Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Garść newsów makroekonomicznych: rozczarowujące dane z Chin; ciekawe wypowiedzi prezesa Glapińskiego

|
selectedselectedselected
Garść newsów makroekonomicznych: rozczarowujące dane z Chin; ciekawe wypowiedzi prezesa Glapińskiego | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Polska: Zdaniem prezesa NBP zapewnienie stabilności cen w Polsce, wg obecnej wiedzy, nie będzie wymagało dalszego, silnego zacieśniania polityki pieniężnej.

"Wpływ tych czynników ryzyka – choć istotny dla kształtowania się inflacji w najbliższych miesiącach – nie zmienia jednak średniookresowych perspektyw inflacji, która w wyniku spowolnienia aktywności gospodarczej na świecie i w Polsce, przy zacieśnieniu polityki pieniężnej przez banki centralne będzie się obniżała."

"Można powiedzieć, że inflacja rozumiana jako proces ekonomiczny osiągnęła już swój szczyt, choć w wymiarze statystycznym dynamikę cen mogą jeszcze przejściowo podbijać czynniki regulacyjne, w tym wzrosty taryf na prąd i gaz, związane z wcześniejszymi wzrostami cen surowców. Między innymi dlatego – mimo stopniowego spadku w 2023 r. – średnioroczna inflacja w przyszłym roku pozostanie podwyższona. Jednak w 2024 r. dynamika cen będzie już wyraźnie niższa i w ostatnim kwartale tego roku powinna powrócić w okolice 3,5 proc., tj. górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego" - napisał Glapiński.

Prezes NBP: zapewnienie stabilności cen w Polsce, wg obecnej wiedzy, nie będzie wymagało dalszego, silnego zacieśniania polityki pieniężnej : aleBank.pl – Portal ekonomiczny – Najbliżej Finansów

 

Reklama

Polska: Nadwyżka budżetu po lipcu 2022 r. wyniosła ok. 34,7 mld zł - podało na stronie internetowej Ministerstwo Finansów. Dochody z podatku VAT były wyższe o 9,9% r/r, z PIT wyższe o 12,5%, z CIT wyższe o 47,2%.

"W kolejnych miesiącach wynik budżetu państwa ulegnie zmianie z uwagi na koszty związane z ustawą o dodatku węglowym (ok. 9,5 mld zł z zysku NBP zostanie przeznaczone na finansowanie dodatków węglowych) oraz kosztami projektowanej, uzupełniającej w stosunku do dodatków węglowych, regulacji dotyczącej wsparcia finansowego w postaci jednorazowego dodatku dla indywidualnych posiadaczy innych źródeł ciepła, która będzie kosztowała kolejne 10 mld zł".

 

USA: Indeks nastroju konsumentów autorstwa Uniwersytetu Michigan wzrósł w sierpniu do 54,9 z 47,3. Wartość ta okazała się znacznie lepsza od oczekiwań, które zakładały odczyt nieco powyżej 48 punktów.

 

 

Reklama

Chiny: Opublikowane dane ze sfery realnej za lipiec rozczarowały. Produkcja przemysłowa wzrosła o 3,8% r/r (konsensus 4,6%), sprzedaż detaliczna wzrosła o 2,7% (5%), a inwestycje w środki trwałe zwiększyły się o 5,7% r/r (6,2%). Jednocześnie kolejny wzrost zaliczyła stopa bezrobocia wśród osób w wieku 16-24, która w minionym miesiącu wyniosła 19,9%.

 

Chiny: Ludowy Bank Chin obniżył średnioterminową stopę pożyczkową (roczna) o 10pb do poziomu 2,75%. Była to pierwsza obniżka stóp od stycznia. Pomimo ekspansywnej polityki pieniężnej popyt na kredyt w Państwie Środka pozostaje stłumiony z uwagi na niekorzystny sentyment dotyczący rynku nieruchomości, a także politykę zero-COVID. Dane za lipiec wskazały na wzrost nowych kredytów o 679 mld CNY wobec konsensusu na poziomie 1,1 bln CNY.

 

Chiny: Władze planują wesprzeć krajowych deweloperów poprzez udzielanie państwowych gwarancji do emisji obligacji przez takie podmioty na rynku krajowym.

China supports several private developers with bond guarantee -sources | Reuters

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama