Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

MAKROmapa: Dane o inflacji w Polsce i strefie euro centrum uwagi rynków

|
selectedselectedselected
MAKROmapa: Dane o inflacji w Polsce i strefie euro centrum uwagi rynków | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Najważniejszym wydarzeniem w tym tygodniu będzie zaplanowana na piątek publikacja danych o inflacji w Polsce.

Naszym zdaniem zwiększyła się ona w czerwcu do 15,7% r/r wobec 13,9% w maju. Uważamy, że wyższa inflacja w czerwcu będzie efektem wyższych wkładów wszystkich głównych składowych koszyka inflacyjnego (inflacji bazowej oraz cen żywności, paliw i innych nośników energii). Nasza prognoza kształtuje się powyżej konsensusu (15,6%), a tym samym jej materializacja będzie lekko pozytywna dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji

MAKROmapa: Dane o inflacji w Polsce i strefie euro centrum uwagi rynków - 1MAKROmapa: Dane o inflacji w Polsce i strefie euro centrum uwagi rynków - 1

W tym tygodniu poznamy istotne dane z amerykańskiej gospodarki

Na środę zaplanowana jest publikacja finalnego szacunku PKB w I kw. Rynek oczekuje, że sprowadzona do wymiaru rocznego zmiana PKB nie zostanie zrewidowana i wyniesie -1,5% wobec 6,9% w IV kw. ub. r. Zgodnie z konsensusem inflacja bazowa PCE zmniejszyła się do 4,7% w maju z 4,9% w kwietniu. Rynek oczekuje, że wstępne zamówienia na dobra trwałe zwiększyły się w maju o 0,1% m/m wobec wzrostu o 0,5% w kwietniu. W piątek opublikowany zostanie również indeks ISM dla przetwórstwa. Zgodnie z konsensusem zmniejszył się on do 55,0 pkt. w czerwcu wobec 56,1 pkt. w maju, co będzie zgodne z wynikami regionalnych badań koniunktury. We wtorek poznamy indeks Conference Board (101,4 pkt. w czerwcu wobec 106,4 pkt. w maju), który wskaże na pogorszenie nastrojów gospodarstw domowych z uwagi na utrzymującą się wysoką inflację. Naszym zdaniem publikacje danych z USA w tym tygodniu będą neutralne dla rynków finansowych.

We piątek opublikowany zostanie wstępny szacunek inflacji HICP w strefie euro

Oczekujemy, że roczne tempo wzrostu cen zwiększyło się w czerwcu do 8,8% r/r wobec 8,1% w maju, co wynikało z wzrostu inflacji bazowej, dynamiki cen żywności, paliw i nośników energii. W czwartek dodatkowych informacji nt. inflacji w strefie euro dostarczy wstępny szacunek inflacji HICP w Niemczech. Prognozujemy, że zwiększyła się ona do 9,0% r/r w czerwcu wobec 8,7% w maju. Nasza prognoza inflacji w strefie euro kształtuje się znacząco powyżej oczekiwań rynku (8,3%), a tym samym jej realizacja będzie sprzyjać osłabieniu złotego i wzrostowi rentowności polskich obligacji.

Reklama

 

 

W tym tygodniu poznamy wyniki badań koniunktury dla chińskiego przetwórstwa

Zgodnie z konsensusem, indeks Caixin PMI dla chińskiego przetwórstwa wzrósł w czerwcu do 49,4 pkt. wobec 48,1 pkt. w maju, a indeks CFLP PMI dla chińskiego przetwórstwa zwiększył się w czerwcu do 50,3 pkt. wobec 49,6 pkt. Oczekiwana poprawa koniunktury w przetwórstwie związana jest z poprawą sytuacji epidemicznej w Chinach. Uważamy, że dane z Chin będą neutralne dla rynków finansowych.

W piątek poznamy czerwcowe dane o koniunkturze w przetwórstwie przemysłowym w Polsce

Oczekujemy, że wskaźnik PMI obniżył się w czerwcu do 47,0 pkt. wobec 48,5 pkt. w maju, co będzie spójne ze znaczącym pogorszeniem koniunktury odnotowanym w strefie euro. Nasza prognoza kształtuje się wyraźnie poniżej konsensusu (48,5 pkt.), stąd jej materializacja byłaby negatywna dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji.

MAKROmapa: Dane o inflacji w Polsce i strefie euro centrum uwagi rynków - 2MAKROmapa: Dane o inflacji w Polsce i strefie euro centrum uwagi rynków - 2

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Grupa Crédit Agricole – francuska sieć banków spółdzielczych, która w 1990 r. przekształciła się w międzynarodową grupę bankową. Crédit Agricole był początkowo spółdzielczą kasą rolników i z tego powodu jest często nazywany Zielonym Bankiem.


Reklama
Reklama