Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Poziom inflacji w marcu 2022 roku w Polsce zaskoczył. Co dalej?

|
selectedselectedselected
Poziom inflacji w marcu 2022 roku w Polsce zaskoczył. Co dalej? | FXMAG INWESTOR
Materiał partnera
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Sam poziom inflacji zaskoczył, jednak struktura okazała się mało wybuchowa z relatywnie małym przyspieszeniem inflacji bazowej (biorąc pod uwagę skalę szoku). Raczej nie będzie to miało znaczenia dla najbliższej decyzji RPP. Obstawiamy, że czeka nas podwyżka o 75pb. W ten sposób RPP będzie starała się zapobiegać odkotwiczeniu oczekiwań inflacyjnych, które już w ostatnich ankietach istotnie się podniosły. Uwaga jednak: wzmożenie polityki pienieżnej będzie przejściowe. Wciąż uważamy, że 5,5% to stopa docelowa.

Stało się, inflacja przyspieszyła do prawie 11% w marcu, rozkładając konsensus rynkowy na łopatki (ale nie nas). Choć szczegóły są skąpe, możemy określić dość dokładnie, że przyspieszenie inflacji było wiedzione czynnikami egzogenicznymi (no może nie do końca, ale o tym później): paliwa +28% m/m, żywność +2,2% m/m, energia +4,4% m/m. W tym momencie inflację bazową szacujemy na ~7% (wzrost z 6,7% w poprzednim miesiącu).

Poziom inflacji w marcu zaskoczył. Co dalej? - 1Poziom inflacji w marcu zaskoczył. Co dalej? - 1

 

Miesięczne zmiany inflacji bazowej w tym roku to 1,2%, 1%, 1%

Obstawiamy, że obserwujemy właśnie szczyt dynamik miesięcznych. Spowolnienie gospodarki, zakończenie (a może nawet odwrócenie) szoków energetycznych i transportowych (ceny kontenerów stoją lub lekko spadają) powinno stabilizować tę miarę inflacji. Im dalej w 2022 i 2023 rok, tym powinno być wolniej. Do lutego "przełamały się" miary inflacji inne niż bazowa. Będziemy ten proces bardzo uważnie śledzić.

Reklama

Poziom inflacji w marcu zaskoczył. Co dalej? - 2Poziom inflacji w marcu zaskoczył. Co dalej? - 2

Poziom inflacji w marcu zaskoczył. Co dalej? - 3Poziom inflacji w marcu zaskoczył. Co dalej? - 3

 

Jeszcze wróćmy na chwilę do tematu cen żywności

To są ceny egzogeniczne i jednocześnie nie są. Komponent kosztowy (ten egzogeniczny) jest w tym przypadku b. ważny, jednak niemniej istotna jest struktura rynkowa oraz interakcje oligopolistyczne pomiędzy dużymi graczami. W krótkim terminie może tu działać jeszcze jeden czynnik: napływ uchodźców ze stosunkowo prostą strukturą konsumpcji wygiętą właśnie w kierunku żywności i produktów pierwszej potrzeby. W krótkim terminie możliwości wzrostu produkcji są ograniczone, więc w przypadku żywności w najbliższym czasie zaobserwujemy działanie komponentu kosztowego (egzogenicznego) i popytowego. Ten drugi będzie funkcją napływu i odpływu uchodźców.

Co dalej?

Kolejne miesiące przyniosą jeszcze wyższą inflację. Pierwsze skrzypce zagrają nadal czynniki egzogeniczne. Inflacja bazowa będzie opadała (dynamiki m/m) ale na tyle powoli, że nadal wskaźnik roczny będzie przyspieszał (szczyt w okolicach 8%). RPP ma wszelkie karty, aby na tym posiedzeniu zagrać podwyżką o 75pb. Nie jesteśmy jednak pewni, czy samo posiedzenie będzie miało jastrzębi wydźwięk biorąc pod uwagę wyceny rynkowe i (jednak) zwrot retoryki w CNB. Jeśli bank centralny z wyższym odsetkiem kredytów na stopę stałą ma wątpliwości, czy na pewno stopy istotnie wzrosną z poziomu 5%, to w przypadku NBP trudno argumentować, że powinny być znacząco wyższe od 5%. Niebagatelne znaczenie może mieć fakt rosnących ryzyk dla sfery realnej. Być może to jest właśnie moment, aby ponownie traktować szok podażowy bardziej książkowo? Nie wyklucza to dalszych podwyżek (trzymamy stopę docelową na 5,5%), ale jednocześnie wykrzywia naszym zdaniem ryzyka nie w górę, lecz w dół.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama