Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Garść newsów makroekonomicznych: Czas na paczkę krajowych danych

|
selectedselectedselected
Garść newsów makroekonomicznych: Czas na paczkę krajowych danych | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Święty Mikołaj wpadnie dziś do komina GUS i przyniesie worek pełen danych. W worku: przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw, przeciętne wynagrodzenie, produkcja sprzedana przemysłu i PPI. Wszystko za listopad. My natomiast przeczytaliśmy tekst analityków NBP o mechanizmie transmisji polityki pieniężnej i postanowiliśmy przybliżyć go również naszym czytelnikom.

Nasze prognozy na dziś:

PPI: Możliwe wyzerowanie zmian cen w przetwórstwie plus spadki cen energii. Po szczycie. Nasza prognoza (21% r/r) w zasadzie pokrywa się z medianą oczekiwań rynku (21,1% r/r).

Produkcja przemysłowa: Produkcja zaczęła spowalniać i spowalniać będzie nadal. Trend jest nieuchronny. Jednak w naszej opinii wynik listopadowy może uplasować się nieco wyżej niż sądzi rynek (3,1% r/r vs. 2,2% r/r).

Zatrudnienie: Na razie wiele się tu nie dzieje (przynajmniej wg naszych modelowych wskazań, którym uwierzyliśmy). Tak jak konsensus, spodziewamy się spadku rocznej dynamiki do 2,3% wobec 2,4% w październiku.

Płace: Spora zagadka tej rundy prognoz, a to wszystko za sprawą dodatków i premii w górnictwie (jak duża część z nich tradycyjnie zostanie wypłacona w grudniu, a ile spłynie już w lutym). Ryzyka wobec prognozy (12,9% r/r) rozkładają się więc w górę. I w tym przypadku nasza prognoza jest w zasadzie zgodna z konsensusem wynoszącym 12,8% r/r.

Reklama

Pogoda: odwilż, gołoledź, ślisko.

Poza paczką danych z krajowej gospodarki czeka nas również decyzja ws. stóp procentowych na Węgrzech. Tutaj niespodzianki nie będzie, a główna stopa repo pozostanie na poziomie 13%. Inna sprawa, że jej znaczenie istotnie spadło po wprowadzeniu przez MNB de facto nowego korytarza dla stóp celem wsparcia forinta.

 

Rola kanału stopy procentowej w bieżącym cyklu polityki pieniężnej 

O mechanizmie transmisji polityki pieniężnej w polskiej gospodarce pisaliśmy już niejednokrotnie. Składają się na niego kanały: kredytowy, kursu walutowego oraz stopy procentowej. Każdy z nich oddziałuje w różnym czasie i z różną siłą na inflację. Dzisiaj pochylamy się nad ostatnim z wymienionych kanałów z uwagi na ciekawą publikację z ramienia NBP. Konkluzja: kanał stopy procentowej działał nieco słabiej niż wcześniej, ale można "uznać, że nie stanowi czynnika istot­nie osłabiającego mechanizm transmisji po­lityki pieniężnej w Polsce".

 

Garść newsów makroekonomicznych:

Masłowska (RPP): Obniżka stóp procentowych w Polsce w 2023 r. wymagałyby nadzwyczajnych okoliczności makroekonomicznych, zwłaszcza bardzo silnego spadku CPI - poinformowała PAP Biznes członkini RPP. Jej zdaniem powrót podwyżek stóp byłby możliwy przy zaskakująco wysokim tempie wzrostu PKB i braku wygasania inflacji w 2023 r.

Reklama

 

Wnorowski (RPP): W 2023 r. pojawią się przesłanki do dyskusji na temat obniżek stóp procentowych, natomiast przesłanek do samych obniżek raczej nie należy się spodziewać w przyszłym roku - powiedział portalowi Interia członek RPP. Dodał, że RPP jest w trybie "wait and see" i nie komunikuje zakończenia cyklu podwyżek.

 

MRiT: "Planowane wydatki [z programu "bezpieczny kredyt 2%"] pojawią się od 2024 r. i będą rosnąć do 2027 r. Przewidujemy, że wyniosą one rocznie od 800 mln zł w 2024 r. do 1,5 mld zł w 2027 r. Po tym roku będą już systematycznie spadać. Szacujemy, że zabezpieczy to potrzeby zdecydowanej większości osób spełniających kryteria do uzyskania dopłaty i posiadających zdolność kredytową" - napisał resort rozwoju.

 

Niemcy: Nastroje mierzone indeksem Ifo lekko w górę.

Reklama

 

 

Chiny i Japonia: Stopy procentowe w obu gospodarkach pozostały na niezmienionych poziomach. BoJ jednak zdecydował się na rozszerzenie akceptowalnego korytarza wahań dla rentowności 10-letnich obligacji do 0,5% z 0,25% (cel to 0%). Efektywnie oznacza to więc podwyżkę długiej stopy procentowej, której BoJ wystrzegał się od dawna. Taki krok wydaje się jedynym słusznym posunięciem jeśli chodzi o trwałą próbę wsparcia jena (zwłaszcza w porównaniu z bezproduktywnymi interwencjami walutowymi we wrześniu). Po kroku wykonanym w stronę porzucenia YCC, obecnie powinna zacząć się coraz żywsza debata nad podwyżką stopy banku centralnego. W tym kontekście warto przypomnieć, że aktualna kadencja prezesa Kurody, zagorzałego zwolennika ekspansywnej polityki pieniężnej, kończy się w kwietniu 2023.

 

Chiny: Wraca temat pandemii:

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama