Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Ekonomiści obawiają się recesji, mimo że gospodarka USA świetnie sobie radzi

|
selectedselectedselected
Ekonomiści obawiają się recesji, mimo że gospodarka USA świetnie sobie radzi | FXMAG INWESTOR
unsplash.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Niewiele wskazuje na zbliżającą się recesję, ale niebotyczne niedobory popytu i podaży testują ograniczenia gospodarki. Pracodawcy w USA tworzą setki tysięcy miejsc pracy miesięcznie i zatrudnialiby jeszcze więcej osób, gdyby mogli je znaleźć. Konsumenci wydają, przedsiębiorstwa inwestują, a płace rosną w najszybszym tempie od dziesięcioleci.

Inflacja na świecie mocno rośnie

Gwałtowna inflacja, gwałtownie rosnące ceny ropy i globalna niestabilność skłoniły prognostów do gwałtownego obniżenia swoich szacunków wzrostu gospodarczego w tym roku i zwiększenia prawdopodobieństwa całkowitego skurczenia się. Inwestorzy podzielają tę obawę: rynek obligacji w zeszłym tygodniu wysłał sygnał ostrzegawczy, który często – choć nie zawsze – zapowiadał spowolnienie.

Zobacz też: Złoto, inflacja i napięcia geopolityczne

Takie przewidywania mogą wydawać się mylące, gdy gospodarka pod wieloma względami kwitnie. Stany Zjednoczone odzyskały ponad 90 procent miejsc pracy utraconych w pierwszych tygodniach pandemii, a pracodawcy nadal zatrudniają w zawrotnym tempie, dodając 431 000 miejsc pracy w samym marcu. Stopa bezrobocia spadła do 3,6 procent, niewiele powyżej poziomu sprzed pandemii, który sam w sobie był najniższy od pół wieku.

Inflacja najwyższa od 40 lat

Reklama

Jednak dla wielu ekspertów niezwykła siła ożywienia niesie za sobą ziarna jego własnej destrukcji. Popyt — na samochody, domy, posiłki w restauracjach i pracowników, którzy je zapewniają — przewyższył podaż, prowadząc do najszybszej inflacji od 40 lat. Decydenci Rezerwy Federalnej twierdzą, że mogą ochłodzić gospodarkę i obniżyć inflację bez zwiększania bezrobocia i powodowania recesji. Jednak wielu ekonomistów jest sceptycznych, czy Fed może zaprojektować takie „miękkie lądowanie”, zwłaszcza w momencie tak skrajnej globalnej niepewności.

Zobacz też: Poziom inflacji w marcu 2022 roku w Polsce zaskoczył. Co dalej?

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Oskar Nawalany

Oskar Nawalany

Entuzjasta kryptowalut oraz inwestycji długoterminowych, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Publikował na łamach m.in. Onetu, Wirtualnej Polski, Business Insidera, Komputer Świata, Auto Świata, Noizza, Super Expressu czy No Fluff Jobs.


Reklama
Reklama