Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Czy stopy procentowe w Polsce zostaną utrzymane na niezmienionym poziomie?

|
selectedselectedselected
Czy stopy procentowe w Polsce zostaną utrzymane na niezmienionym poziomie? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W październiku ubiegłego roku Rada Polityki Pieniężnej przeszła w tryb wait-and-see i od tamtego czasu utrzymuje stopy procentowe na niezmienionym poziomie. RPP formalnie nie zakończyła cyklu zacieśniania polityki pieniężnej, niemniej prawdopodobieństwo podwyżki stóp uznajemy za niskie. W warunkach lepkiej inflacji oraz ciasnego rynku pracy całkowicie takiego scenariusza wykluczyć jednak nie można.

Zobacz także: Inflacja w Polsce: polityka cenowa Orlenu w centrum uwagi

 

Obecny cykl zacieśnienia doprowadził do silnego i szybkiego zaostrzenia warunków finansowych, choć ostatnie tygodnie przyniosły jego złagodzenie (spadek rentowności obligacji oraz spreadów kredytowych). Od publikacji ostatniego raportu nasze oczekiwania co do polityki pieniężnej nie uległy zasadniczym zmianom. Bazowym scenariuszem jest stabilizacja stóp na obecnym poziomie do końca tego roku i rozpoczęcie obniżek w 2024 r. To nieco bardziej ostrożny scenariusz względem oczekiwań rynków finansowych, które wyceniają obniżki stóp proc. jeszcze w tym roku.

W naszej ocenie uporczywy charakter inflacji w warunkach niskiego bezrobocia, rosnących kosztów pracy i wciąż podwyższonych oczekiwań inflacyjnych nie będą wspierały szybkich obniżek oprocentowania. Szczególnie, jeśli wyhamowanie inflacji ze względu na niższą inflację cen energii i paliw, wesprze dochody rozporządzalne i konsumpcję prywatną, która dodatkowo może być wzmocniona poluzowaniem polityki fiskalnej przed wyborami parlamentarnymi. Argumentu do szybkich obniżek stóp nie dają też wyniki ostatniej projekcji inflacji, według których powrót indeksu CPI do celu inflacyjnego, przy utrzymaniu stabilnych stóp procentowych, nastąpi dopiero w 2 poł. 2025 r. Silniejsza uporczywość inflacji będzie powodować, że osiągniecie celu NBP może nastąpić jeszcze później. Z tego też powodu w naszej ocenie RPP powinna utrzymywać restrykcyjną retorykę i kontynuować komunikację ukierunkowaną na walkę z inflacją i zakotwiczenie oczekiwań inflacyjnych.

Reklama

Dostrzegamy ryzyko, że pretekstem do rozważenia szybszego niż nasz scenariusz rozpoczęcia luzowania polityki pieniężnej może być dla obecnej RPP spadek inflacji CPI do poziomu jednocyfrowego, szczególnie jeśli nastąpiłoby to przed jesiennymi wyborami. Realizacja tego scenariusza oznaczałaby wolniejszy powrót inflacji do celu NBP i jeszcze dłuższy okres inflacji przekraczającej cel NBP. Czynnikiem niepewności dla funkcji reakcji obecnej RPP jest w naszej ocenie ewentualne poluzowanie fiskalne przed wyborami parlamentarnymi oraz sam wynik wyborów parlamentarnych. W scenariuszu bazowym zakładamy, że uwidocznione dotychczas problemy amerykańskich i europejskich banków nie wywołają silnych zaburzeń w polskiej gospodarce, a przez to nie wpłyną na decyzje RPP.

Czy stopy procentowe w Polsce zostaną utrzymane na niezmienionym poziomie? - 1Czy stopy procentowe w Polsce zostaną utrzymane na niezmienionym poziomie? - 1

 

 

***Materiał pochodzi z raportu Banku Millenium: "Makro i Rynek - Banki centralne w (dez)inflacyjnym klinczu", którego pełną zawartość możesz zobaczyć i pobrać klikając w poniższy przycisk:

Reklama

Pobierz raport

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama