Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Gołębi wydźwięk konferencji prezesa NBP. RPP obniży stopy procentowe w IV kw.?

|
selectedselectedselected
Gołębi wydźwięk konferencji prezesa NBP. RPP obniży stopy procentowe w IV kw.? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Rada Polityki Pieniężnej podjęła w ubiegłym tygodniu decyzję o utrzymaniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie (stopa referencyjna NBP wynosi 6,75%). Decyzja Rady była zgodna z naszą prognozą i konsensusem rynkowym. W komunikacie po posiedzeniu Rada zwróciła uwagę na obniżenie się inflacji w czerwcu, w tym szacowany ponowny spadek inflacji bazowej.

Jednocześnie, w ocenie Rady wpływ wywołanych przez pandemię i wojnę w Ukrainie szoków podażowych na inflację wygasa. W ubiegłym tygodniu opublikowane zostały również wyniki lipcowej projekcji NBP. Krótkookresowa ścieżka inflacji oczekiwanej w projekcji została zatem zrewidowana nieznacznie w dół względem prognozy przedstawionej w marcu. Ponadto, wyniki projekcji wskazują, że inflacja w latach 2024-2025 ukształtuje się znacząco powyżej celu inflacyjnego RPP (2,5%), co naszym zdaniem stanowi argument na rzecz zaostrzenia polityki pieniężnej. Brak reakcji RPP na przewidywane w projekcji przestrzelenie celu inflacyjnego stanowi wsparcie dla naszej oceny, zgodnie z którą średniookresowe perspektywy inflacji mają dla Rady nadal znaczenie drugorzędne i głównym celem polityki pieniężnej jest niedopuszczenie do nadmiernego spowolnienia wzrostu gospodarczego w najbliższych kwartałach. W ubiegłym tygodniu odbyła się również zwyczajowa konferencja prasowa, na której prezes NBP A. Glapiński poinformował, że Rada zakończyła już cykl podwyżek stóp procentowych. Powtórzył on również swoją deklarację sprzed miesiąca, zgodnie z którą warunkami obniżki stóp są spadek inflacji do poziomu jednocyfrowego i pewność jej dalszego spadku w kolejnych kwartałach. Stwierdził, że jeśli te warunki zostałyby spełnione to pierwsza obniżka mogłaby nastąpić nawet we wrześniu, a on sam oczekuje, że inflacja będzie spadać szybciej niż wynika to z opublikowanej przez NBP projekcji. Zgodnie z naszą zrewidowaną prognozą inflacji (patrz niżej), jej dalszy spadek w najbliższych miesiącach skłoni Radę do obniżenia stóp procentowych na posiedzeniach w październiku i listopadzie (łącznie o 50 pb).

Zobacz także: RPP podjęła decyzję o zakończeniu cyklu podwyżek stóp procentowych – zakomunikował prezes NBP Adam Glapiński

 

W ubiegłym tygodniu opublikowane zostały Minutes z czerwcowego posiedzenia FOMC

Zgodnie z zapisem dyskusji część członków FOMC opowiedziała się za podwyżką stóp procentowych na czerwcowym posiedzeniu (ostatecznie Fed utrzymał w czerwcu stopy na niezmienionym poziomie – por. MAKROmapa z 19.06.2023). Jednocześnie „prawie wszyscy” członkowie FOMC wyrazili pogląd, że właściwe będą dalsze podwyżki stóp procentowych w celu obniżenia inflacji. Większość członków FOMC uważa jednak, że z uwagi na wysoką niepewność wokół perspektyw sytuacji makroekonomicznej „wartościowe” z punktu widzenia podejmowania decyzji będą napływające dane. Treść Minutes, a także ostatnia zmiana nastawienia Fed na bardziej jastrzębie widoczna w wypowiedziach członków FOMC, wskazują na istotne ryzyko w górę dla naszego scenariusza, zgodnie z którym Rezerwa Federalna zakończyła w czerwcu cykl podwyżek stóp procentowych.

 

W ubiegłym tygodniu poznaliśmy istotne dane z amerykańskiej gospodarki

Reklama

Zatrudnienie poza rolnictwem zwiększyło się w czerwcu o 209 tys. wobec wzrostu o 306 tys. w maju (rewizja w dół z 239 tys.) i ukształtowało się poniżej oczekiwań rynku (225 tys.). Najsilniejszy wzrost zatrudnienia odnotowano w oświacie i służbie zdrowia (+73,0 tys.), sektorze rządowym (+60,0 tys.) i budownictwie (+23,0 tys.). Z kolei najsilniejszy spadek zatrudnienia miał miejsce w handlu detalicznym (-11,2 tys.), transporcie i magazynowaniu (-3,6 tys.) oraz w handlu hurtowym (-3,6 tys.). Stopa bezrobocia zmniejszyła się w czerwcu do 3,6% wobec 3,7% w maju, kształtując się zgodnie z oczekiwaniami rynku. Jednocześnie dynamika wynagrodzenia godzinowego w czerwcu nie zmieniła się w porównaniu do maja i wyniosła 4,4% r/r, co wskazuje na utrzymującą się umiarkowanie silną presję płacową w amerykańskiej gospodarce. W ubiegłym tygodniu poznaliśmy również wyniki badań koniunktury. Na pogorszenie nastrojów w przetwórstwie wskazał indeks ISM, który zmniejszył się w czerwcu do 46,0 pkt. wobec 46,9 pkt. w maju, kształtując się poniżej oczekiwań rynku (47,1 pkt.). Spadek indeksu wynikał z niższych wkładów 3 z 5 jego składowych (dla bieżącej produkcji, zatrudnienia i zapasów), podczas gdy przeciwny wpływ miały wyższe wkłady składowych dla nowych zamówień i czasu dostaw. W danych na uwagę zasługuje dalszy silny spadek cen dóbr pośrednich wykorzystywanych w procesie produkcji, co jest kolejnym sygnałem słabnącej presji kosztowej w amerykańskim przetwórstwie. Z kolei wzrost odnotował indeks ISM dla sektora usług, który zwiększył się w czerwcu do 53,9 pkt. wobec 50,3 pkt. w maju, kształtując się powyżej oczekiwań rynku (51,0 pkt.). Wynikało to ze zwiększenia wkładu 3 z 4 jego składowych (dla aktywności biznesowej, nowych zamówień i zatrudnienia), podczas gdy przeciwny wpływ miał niższy wkład składowej dla czasu dostaw. Podobnie jak w przypadku indeksu ISM dla przetwórstwa na uwagę zasługuje dalszy spadek składowej dla cen dóbr pośrednich, która obniżyła się do najniższego poziomu od marca 2020 r., czyli od pierwszej fazy pandemii. Prognozujemy, że sprowadzone do wymiaru rocznego tempo wzrostu gospodarczego w USA spowolni w II kw. 2023 r. do 1,8% wobec wzrostu o 2,0% w I kw. Jednocześnie dostrzegamy ryzyko w górę dla naszego scenariusza zakładającego niewielką recesję w USA w II poł. br. (-1,3% w III kw. i -0,8% w IV kw.).

Gołębi wydźwięk konferencji prezesa NBP. RPP obniży stopy procentowe w IV kw.? - 1Gołębi wydźwięk konferencji prezesa NBP. RPP obniży stopy procentowe w IV kw.? - 1

 

W ubiegłym tygodniu poznaliśmy istotne dane z niemieckiej gospodarki

Dynamika produkcji przemysłowej zmniejszyła się w maju do -0,2% m/m wobec 0,3% w kwietniu, kształtując się poniżej oczekiwań rynku (0,0%). Obniżenie dynamiki produkcji odnotowano we wszystkich jej głównych działach: przetwórstwie, budownictwie oraz energetyce. W ujęciu sektorowym na uwagę zasługuje dalszy wzrost produkcji w branży motoryzacyjnej, choć nadal znajduje się ona wyraźnie poniżej trendu obserwowanego przed wybuchem pandemii. Ożywienie można zaobserwować również w branży chemicznej, co w znacznym stopniu wynika ze spadku cen gazu. Dalsze ożywienie produkcji widoczne jest również w kategorii „meble”. Będzie to czynnik wspierający aktywność w polskiej branży meblarskiej, która jest ważnym dostawcą dóbr pośrednich do Niemiec. W ubiegłym tygodniu poznaliśmy również dane o zamówieniach w przetwórstwie, których dynamika zwiększyła się w maju do 6,4% m/m wobec 0,2% w kwietniu, kształtując się wyraźnie powyżej oczekiwań rynku (1,2%). Wzrost zamówień został odnotowany w przypadku zamówień zagranicznych (zarówno ze strefy euro jak i spoza obszaru wspólnej waluty), jak i krajowych. W ujęciu sektorowym najsilniejszy wzrost zamówień odnotowano w dziale „pozostały sprzęt transportowy” (+137,1% m/m) i to właśnie ta kategoria była źródłem wyraźnie wyższego od oczekiwań wzrostu zamówień. Choć koniunktura w niemieckiej branży motoryzacyjnej rzeczywiście się poprawia należy pamiętać, że zamówienia w kategorii „pozostały sprzęt transportowy” charakteryzują się bardzo wysoką zmiennością, stąd dane za czerwiec przyniosą najprawdopodobniej wyraźny spadek zamówień w ujęciu miesięcznym. W ubiegłym tygodniu poznaliśmy również dane nt. bilansu handlu zagranicznego w Niemczech, którego saldo zmniejszyło się w maju do 14,4 mld EUR wobec 16,5 mld EUR w kwietniu. W maju odnotowano wzrost dynamiki importu (1,7% m/m w maju wobec -0,1% w kwietniu) oraz spadek dynamiki eksportu (-0,1% wobec 1,0%). Czynnikiem oddziałującym w kierunku ograniczenia aktywności w światowym handlu, które dotyka niemiecki przemysł, pozostaje efekt dostosowania poziomu zapasów do słabszej koniunktury. Majowe dane z niemieckiej gospodarki są spójne z naszą prognozą wzrostu PKB w Niemczech w II kw. (0,1% kw/kw wobec -0,3% w I kw.).

Gołębi wydźwięk konferencji prezesa NBP. RPP obniży stopy procentowe w IV kw.? - 2Gołębi wydźwięk konferencji prezesa NBP. RPP obniży stopy procentowe w IV kw.? - 2

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Grupa Crédit Agricole – francuska sieć banków spółdzielczych, która w 1990 r. przekształciła się w międzynarodową grupę bankową. Crédit Agricole był początkowo spółdzielczą kasą rolników i z tego powodu jest często nazywany Zielonym Bankiem.


Reklama
Reklama