Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Garść newsów makroekonomicznych: przegląd najważniejszych informacji z kraju i ze świata

|
selectedselectedselected
Garść newsów makroekonomicznych: przegląd najważniejszych informacji z kraju i ze świata | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Za nami dwie decyzje banków centralnych. Obie bez niespodzianek. Czeski bank centralny pozostawił stopy procentowe bez zmian, co naszym zdaniem oznacza koniec cyklu podwyżek. Bank Anglii natomiast zdecydował się na podwyżkę o 50 pb, ale projekcje Banku wskazują na wyraźne prawdopodobieństwo recesji. Dziś dane z amerykańskiego rynku pracy, które zawsze wzbudzają wiele emocji.

Oczekiwany jest wzrost zatrudnienia poza rolnictwem o 250 tys. osób (poprzednio 372 tys.), utrzymanie się tempa wzrostu płac na poziomie sprzed miesiąca (0,3% m/m) i stabilizacja stopy bezrobocia (3,6%). Realizacja takiego scenariusza to wciąż relatywnie optymistyczne dane o rynku pracy w USA - trudno jednak by polepszyły nastroje w obliczu słabego PKB z zeszłego tygodnia. Realizacja danych z rynku pracy zgodnie z oczekiwaniami będzie dla Fed sygnałem, że można dalej zacieśniać politykę pieniężną. Zaskoczenie w dół wzmocni zakłady recesyjne.

 

Czechy: To już jest koniec

Wieszczyliśmy koniec podwyżek stóp w Czechach już od jakiegoś czasu i w końcu go zobaczyliśmy. CNB na sierpniowym posiedzeniu zdecydował o pozostawieniu stóp procentowych bez zmian. To pierwsze posiedzenie bez podwyżki od czerwca zeszłego roku. To zarazem też pierwsze posiedzenie A. Michla w roli prezesa CNB, co pewnie też nie pozostało bez wpływu na decyzję. Choć bank nie ogłosił jawnie końca cyklu podwyżek (w komunikacie zwracają uwagę, że będą zależni od danych, a na kolejnym posiedzeniu zdecydują, czy stopy pozostaną bez zmian, czy wzrosną), to w naszej ocenie jest to koniec.

Reklama

 

Bank Anglii (BoE): Mocna podwyżka w recesyjnym środowisku

Bank Anglii spełnił oczekiwania rynku i podniósł stopy procentowe o 50pb. Jednocześnie zrewidowane prognozy wzrostu gospodarczego wskazują na niemałe prawdopodobieństwo wystąpienia recesji. Z kolei inflacja, choć w najbliższym czasie pozostanie jeszcze wysoka, ma wytracić impet w horyzoncie projekcji i w zasadzie wrócić do celu. Bank Anglii prawdopodobnie stanie się też pierwszym większym bankiem centralnym, który rozpocznie sprzedaż papierów nagromadzonych w ramach programu luzowania ilościowego. Czy to już zatem koniec podwyżek stóp?

 

Garść newsów makroekonomicznych

∙ Kotecki (RPP): "Kwestia komunikacji to jest problem ważniejszy niż podwyżki stóp. Kwestia komunikacji z rynkiem i społeczeństwem" - powiedział członek RPP dla TVN24. Powiedział również, że głosował za podwyżką stóp o 100pb, bo uważa, że RPP powinna działać szybciej, ale krócej.

 

Reklama

∙ Polska: Senat zgłosił w czwartek poprawki do ustawy o dodatku węglowym, rozszerzając zakres gospodarstw domowych uprawnionych do otrzymania dodatku w wysokości 3 tys. zł (prawo do dodatku w wys. 3 tys. zł zyskują gospodarstwa domowe niezależnie od rodzaju źródła ogrzewania). Senat zaproponował też wykreślenie wszystkich przepisów dotyczących banków i Prawa bankowego (podajemy za PAPbiznes).

Trudno oczekiwać, by poprawki zyskały akceptację w Sejmie (zostaną odrzucone). Podajemy z kronikarskiego obowiązku.

 

∙ Niemcy: Produkcja przemysłowa w czerwcu była lepsza niż oczekiwano. Odnotowano wzrost o 0,4% m/m (konsensus wynosił -0,3% m/m).

Reklama

 

∙ Francja: Tu też produkcja przemysłowa zaskoczyła na plus. Wzrosła o 1,4% m/m (również oczekiwano spadku o -0,3% m/m).

 

∙ USA: Liczba rejestracji nowych bezrobotnych w USA w ubiegłym tygodniu wyniosła 260 tys. (zgodnie z konsensusem).

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama