budowlano-montażowej w marcu złożyły się znaczący wzrost dynamiki w kategorii „budowa obiektów inżynierii lądowej i wodnej”, spadek dynamiki w kategorii „roboty budowlane specjalistyczne” i silny wzrost w kategorii „budowa budynków” (por. MAKROpuls z 22.04.2022). Oczekujemy, że w najbliższych miesiącach ożywienie aktywności w budownictwie będzie ograniczane przez narastające bariery podażowe (brak wykwalifikowanych pracowników i silny wzrost materiałów budowlanych) i popytowe (zmniejszenie dostępności kredytów mieszkaniowych i spadek popytu gotówkowego na mieszkania związany z niepewnością towarzyszącą wojnie w Ukrainie). Dane o produkcji przemysłowej i produkcji budowlano-montażowej stanowią znaczące ryzyko w górę dla naszej prognozy, zgodnie z którą PKB w Polsce zwiększy się w I kw. o 6,1% r/r. wobec 7,6% w IV kw.

MAKROmapa: podsumowanie wydarzeń ubiegłego tygodnie - 1MAKROmapa: podsumowanie wydarzeń ubiegłego tygodnie - 1

Nominalna dynamika wynagrodzeń w polskim sektorze przedsiębiorstw zwiększyła się w marcu do 12,4% r/r wobec 11,7% w lutym,

kształtując się na najwyższym poziomie od kwietnia 2008 r. Zgodnie z komunikatem GUS do zwiększenia wynagrodzeń w marcu przyczyniły się wypłaty premii uznaniowych, jubileuszowych, świątecznych i kwartalnych, nagród rocznych, podwyższenie wynagrodzeń, w tym także związanych z pakietem mobilności oraz rozliczenia wynagrodzeń za pracę w godzinach nadliczbowych i wypłaty odpraw emerytalnych. Już drugi miesiąc z rzędu „podwyższenie wynagrodzeń” jest explicite wymieniane w komunikacie GUS jako przyczyna wzrostu płac, co potwierdza, że ważnym czynnikiem oddziałującym w kierunku przyspieszenia wzrostu płac w sektorze przedsiębiorstw jest narastająca presja płacowa. Dynamika zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw zwiększyła się do 2,4% r/r w marcu z 2,2% w lutym, kształtując się zgodnie z konsensusem i powyżej naszej prognozy (2,1%). Zatrudnienie zwiększyło się o 10,0 tys. w ujęciu miesięcznym. Tym samym dane w ograniczonym stopniu odzwierciedlają raportowany w mediach i oczekiwany przez nas spadek zatrudnienia związany z powrotem Ukraińców pracujących dotychczas w Polsce do ojczyzny (por. MAKROpuls z 21.04.2022). Wypadkową przyspieszenia wzrostu zatrudnienia i spowolnienia realnego wzrostu płac w sektorze przedsiębiorstw był spadek realnej dynamiki funduszu płac w sektorze przedsiębiorstw (iloczynu zatrudnienia i przeciętnego wynagrodzenia skorygowanego o zmiany cen) do 3,8% r/r wobec 5,2% w lutym. Uśredniona dynamika realnego funduszu płac zwiększyła się do 3,8% r/r w I kw. wobec 2,5% w IV kw. ub. r. Biorąc pod uwagę marcowe dane o dynamice płac w sektorze przedsiębiorstw oraz silną presję płacową podnieśliśmy naszą prognozę wzrostu wynagrodzeń w całej gospodarce w 2022 r. (do 9,7% r/r) i 2023 r. (do 9,5%).

Dynamika nominalnej sprzedaży detalicznej w Polsce zwiększyła się w marcu do 22,0% r/r wobec 16,5% w lutym

Reklama

Sprzedaż detaliczna liczona w cenach stałych zwiększyła się w marcu o 9,6% r/r wobec wzrostu o 8,1% w lutym. Po wyeliminowaniu wpływu czynników sezonowych sprzedaż detaliczna w cenach stałych zwiększyła się w marcu o 1,4% m/m i kolejny raz osiągnęła najwyższy poziom w historii. Głównym czynnikiem oddziałującym w kierunku przyspieszenia wzrostu sprzedaży detalicznej w marcu był napływ uchodźców z Ukrainy do Polski stanowiący trwałe wsparcie dla obrotów w handlu detalicznym. Czynnik ten zrekompensował z nawiązką negatywny wpływ rosnącej inflacji (por. MAKROpuls 22.04.2022). Oczekujemy, że ze względu na nasilające się powroty uchodźców na Ukrainę oraz spadek popytu na towary nabywane jednorazowo (odzież, obuwie, meble, RTV, AGD), a także dalszy oczekiwany przez nas wzrost inflacji, wzrost sprzedaży detalicznej w kwietniu wyraźnie spowolni.

Zgodnie ze wstępnymi danymi zagregowany indeks PMI

(dla przetwórstwa i sektora usług) w strefie euro zwiększył się w kwietniu do 55,8 pkt. wobec 54,9 pkt. w marcu, kształtując się powyżej oczekiwań rynku (54,0 pkt.). Wzrost zagregowanego indeksu PMI wynikał ze zwiększenia składowej dla aktywności biznesowej w usługach, podczas gdy składowa dla bieżącej produkcji w przetwórstwie obniżyła się. Silny wzrost aktywności w usługach wynikał z wyraźnej poprawy sytuacji epidemicznej w Europie. W ujęciu geograficznym spadek zagregowanego indeksu PMI odnotowano w Niemczech, podczas gdy we Francji oraz w pozostałych krajach objętych badaniem doszło do jego wzrostu. Wskazane wyżej rozbieżności w koniunkturze pomiędzy poszczególnymi krajami strefy euro (pogorszenie koniunktury w Niemczech i jej poprawa we Francji) potwierdził również zagregowany indeks dla oczekiwanej produkcji za 12 miesięcy. Z punktu widzenia sytuacji polskiego eksportu szczególnie istotne są tendencje w Niemczech, gdzie indeks PMI dla przetwórstwa zmniejszył się w kwietniu do 54,1 pkt. wobec 56,9 pkt. w marcu. Spadek indeksu wynikał z niższych wkładów dla 3 z 5 jego składowych (bieżącej produkcji, nowych zamówień oraz czasu dostaw), podczas gdy przeciwny wpływ miały wyższe wkłady składowych dla zapasów oraz zatrudnienia. W strukturze danych z Niemiec na szczególną uwagę zasługuje obniżenie składowych dla bieżącej produkcji i nowych zamówień poniżej granicy 50 pkt. oddzielającej wzrost od spadku aktywności po raz pierwszy od czerwca 2020 r. Zgodnie z komunikatem wynikało to z silnych zakłóceń w łańcuchach dostaw związanych z wojną w Ukrainie oraz restrykcjami administracyjnymi w Chinach wprowadzonymi w reakcji na pogorszenie sytuacji epidemicznej w tym kraju. Jednocześnie indeks dla oczekiwanej produkcji w niemieckim przetwórstwie za 12 miesięcy obniżył się do najniższego poziomu od maja 2020 r. Tym samym ankietowane firmy obawiają się, że wojna w Ukrainie będzie miała trwały negatywny wpływ na ich działalność. Z jednej strony, wyniki badań koniunktury w niemieckim przetwórstwie sygnalizują pogorszenie perspektyw polskiego eksportu. Z drugiej strony, polski eksport w kolejnych miesiącach wspierany będzie przez przejmowanie strumieni handlu z Rosji, Białorusi i Ukrainy (por. MAKROmapa z 11.04.2022). W konsekwencji podtrzymujemy nasz scenariusz, zgodnie z którym dynamika polskiego eksportu obniży się w II kw. do 7,0% r/r wobec 8,1% w I kw.

MAKROmapa: podsumowanie wydarzeń ubiegłego tygodnie - 2MAKROmapa: podsumowanie wydarzeń ubiegłego tygodnie - 2

W ubiegłym tygodniu poznaliśmy dane z amerykańskiego rynku nieruchomości

Dane o pozwoleniach na budowę (1873 tys. w marcu wobec 1865 tys. w lutym), rozpoczętych budowach domów (1793 tys. wobec 1788 tys.) oraz sprzedaży domów na rynku wtórnym (5,77 mln wobec 8,93 mln) wskazały na ogół, że utrzymuje się na nim wysoka aktywność. Oczekujemy, że w maju Fed podniesie stopy procentowe o 50pb. Uważamy, że w czerwcu Fed podniesie stopy o kolejne 25pb, a następnie tempo zacieśniania polityki pieniężnej spowolni wraz z oczekiwanym przez nas zmniejszaniem się presji inflacyjnej (oczekujemy po jednej podwyżce stóp procentowych w III kw. i w IV kw. - por. MAKROmapa z 04.04.2022).

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Grupa Crédit Agricole – francuska sieć banków spółdzielczych, która w 1990 r. przekształciła się w międzynarodową grupę bankową. Crédit Agricole był początkowo spółdzielczą kasą rolników i z tego powodu jest często nazywany Zielonym Bankiem.


Reklama
Reklama