Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kluczowe pytanie, które w tym tygodniu jest na pierwszym planie – czy RPP obniży stopy?

|
selectedselectedselected
Kluczowe pytanie, które w tym tygodniu jest na pierwszym planie – czy RPP obniży stopy? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W tym tygodniu uwaga inwestorów na krajowym rynku finansowym koncentrować się będzie na posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej, które rozpoczyna się we wtorek. Decyzja o parametrach polityki pieniężnej ogłoszona będzie w środę w godzinach popołudniowych. Zakładamy, że stopy procentowe spadną o 25 pkt. baz. Taki też jest konsensus ekonomistów Bloomberga.

 

 

Reklama

W naszej ocenie spadek inflacji w październiku do 6,5 % r/r będzie argumentem dla zwolenników łagodzenia monetarnego za kolejną obniżą stóp. Szczególnie, że w całej drugiej połowie tego roku inflacja mierzona wskaźnikiem CPI, a także inflacja bazowa, będą niższe niż ścieżka z lipcowej projekcji makroekonomicznej NBP. Dodatkowo, od początku października złoty zyskał na wartości nieco ponad 4%, co zwiększa restrykcyjność warunków monetarnych. Niepewność co do listopadowej decyzji jest jednak wysoka, ponieważ RPP już obniżyła stopy proc. znacznie, a perspektywa powrotu inflacji do celu pozostaje odległa.

 

Ważne z punktu widzenia listopadowej decyzji RPP będą wyniki najnowszej projekcji makroekonomicznej, z którą Rada zapozna się na obecnym posiedzeniu. Kluczową z punktu widzenia bankierów centralnych informacją będzie szansa powrotu inflacji do celu NBP w horyzoncie projekcji. Warto przy tym dodać, że nowa projekcja będzie uwzględniała ścieżkę inflacji także w roku 2026. O ile bieżące odczyty inflacji są niższe niż założenia lipcowej projekcji, to powrót inflacji do celu w perspektywie roku 2026 pozostają niepewne, ze względu na dokonane dotychczas obniżki stóp procentowych, luźną politykę fiskalną, ciasny rynek pracy, a także spodziewaną odbudowę popytu konsumpcyjnego.

 

Zobacz także: Decyzja tuż tuż, a RPP ma jeszcze sporo do przetworzenia! Jakie dane zaważą na dalszych krokach?

 

Reklama

 

Źródłem niepewności dla ścieżki inflacji jest także podejście nowego rządu do działań osłonowych, szczególnie zamrożenia cen energii elektrycznej i gazu, a także dotyczące zerowej stawki VAT na część żywności. Czynnikiem niepewności jest także funkcja reakcji RPP w obliczu planowanej zmiany koalicji rządowej. Tym bardziej, że polityka fiskalna pozostanie w najbliższych latach zapewne ekspansywna. Z tego też punktu widzenia ważna będzie wymowa komunikatu RPP oraz wystąpienie prezesa NBP, które odbędzie się w czwartek o godz. 15. Analizowane będą one po kątem nastawienia RPP po dotychczasowych cięciach stóp procentowych, a tym samym oceny ich średniookresowej perspektywy. W naszej ocenie, ze względu na ograniczoną przestrzeń do spadku inflacji, w przyszłym roku RPP będzie ostrożniej dozowała luzowanie monetarne niż dotychczasowe ruchy i stopy procentowe do końca 2024 r. spadną do 4,50%. Rynki finansowe wyceniają nieco bardziej agresywny scenariusz stóp i ich spadek do 4,25%.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama