Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Garść newsów makroekonomicznych oraz kalendarz danych: to nas zaskoczyło, a to nas dopiero zaskoczy

|
selectedselectedselected
Garść newsów makroekonomicznych oraz kalendarz danych: to nas zaskoczyło, a to nas dopiero zaskoczy | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wczoraj pisaliśmy o wyniku 1:0 do przerwy dla sygnałów dezinflacyjnych, jeśli chodzi o październikową paczkę danych. Dzisiaj możemy stwierdzić, że wynik ten uplasował się na poziomie 2:0, a przyczyniła się do tego słaba sprzedaż detaliczna. Za granicą z kolei publikacja protokołu z ostatniego posiedzenia Fed nie wniosła niczego nowego, choć dla niektórych mogło to być pewnego rodzaju (gołębim) zaskoczeniem. Innymi słowy, przed nami zmiana biegu na niższy w kontekście tempa kolejnych podwyżek stóp procentowych i dłuższa przerwa na 6,75% w Polsce.

 

Co nas dzisiaj czeka?

Przed południem warto spojrzeć na wrześniowe dane o płacach z Węgier, a także na decyzję ws. stóp procentowych w Szwecji. Poznamy także indeks IFO (nastroje firm) z Niemiec, gdzie oczekiwane jest lekkie odbicie w listopadzie.

W południe poznamy decyzję o stopach z Turcji, gdzie konsensus wskazuje na utrzymanie głównej stopy tygodniowych operacji repo na poziomie 10,5%. Z kolei krótko po południu EBC opublikuje zapis z ostatniego posiedzenia.

Z kraju poznamy dane o podaży pieniądza M3. Czego oczekujemy? Istnieją powody, aby sądzić, że agregaty kredytowe zwalniają. Idziemy w kierunku niższych wzrostów, a ostatnie zawirowania to po prostu szum. Reasumując, widzimy wzrost o 7,2% r/r, poniżej konsensusu na poziomie 7,5% r/r.

Reklama

Popołudnie powinno upłynąć dość spokojnie z uwagi na Święto Dziękczynienia w USA. Ani rynek akcji, ani obligacji nie będą działać.

 

Sprzedaż detaliczna dopełnia październikowy obraz dezinflacyjny

Po słabszych wynikach dotyczących płac oraz produkcji w przemyśle, w takim samym tonie wypadła sprzedaż detaliczna. Jednocześnie lepiej od prognoz wypadła produkcja w budownictwie, aczkolwiek tam można doszukiwać się pewnego "dopalania" pozostałości bardzo dobrej koniunktury w tamtejszym sektorze. Werdykt po październikowej paczce danych wydaje się dość jasny - gospodarka zwalnia w coraz bardziej wyraźny sposób. W kolejnych kwartałach wypatrywać należy efektów dezinflacyjnych.

https://makroekonomia.mbank.pl/216968-sprzedaz-detaliczna-dopelnia-pazdziernikowy-obraz-dezinlfacyjny

 

Garść newsów makroekonomicznych

Polska: Rośnie nadzieja na mniej ekspansywną politykę fiskalną.

Reklama

 

Polska: Polski Fundusz Rozwoju nie planuje emisji obligacji na prefinansowanie projektów z Krajowego Planu Odbudowy i ma wystarczające środki na ten cel do końca 2023 r. - powiedział wiceprezes PFR Bartosz Marczuk. Dodał, że zapotrzebowanie na środki z KPO w tym roku wynosi 2,2 mld zł. (PAP)

 

Ankiety PMI dla strefy euro i USA. Wczorajsze wskaźniki koniunktury ze stajni PMI okazały się mniej więcej stabilne w strefie euro (ze wskazaniem na lekki wzrost) i jednoznacznie spadkowe w USA.

Sprzedaż detaliczna na recesyjnej ścieżce, minutki Fed dla niektórych zaskakujące, czyli garść newsów makroekonomicznych - 1Sprzedaż detaliczna na recesyjnej ścieżce, minutki Fed dla niektórych zaskakujące, czyli garść newsów makroekonomicznych - 1

Sprzedaż detaliczna na recesyjnej ścieżce, minutki Fed dla niektórych zaskakujące, czyli garść newsów makroekonomicznych - 2Sprzedaż detaliczna na recesyjnej ścieżce, minutki Fed dla niektórych zaskakujące, czyli garść newsów makroekonomicznych - 2

Reklama

Na razie nie pokusilibyśmy się o stwierdzenie, że najgorsze strefa euro ma za sobą. Nieznaczne wzrosty mogą odzwierciedlać w dużej mierze efekty pogodowe (temperaturę wyższą od średniej wieloletniej). Tak czy inaczej wskazania PMI plasują się na terytoriach, które wyznaczają wyjątkowo trudne czasy dla obu bloków gospodarczych: 2009 rok dla USA oraz 2012 dla strefy euro. W obu przypadkach oznacza to poziomy recesyjne. Oczekiwania na kolejne 12-miesięcy są raczej minorowe. USA notuje jednak lekką poprawę, gdyż firmy widzą w bieżącej sytuacji (odblokowanie podaży, spadki cen) światełko w tunelu. W przypadku strefy euro trudno mówić o dużych zmianach. Mimo, że obecnie jest trochę lepiej, to światło w tunelu widziane jest głównie jako nadjeżdżający pociąg. Oddajmy głos respondentom ankiet (wszystkie teksty pochodzą z komentarza S&P Global).

USA. Many firms (are) stating that the impact of inflation and interest rates had led to greater hesitancy and postponements by customers in placing orders. Meanwhile, lower new order inflows led to a strong reduction in levels of outstanding business. A more consistent supplier performance and weak demand allowed firms to work through their incomplete business. Improvements in supply chain stability and hopes of greater client demand following new product launches were key factors spurring greater optimism. Hiring reportedly continued as firms tried to fill open vacancies for skilled workers, but the non-replacement of leavers (in an effort to cut costs) weighed on employment growth. Inflationary pressures eased further in November. Firms noted that decreases in the price of some key components including lumber, steel and plastic, as well as reduced freight costs. Some firms stated that concessions and discounts were made to entice customers to place orders amid the weak demand environment.

Strefa euro. Odnosimy wrażenie, że komentarz od S&P Global jest gorszej jakości (przeważają stwierdzenia wzrosło/spadło): The drop in new orders meant companies were again reliant on existing backlogs of work to help maintain business activity levels. Business expectations for the year ahead remained subdued. Confidence continued to be stymied by concerns over the growth outlook, the rising cost of living and the energy crisis, in turn linked to the Ukraine war, as well as rising interest rates. The deteriorating order book situation led to a growing reluctance to add to workforce numbers. The hiring slowdown was led by the service sector. One positive consequence of weaker demand was a marked reduction in supply chain delays as input buying fell sharply again. In addition to facilitating higher production in some cases, the improving supply situation – combined with weakened demand – took further pressure off prices. Rates of selling price inflation eased in both manufacturing and services, most notably to a 20-month low in the former.

 

USA: Publikacja protokołu Fed z listopadowego posiedzenia nie wniosła wiele nowego, choć dla niektórych mogła być pewnego rodzaju zaskoczeniem. Wskazano bowiem, iż zdecydowana większość członków stwierdziła, że spowolnienie tempa podwyżek stóp procentowych byłoby właściwym krokiem. Kilku z nich dodało, że taka decyzja mogłaby zmniejszyć ryzyka systemowe. Bardziej jastrzębie skrzydło sugerowało, że spowolnienie jest zasadne, ale dopiero jak ujrzymy większy progres w sprowadzaniu inflacji do celu.

Co mogło być zaskoczeniem dla niektórych uczestników rynku? Przypomnijmy, że listopadowy komunikat Fed został pierwotnie odebrany dość gołębio. Pogląd ten zmienił się jednak o 180 stopni podczas konferencji prasowej Powella. Część z członków mogła więc oczekiwać, że pozostali członkowie Fed także wyrażać się będą bardziej jastrzębio. Tak się jednak nie stało, a reakcja rynku była odpowiednia: wzrost na rynku akcji, korekta rynkowych stóp i korekta na dolarze.

Reklama

 

USA: Ubiegły tydzień przyniósł wyraźniejszy wzrost nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Jednocześnie dane o zamówieniach na dobra trwałe, choć nominalnie zaskoczyły w górę, to jednak w ujęciu realnym wypadają słabo. Konkluzja jest jedna - gospodarka zwalnia i zwalniać będzie. Trudno tu na razie budować scenariusze na odbicie i przede wszystkim - określić ich "timing". Największy tego efekt zobaczymy prawdopodobnie w pierwszej połowie 2023.

 

USA: Lepiej wypadła z kolei sprzedaż domów na rynku pierwotnym, która w październiku wzrosła o 632 tys. (SAAR). Żeby nie było jednak zbyt kolorowo dane wrześniowe zrewidowano w dół do 588 tys. z 603 tys. Można więc skonkludować, że październik przyniósł pewną korektę (w górę) jeśli chodzi o rynek domów, wcześniej bowiem nieco lepszą sprzedaż zaraportował rynek wtórny.

Sprzedaż detaliczna na recesyjnej ścieżce, minutki Fed dla niektórych zaskakujące, czyli garść newsów makroekonomicznych - 3Sprzedaż detaliczna na recesyjnej ścieżce, minutki Fed dla niektórych zaskakujące, czyli garść newsów makroekonomicznych - 3

 

Reklama

USA: Wczoraj poznaliśmy także finalny odczyt nastroju konsumentów za listopad autorstwa Uniwersytetu Michigan, który uplasował się ostatecznie na poziomie 56,8. W porównaniu do października odnotowaliśmy spadek. Z kolei same poziomy, w relacji do tychże historycznych, pozostają w wyraźnie depresyjnych rejonach. Wskaźniki oczekiwań inflacyjnych zachowały się z kolei różnie. Oczekiwana inflacja w horyzoncie roku spadła do 4,9% z 5%. Jednocześnie w okresie 5-letnim odnotowany został wzrost do 3% z 2,9%. Choć długoterminowe oczekiwania inflacyjne wzrosły od września, to wciąż pozostają względnie stabilne. Wraz z przyspieszeniem dezinflacji po stronie towarów, sytuacja powinna ulec poprawie również i na tym polu.

Sprzedaż detaliczna na recesyjnej ścieżce, minutki Fed dla niektórych zaskakujące, czyli garść newsów makroekonomicznych - 4Sprzedaż detaliczna na recesyjnej ścieżce, minutki Fed dla niektórych zaskakujące, czyli garść newsów makroekonomicznych - 4

Sprzedaż detaliczna na recesyjnej ścieżce, minutki Fed dla niektórych zaskakujące, czyli garść newsów makroekonomicznych - 5Sprzedaż detaliczna na recesyjnej ścieżce, minutki Fed dla niektórych zaskakujące, czyli garść newsów makroekonomicznych - 5

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama