Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kalendarz makroekonomiczny na nowy tydzień: Lawina krajowych danych

|
selectedselectedselected
Kalendarz makroekonomiczny na nowy tydzień: Lawina krajowych danych | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Z rynkowego punktu widzenia piątek okazał się spokojnym dniem. Rentowności polskiego długu uległy tylko kosmetycznej zmianie, a złoty nieco umocnił się względem wspólnej waluty. Z ekonomicznego punktu widzenia najistotniejsze były krajowe dane z rynku pracy, które pokazały nieoczekiwanie niską (na tle konsensusu) dynamikę płac. Szczegółową analizę zagadnienia prezentujemy w tekście (poniżej kalendarza).

 

Najważniejsze dane i wydarzenia makroekonomiczne w tym tygodniu

Poniedziałek, 23.01.2023

Na wstępie należy przypomnieć, że przez cały tydzień w Chinach obowiązują dni wolne z okazji obchodów tamtejszego Nowego Roku.

Tydzień rozpoczynamy krajowymi danymi. Poznamy inflację PPI, produkcję przemysłową, produkcję budowlaną oraz sprzedaż detaliczną. Co myślimy?

PPI: Oczekujemy wręcz tąpnięcia z uwagi na ceny ropy naftowej, kurs walutowy oraz ceny energii. Nasza prognoza 18,3% r/r vs. konsensus 19,5% r/r.

Reklama

Produkcja przemysłowa: Niezmiennie bardzo dobrze. Wysoki wynik listopada implikuje też relatywnie dobry grudzień. Spowolnienia w produkcji nie widać. Spodziewamy się wzrostu o 2,7% r/r vs. konsensus 1,7% r/r.

Produkcja budowlano-montażowa: Kontynuacja zygzakowatego ruchu w dół. Zaskoczenie może przyjść ze strony produkcji budynków i budowli (w górę). Tutaj jesteśmy bardziej pesymistyczni niż mediana oczekiwań (0,9% r/r vs. 2,7% r/r).

Sprzedaż detaliczna: W naszej ocenie część świątecznych zakupów została zrealizowana już w listopadzie (żywność, odzież i obuwie). Słowem, oczekujemy symbolicznego wzrostu o 0,3% r/r. Konsensus celuje we wzrost na poziomie 1,4% r/r.

 

Wtorek, 24.01.2023

Czas na wstępne indeksy PMI za styczeń z krajów europejskich oraz zza Atlantyku. Wcześniej poznamy także publikacje z Azji.

W godzinach popołudniowych czeka nas jeszcze decyzja ws. stóp procentowych na Węgrzech (bez zmian), a także regionalny indeks dla przemysłu z Richmond.

Reklama

Z krajowej gospodarki opublikowana zostanie podaż pieniądza. W grudniu zakładaliśmy zwyczajowy wzrost wydatkowania z rachunku budżetowego, co miało oddziaływać w stronę wzrostu podaży pieniądza. Jak jednak wiemy, takowego wydatkowania nie było. Stąd nasza prognoza 6,3% r/r (rynek 6% r/r) wydaje się obarczona ryzykiem w dół.

 

Środa, 25.01.2023

W nocy czekają nas dane inflacyjne z Nowej Zelandii oraz Australii - za 4 kwartał.

Przed południem poznamy węgierskie płace za listopad, a także styczniowy indeks IFO z Niemiec. O godzinie 10:00 GUS powinien także zaraportować stopę bezrobocia (wraz z biuletynem statystycznym). Zakładamy potwierdzenie szacunku MRiPS na poziomie 5,2%.

W godzinach popołudniowych warto zwrócić uwagę na decyzją kanadyjskiego banku centralnego, gdzie konsensus wskazuje na utrzymanie stóp na poziomie 4,25%. Styczniowe posiedzenie okraszone będzie dodatkowo raportem nt. polityki monetarnej oraz konferencją prasową.

 

Czwartek, 26.01.2023

Reklama

Spokojny poranek, poznamy jedynie dane o bezrobociu z Norwegii oraz Hiszpanii (odpowiednio za listopad i cały 4 kwartał).

Tego dnia oczy inwestorów będą zwrócone na USA, gdzie czekać będziemy na wstępny PKB za miniony kwartał. Konsensus ekonomistów wskazuje na 2,5% k/k (SAAR) vs. 3,2% k/k w 3 kwartale. Przy okazji warto dodać, że model Fed z Atlanty wskazywał w ubiegłym tygodniu na wzrost >3% k/k.

Również z USA opublikowane będą grudniowe zamówienia na dobra trwałe, bilans płatniczy, sprzedaż domów na rynku pierwotnym, tygodniowe dane o nowych zasiłkach dla bezrobotnych oraz regionalny indeks dla przemysłu z Kansas.

 

Piątek, 27.01.2023

O poranku poznamy grudniową stopę bezrobocia ze Szwecji oraz Węgier, a także wstępny PKB za 4 kwartał z Hiszpanii. Przed południem czeka nas jeszcze grudniowa podaż pieniądza ze strefy euro oraz wystąpienie Lagarde.

Po południu skupimy się na danych z USA: wydatki i dochody konsumentówwraz z inflacją PCE za grudzień, indeks podpisanych umów sprzedaży domów (grudzień),a także finalny indeks nastroju konsumentów Uniwersytetu Michigan (styczeń).

Reklama

 

Polska: Niespodzianka (in minus) w płacach

Przeciętne wynagrodzenie w ostatnich miesiącach lubiło zaskakiwać i tym razem zaskoczyło w dół. Nie jest to jednak w naszej ocenie sygnał dalszego schodzenia tej dynamiki do jednocyfrowych poziomów, a jedynie wypadek przy pracy.

https://makroekonomia.mbank.pl/223929-polska-niespodzianka-in-minus-w-placach 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama