Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Inflacja w strefie euro - rozczarowujące dane. Kurs euro (EUR) najniżej od początku roku!

|
selectedselectedselected

Najnowsze wstępne dane na temat inflacji w strefie euro jasno pokazują, że droga do celu inflacyjnego EBC będzie trudna. To zaś oznacza, że - podobnie jak w przypadku amerykańskiej rezerwy federalnej - pierwsza obniżka stóp procentowych w strefie euro oddala się w czasie. Mimo tego europejska waluta jest najsłabsza od początku roku, zarówno w stosunku do dolara, jak i... polskiego złotego.

Inflacja w strefie euro - rozczarowujące dane. Kurs euro (EUR) najniżej od początku roku!
depositphotos
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Eurostat opublikował w czwartek wstępne dane na temat inflacji w strefie euro za styczeń. Pierwszy tegoroczny odczyt dynamiki cen w eurozonie okazał się wyższy od oczekiwań - inflacja HICP w skali roku wyniosła wprawdzie 2,8 proc. w ujęciu rocznym, pokrywając się z oczekiwaniami analityków, jednak inflacja bazowa (z wyłączeniem cen żywności i energii) okazała się wyższa niż zakładał konsensus. Bazowy wskaźnik HICP wyniósł w styczniu 3,3 proc. w ujęciu rocznym, podczas gdy analitycy spodziewali się wyniku na poziomie 3,2 proc. rok do roku.

W skali miesiąca dynamika cen była ujemna - inflacja HICP spadła o -0,4 proc. w ujęciu miesięcznym, natomiast bazowy HICP zanotował spadek aż o -0,9 proc. w porównaniu do grudnia ubiegłego roku.

 

Reklama

 

Dla porównania: inflacja konsumencka w strefie euro wyniosła w grudniu ubiegłego roku 2,9 proc. w skali roku oraz 0,2 proc. w ujęciu miesięcznym. W listopadzie dynamika cen spadła do 2,4 proc. w ujęciu rocznym, co wówczas było najniższym odczytem od lipca 2021 roku.

 

Czytaj również: Inflacja w Niemczech: spore zaskoczenie - kurs euro (EUR) wystrzelił!

 

Styczniowy odczyt HICP na poziomie 2,8 proc. w skali roku świadczy o tym, że kraje strefy euro wciąż mają spory problem ze zbliżeniem się do celu inflacyjnego EBC, który wynosi 2 proc. To zaś oznacza, że w najbliższym czasie nie można liczyć na luzowanie polityki monetarnej i obniżki stóp procentowych przez EBC.

Reklama

Jeśli chodzi zaś o bazowy wskaźnik inflacji w strefie euro, to styczniowy odczyt na poziomie 3,3 proc. w skali roku jest najniższym od marca 2022 roku i jednocześnie piątym z rzędu spadkowym. Nie zmienia to jednak faktu, że okazał się wyższy od oczekiwań. Hamowanie inflacji bazowej w strefie euro ewidentnie jednak traci na sile - w grudniu ubiegłego roku wskaźnik Core HICP wyniósł 3,4 proc. w skali roku, a w listopadzie było to 3,6 proc. rdr.

 

 

Euro znacząco osłabiło się w stosunku do dolara po wczorajszym komunikacie FOMC i konferencji prezesa Fed Jerome Powella, która miała jednoznacznie jastrzębi charakter, otwarcie podważając scenariusz obniżki stóp procentowych w USA już w marcu. Na czwartkowej sesji kurs EUR/USD nieznacznie odbija, zbliżając się do poziomu 1,08, co jednak nie zmienia faktu, że euro jest obecnie najsłabsze w stosunku do dolara od początku roku, a bardziej precyzyjnie - od 12 grudnia 2023.

Reklama

Euro jest najsłabsze w tym roku również w stosunku do polskiego złotego, po dwóch wyraźnie spadkowych sesjach - aktualnie za 1 EUR trzeba zapłacić niecałe 4,33 PLN.

 

Czytaj również: Kurs PLN - polski złoty będzie coraz mocniejszy, a inni mu w tym pomogą

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Darek Dziduch

Darek Dziduch

Redaktor portalu FXMAG i wydawca magazynu Inwestor. Nagrywa na YouTube materiały edukacyjne, poruszając tematy związane przede wszystkim z inwestycjami, finansami osobistymi i gospodarką.

Obserwuj autoraTwitter


Reklama
Reklama