Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Credit Suisse straszy nie tylko EBC. Dzisiejsze dane mogą zaskoczyć

|
selectedselectedselected
Credit Suisse straszy nie tylko EBC. Dzisiejsze dane mogą zaskoczyć | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wczorajsze dane o inflacji w Polsce wniosły nieco zamieszania. Wszystko za sprawą corocznej zmiany koszyka, która poskutkowała też pokaźną rewizją styczniowego wyniku w dół. Nie zmienia to jednak rozpędzenia inflacji - to jest wciąż (bardzo) duży. Dziś centralnym punktem dnia będzie decyzja EBC w sprawie stóp procentowych. Ta jeszcze tydzień temu wyglądała na oczywistą, dzisiaj już jednak taką nie jest.

Dziś NBP opublikuje wyniki inflacji bazowej (za styczeń i luty). Nasze wyliczenia po wczorajszych danych GUS wskazują na 11,2% i 11,5% r/r.

To co najważniejsze będzie jednak działo się w strefie euro. EBC podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych. Po rynkowych zamieszaniach z ostatnich dni (SVB i Credit Suisse), skala dzisiejszego ruchu w górę nie jest już tak jednoznaczna, jak można było spodziewać się jeszcze tydzień temu. Wczorajsze ECB sources, cytowane przez Reutersa, wskazywały na ruch o 50pb w górę. Szereg komentatorów i V. Constancio sugerował 25pb. Rynek przez ostatni tydzień zszedł znacząco niżej (na dziś lekko poniżej +25pb). Ryzyka rozkładają się więc w kierunku mniejszej podwyżki. W naszej ocenie można spodziewać się dziś ruchu o 25pb w górę i ostrożnej retoryki co do przyszłych decyzji (absolutny brak jakiegokolwiek guidance w zakresie wysokości stóp w przyszłości).

Przed nami też dane z USA: indeks Phily Fed, rozpoczęte budowy domów, pozwolenia na budowę domów i liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych.

 

Inflacja w dół, ale jednak w górę

Reklama

​Wygląda na to, że 2023 rok dostarczy ​nam podobną dawkę emocji co 2022. Myśleliśmy, że inflacja nie będzie tu dokładać, ale jednak pomyliliśmy się. 18,4% ma w sobie wiele niuansów. Sami się troszkę zakręciliśmy patrząc na nią. Całe szczęście, że już odnaleźliśmy drogę i możemy na ​spokojnie przejść do analizy. Tym razem w punktach - link do komentarza

 

Garść newsów makroekonomicznych

Polska:

Doza sceptycyzmu odnośnie do oceny programu „Pierwsze mieszkanie” zarówno ze strony MF jak i NBP.

 

Polska:

Kolejne podwyżki stóp stają się coraz mniej prawdopodobne, ale jednocześnie jest jeszcze zbyt wcześnie, aby zacząć dyskutować o ewentualnych obniżkach stóp procentowych - przekazał prezes NBP Adam Glapiński, w liście odczytanym na Forum Bankowym w Warszawie. (PAP)

 

Polska:

Reklama

Stan środków walutowych na rachunkach budżetowych na koniec lutego 2023 r. wyniósł łącznie 9.251,2 mln euro wobec 7.790,7 mln euro na koniec poprzedniego miesiąca - podało Ministerstwo Finansów w komunikacie. (PAP)

 

Szwajcaria:

Środa przyniosła silne spadki akcji i instrumentów dłużnych Credit Suisse na fali rosnących obaw o stabilność sektora bankowego (wypłaty depozytów). W takich okresach najsłabsze punkty zazwyczaj zaczynają pękać. Dodatkowo największy udziałowiec banku – Narodowy Bank Arabii Saudyjskiej – odmówił wczoraj dalszego dokapitalizowania, co przelało czarę goryczy. Z pomocą przyszły jednak tamtejsze władze – bank centralny (SNB) wraz z regulatorem (FINMA). We wspólnym oświadczeniu opublikowanym wczoraj wieczorem stwierdzono, że Credit Suisse spełnia zarówno wymogi kapitałowe jak i płynnościowe nakładane na banki istotne z systemowego punktu widzenia. Wskazano również, iż sytuacja szwajcarskiego pożyczkodawcy nie ma bezpośredniego związku z obecnym zamieszaniem w amerykańskim sektorze bankowym.

W nocy SNB ogłosił ustanowienie wsparcia płynnościowego dla Credit Suisse o wartości do 50 mld CHF (z natychmiastowym wykorzystaniem 39 mld CHF). Pożyczki te są zabezpieczone aktywami wysokiej jakości. Ponadto bank komercyjny zobowiązał się do wykupu obligacji senioralnych na kwotę do 3 mld CHF.

Credit Suisse Group takes decisive action to pre-emptively strengthen liquidity and announces public tender offers for debt securities

 

USA:

Reklama

Opublikowane wczoraj dane nie były jednoznaczne, w efekcie rynkowa reakcja na nie należała do największych (rynek wciąż żyje wydarzeniami w sektorze bankowym). W poniższym wątku podsumowujemy środowe odczyty. Warto też dodać, że na tym etapie dane schodzą nieco na dalszy plan z punktu widzenia prowadzenia polityki pieniężnej. Jasnym jest, że problem inflacji nie znika, lecz „stres” bankowy robi swoje w kontekście zacieśnienia warunków monetarnych. W efekcie wydaje się, że większa ostrożność i przejście do trybu „wait and see” może być dobrym rozwiązaniem.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama