Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

stopy procentowe dlaczego spadają

Polityka pieniężna w Polsce: możemy być spokojni o polską gospodarkę?  - 1Polityka pieniężna w Polsce: możemy być spokojni o polską gospodarkę?  - 1

 

Wiesław Janczyk

(13.09.2023)

Dla wielu podmiotów operujących na rynku finansowym i w gospodarce, a przede wszystkim konsumentów, to ważny sygnał o tym, że gospodarka wraca do bezpiecznej strefy. Warto przypomnieć sobie ceny surowców, frachtu, węgla i gazu przed sezonem zimowym i niepewność dotyczącą rozwoju wydarzeń w Ukrainie. Stopy, które wytrzymały próbę czasu dla inflacji 18,4 proc. z lutego br. zdecydowanie muszą być zrewidowane przy inflacji schodzącej poniżej 10 proc.

Ludwik Kotecki

(13.09.2023)

(12.09.2023)

Pierwsza, poważniejsza dyskusja - dyskusja, nie decyzja - nad ewentualnymi zmianami stóp procentowych to listopad. Będziemy mieć nową projekcję inflacyjną, czyli poważniejszą analizą pokazującą czy i kiedy dochodzimy do celu inflacyjnego. To jest ten moment, a nie w październiku, na kilka dni przed datą wyborów.

Tych czynników, które są ryzkami dla dalszej dezinflacji jest cała masa i wydaje się, że jedyną słuszną strategią działania dla RPP jest po prostu czekanie, analizowanie danych i patrzenie, co się będzie działo dalej w gospodarce, a także co się będzie działo z budżetem.

Przemysław Litwiniuk

(13.09.2023)

(11.09.2023)

Absolutnie poczekałbym do listopada. W listopadzie mielibyśmy aktualne analizy tzw. projekcję listopadową, opartą o znane dane dotyczące gospodarki i środowiska prawnego, jakie będzie nam towarzyszyć w 2024 r. To środowisko prawne może mieć decydujące znacznie co do sposobu kształtowania się ścieżki dezinflacji.

Mogę już jednak powiedzieć, w jaki sposób oceniam taką decyzję. Jest ona przedwczesna. To, co mówię jest spójne, z tym, co prezentowałem wcześniej. Inflacja jest nadal uporczywa, nadal daleka od celu. Jesteśmy poza trasą. Została podjęta decyzja, że będziemy jechać wzdłuż tej trasy, zamiast zmierzać w jej kierunku.

Joanna Tyrowicz

(12.09.2023)

Wszystkie dane, którymi dysponujemy w Narodowym Banku Polskim, wskazują, że nie dochodzimy do celu inflacyjnego do końca roku 2025. Co więcej, wskazują, że nie dochodzimy do górnego pasma odchyleń od celu inflacyjnego do końca 2025 r.Materiały analityczne jednoznacznie wskazywały, że - gdyby je traktować poważnie - to nie ma przesłanek do obniżania stóp procentowych.

Henryk Wnorowski

(8.09.2023)

Na wczorajszej konferencji padło określenie o adekwatności restrykcyjności polityki pieniężnej do odczytów inflacji. Jeśli to, co jest moim marzeniem się sprawdzi, to proces dostosowywania stóp procentowych będzie przebiegał. Natomiast to wszystko zależy od tego, jakie informacje, pewne informacje, będą do nas napływać na kolejnych posiedzeniach. Kluczowy dla mnie będzie listopad, bo będziemy mieli nową projekcję.

Gabriela Masłowska

(8.09.2023)

Dla nas najważniejsza informacja będzie wynikać z projekcji NBP (...) w listopadzie, aczkolwiek nie wykluczam, że jeszcze przed tą projekcją, co jest możliwe teoretycznie, różne mogą być ruchy, jeżeli chodzi o stopy procentowe. Jednoznacznie nie można w tej chwili powiedzieć, nie mogę zapowiadać dalszych obniżek stopy procentowej, ale oczywiście uważam, że tego wykluczyć nie można

Ludwik Kotecki

(8.09.2023)

Już w lipcu ostrzegałem, że obecnie na obniżki stóp jest za wcześnie, a już szczególnie w tak dużej skali. Ta decyzja może być potężnym problemem dla RPP i wiarygodności polityki pieniężnej w przyszłości. Bez względu na to, jaki jest stan faktyczny, obniżka stóp procentowych o 75 pb jest niestety interpretowana jako wpisująca się w kampanię wyborczą.

Ta obniżka została zinterpretowana jako próba ratowania właśnie wzrostu gospodarczego. Trzeba też powiedzieć, że wzrost gospodarczy w Polsce nie jest aż w tak dramatycznym stanie, jak wskazywałaby na to ta decyzja.

Joanna Tyrowicz

(8.09.2023)

Nie mamy żadnych przesłanek, że inflacja jest pod kontrolą w Polsce. Mamy za to mnóstwo dowodów na to, że nie jest pod kontrolą w gospodarkach o niższej inflacji, w fazie niższej koniunktury i o oczekiwaniach inflacyjnych zakotwiczonych w celu inflacyjnym tych krajów. Lista zaczyna się od strefy euro, UK, Kanada. Podobnie niepokojąco uporczywa jest inflacja w USA, piszę o nich osobno, bo są w fazie wyższej koniunktury.

Adam Glapiński

(7.09.2023)

Jeśli inflacja będzie szybko zmierzać w kierunku 5 proc., a później poniżej 5 proc. to stopy proc. będą maleć. (...) Jak będą maleć trudno powiedzieć. Trzeba zobaczyć, jaka będzie sytuacja rynkowa przy 6-proc. głównej stopie, jaka będzie reakcja. Nie dokonaliśmy zmian w innych stopach, one proporcjonalnie, w innych stopach się zachowały. Mamy jeszcze rezerwy obowiązkowe, którymi możemy manipulować, oprocentowanie tych rezerw. (...). Jak będzie szybko maleć inflacja, to będą maleć stopy, ale czy tak samo szybko, to nie wiem.

[Kurs walutowy] jest całkowicie wolny i wiadomo, że reaguje na zmiany. (…) Deprecjonowanie złotego o 2 proc. nie ma wpływu na inflację (…). Za dwa kwartały może mieć wpływ, ale niewielki.

Zobacz także: Płaca minimalna w 2024 r. wzrośnie, ale razem z nią kwota utrzymania personelu

 

Czytaj więcej