Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kalendarium wydarzeń ekonomicznych na nowy tydzień: wysyp danych z krajowej gospodarki

|
selectedselectedselected
Kalendarium wydarzeń ekonomicznych na nowy tydzień: wysyp danych z krajowej gospodarki | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Miniony tydzień został zdominowany przez posiedzenia banków centralnych. Z kolei rozpoczynające się właśnie 5 dni spędzimy głównie na analizowaniu miesięcznych danych z gospodarki krajowej. To jednak temat na środek tygodnia. Dzisiaj piszemy (krótko) o zatwierdzonych przez URE nowych taryfach sprzedaży energii elektrycznej i gazu.

 

Poniedziałek, 19.12.2022

Przedostatni tydzień roku zaczniemy od publikacji niemieckiego indeksu koniunktury gospodarczej IFO, gdzie w grudniu oczekiwana jest lekka poprawa. Popołudniowy kalendarz jest w zasadzie pusty.

 

Wtorek, 20.12.2022

W nocy poznamy decyzje ws. stóp procentowych z Japonii oraz Chin. W przypadku BoJ nie powinno być żadnej niespodzianki, choć w ostatnim czasie inflacja nawet tam daje o sobie znać. Świadczyć o tym mogą chociaż pewne nieśmiałe negocjacje płacowe związków zawodowych. Co do Chin sprawa nie jest tak oczywista. Przypomnijmy, że 5 grudnia weszła w życie obniżka stopy rezerwy obowiązkowej o 25pb. Tym samym nie można wykluczyć, że i główne stopy pożyczkowe (roczna i 5-letnia) także zostaną skromnie ograniczone.

Reklama

O poranku poznamy inflację producencką z Niemiec za listopad, a następnie skupimy się już na szeregu publikacji z krajowej gospodarki.

PPI: Możliwe wyzerowanie zmian cen w przetwórstwie plus spadki cen energii. Po szczycie. Nasza prognoza (21% r/r) w zasadzie pokrywa się z medianą oczekiwań rynku (21,1% r/r).

Produkcja przemysłowa: Produkcja zaczęła spowalniać i spowalniać będzie nadal. Trend jest nieuchronny. Jednak w naszej opinii wynik listopadowy może uplasować się nieco wyżej niż sądzi rynek (3,1% r/r vs. 2,2% r/r).

Zatrudnienie: Na razie wiele się tu nie dzieje (przynajmniej wg naszych modelowych wskazań, którym uwierzyliśmy). Tak jak konsensus, spodziewamy się spadku rocznej dynamiki do 2,3% wobec 2,4% w październiku.

Płace: Spora zagadka tej rundy prognoz, a to wszystko za sprawą dodatków i premii w górnictwie (jak duża część z nich tradycyjnie zostanie wypłacona w grudniu, a ile spłynie już w lutym). Ryzyka wobec prognozy (12,9% r/r) rozkładają się więc w górę. I w tym przypadku nasza prognoza jest w zasadzie zgodna z konsensusem wynoszącym 12,8% r/r.

Poza paczką danych z krajowej gospodarki czeka nas również decyzja ws. stóp procentowych na Węgrzech. Tutaj niespodzianki nie będzie, a główna stopa repo pozostanie na poziomie 13%. Inna sprawa, że jej znaczenie istotnie spadło po wprowadzeniu przez MNB de facto nowego korytarza dla stóp celem wsparcia forinta.

Reklama

Z USA poznamy listopadowe pozwolenia na budowę oraz rozpoczęte budowy domów. W obydwu przypadkach konsensus zakłada lekkie pogorszenie w porównaniu z październikiem.

 

Środa, 21.12.2022

Kontynuacja danych z polskiej gospodarki - poznamy wyniki sprzedaży detalicznej oraz produkcji budowlanej. Czego oczekujemy?

Sprzedaż detaliczna: W danych o PKB za 3Q konsument zaskoczył negatywnie. W październikowej sprzedaży też. Listopad wpisuje się w ten obraz. Black Friday (i jego wszystkie inne wcielenia) w tym roku nie był aż tak obfity (przynajmniej tak wynika z naszych obserwacji). Idziemy w głębszy spadek na poziomie 3,1% r/r, co istotnie odróżnia nas od konsensusu wynoszącego +0,3% r/r.

Produkcja budowlano-montażowa: Zygzakowatego ruchu w dół ciąg dalszy. W kwestii jego skali jesteśmy dość pesymistyczni (w porównaniu do rynku). We wskaźnikach brak jest jednak danych, które mogłyby sugerować inaczej. Nasza prognoza to -5,6% r/r vs. -1,6% r/r oczami rynku.

Po południu spłynie sporo danych z amerykańskiej gospodarki: bilans płatniczy za Q3, sprzedaż domów na rynku wtórnym oraz indeks zaufania konsumentów Conference Board (dwie ostatnie publikacje odpowiednio za listopad i grudzień).

Reklama

Poznamy także decyzję czeskiego banku centralnego, jednak nie oczekujemy tutaj żadnych zmian. Główna stopa powinna pozostać na poziomie 7%.

 

Czwartek, 22.12.2022

Dzień zaczniemy finalnymi danymi o brytyjskim PKB za Q3. W samo południe poznamy z kolei decyzję tureckich władz monetarnych, gdzie tym razem konsensus wskazuje na utrzymanie głównie stopy na pułapie 9%.

Z kraju opublikowana zostanie listopadowa podaż pieniądza, gdzie spodziewamy się spadku rocznej dynamiki do 5,4% z 7%. Dlaczego? Wolumeny kredytowe w odwrocie. Program rekompensat węglowych jeszcze chyba nie rozpędzony na dobre. Ostatnie 14-ste emerytury wypłacone. Musi być wolniej, a ostatnie zaskoczenia były in minus. Rynek oczekuje wyniku równego 5,9%.

Po południu poznamy finalny PKB za Q3 z USA oraz cotygodniowe wnioski o zasiłek dla bezrobotnych. Dzień na rynku skończymy regionalnym indeksem przemysłowym z Kansas za grudzień.

 

Piątek, 23.12.2022

Reklama

W nocy opublikowana zostanie japońska inflacja za listopad, która z miesiąca na miesiąc staje się coraz ciekawszym odczytem, zwłaszcza biorąc pod uwagę postawę Banku Japonii. Poznamy także protokół z ostatniego posiedzenia BoJ.

Przedpołudnie upłynie w dość świątecznym nastroju - przed nami jedynie finalny PKB z Hiszpanii za Q3 oraz krajowa stopa bezrobocia za listopad. Zgodnie z informacją przekazaną przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, ta powinna utrzymać się na poziomie 5,1%.

Po południu poznamy amerykańską inflację PCE za ubiegły miesiąc oraz dane nt. wydatków i dochodów Amerykanów. Opublikowane zostaną także wstępne dane o zamówieniach na dobra trwałe (także za listopad). Na koniec dnia czeka nas jeszcze sprzedaż domów na rynku pierwotnym oraz finalna wartość indeksu uniwersytetu Michigan (nastroje konsumentów) - odpowiednio za listopad i grudzień.

W Wielkiej Brytanii sesja będzie skrócona, a handel zakończy się o godzinie 13:30.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama