Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kalendarz najważniejszych publikacji i wydarzeń makroekonomicznych: Pora spojrzeć na dane krajowe

|
selectedselectedselected
Kalendarz najważniejszych publikacji i wydarzeń makroekonomicznych: Pora spojrzeć na dane krajowe | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Przed nami nieco spokojniejszy tydzień, który zaczniemy i skończymy danymi z krajowej gospodarki. W międzyczasie czeka nas szereg wypowiedzi bankierów centralnych, a także dane o chińskim PKB. Cały rozkład prezentujemy w poniższej rozpisce. Dzisiaj z kolei skupiamy się na finalnej inflacji z krajowej gospodarki za marzec.

 

Kalendarz najważniejszych publikacji i wydarzeń makroekonomicznych

Poniedziałek, 17.04.2023

Tydzień zaczynamy danymi o inflacji bazowej, które NBP opublikuje o 14:00. Po finalnym odczycie GUS szacujemy ją na 12,3% r/r.

Ponadto warto rzucić okiem na indeks Empire State w USA. Można też śledzić wystąpienie przedstawiciela Fed T. Barkina.

 

Wtorek, 18.04.2023

Reklama

Z Chin spłyną dane o PKB w I kw. (oczekiwane odbicie, czyli +2% kw/kw) wraz z danymi o sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej w marcu.

W Niemczech opublikowany zostanie indeks nastrojów analityków ZEW. W USA czas na dane o pozwoleniach na budowę domów i rozpoczętych budowach domów. Do tego dochodzi wystąpienie przedstawicielki Fed (M. Bowman).

 

Środa, 19.04.2023

Stosunkowo spokojny dzień. W kalendarzu tylko finalny HICP dla strefy euro i Beżowa Księga z USA.

 

Czwartek, 20.04.2023

GUS opublikuje wyniki koniunktury konsumenckiej za kwiecień (w nich m.in. oczekiwania inflacyjne konsumentów).

Reklama

Zdecydowanie więcej będzie jednak dziać się poza granicami kraju. W Niemczech zaplanowano publikację PPI. W USA: dane o nowych rejestracjach bezrobotnych, indeks Phily Fed, indeks Conference Board, sprzedaż domów na rynku wtórnym oraz cały szereg wystąpień przedstawicieli Fed (Williams, Waller, Mester, Bowman, Bostic).

 

Piątek, 21.04.2023

W końcu doczekamy się twardych danych z Polski. GUS opublikuje wyniki przeciętnego zatrudnienia i wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Do tego dojdą dane o koniunkturze przedsiębiorstw.

W przypadku zatrudnienia prognozujemy wzrost o 0,6% r/r (tyle też wynosi konsensus prognoz).Nie ma tutaj większej historii: to tak naprawdę kontynuacja spowolnienia, co widoczne jest także w danych o bezrobociu.

Zdecydowanie więcej dziać się może w przypadku płac.Ten miesiąc będzie szczególnie podatny na niespodzianki. Wszystko za sprawą porozumień płacowych w górnictwie i energetyce. W naszej prognozie uwzględniliśmy kwestię dodatków inflacyjnych i podwyżek płac, ale niepewności jest tu sporo.

Świat będzie patrzył na wstępne odczyty PMI w przemyśle i usługach (publikacje m.in. dla Niemiec, Francji i USA).

Reklama

 

Polska: Lekka rewizja inflacji

Zgodnie z finalnymi danymi GUS, inflacja w marcu wyniosła 16,1% r/r, a nie 16,2% r/r jak wskazywał odczyt flash. Nic to nie zmienia w naszej ocenie obecnych jak i prognozie przyszłych procesów inflacyjnych. Obserwowany spadek inflacji to zasługa efektów bazy. Nadchodzące spadki inflacji też będą w dużej mierze zasługą efektów statystycznych. Im dalej w las (i w miesiące) tym będzie trudniej notować silne spadki. Wciąż uważamy, że inflacja z końcem roku będzie wyższa niż zakłada to obecnie większość RPP - link do komentarza

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama