Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Ceny wzrosną, PKO BP ostrzega przed kolejnym skokiem. Inflacja na "płaskowyżu"

|
selectedselectedselected

W piątek Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikował szybki szacunek inflacji za sierpień 2024 r., który pokazuje, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły rok do roku o 4,3 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,1 proc. Artykuł ten przedstawia reakcje ekonomistów PKO BP na te dane, analizując czynniki wpływające na obecny poziom inflacji oraz prognozy na najbliższe miesiące.

Ceny wzrosną, PKO BP ostrzega przed kolejnym skokiem. Inflacja na "płaskowyżu"
freepik.com | Inflacja na "płaskowyżu". Ceny mogą wzrosnąć, PKO BP ostrzega przed kolejnym skokiem
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Ekonomiści PKO BP zauważyli, że dane opublikowane przez GUS są zgodne z ich oczekiwaniami oraz rynkowym konsensusem.

Szczególną uwagę zwrócono na ceny żywności, które w sierpniu spadły o 0,1 proc. w ujęciu miesięcznym, jednak ich roczna dynamika wzrosła do 4,1 proc.


Partnerem portalu FXMAG jest Interactive Brokers. Załóż rachunek w IB w kilka minut i ciesz się najniższymi prowizjami na rynku już od pierwszej transakcji.


 

Reklama

 

Jest to wynik znacznie odbiegający od typowego sezonowego wzorca, co sugeruje wygasanie procesów dezinflacyjnych w tej kategorii.

Z drugiej strony, ceny paliw obniżyły się o 0,9 proc. miesiąc do miesiąca, co spowodowało pojawienie się deflacji w ujęciu rocznym (spadek o 1,7 proc. r/r).

Ekonomiści ostrzegają jednak, że w kolejnych miesiącach dezinflacyjny wpływ cen paliw może osłabnąć z powodu niskiej bazy statystycznej z ubiegłego roku.

Ceny nośników energii pozostały w sierpniu stabilne, a PKO BP przewiduje, że niewielkie zmiany będą kontynuowane do końca roku, z wyjątkiem możliwego skokowego wzrostu cen ciepła w styczniu 2025 r., związanym z dalszym uwalnianiem cen energii.

 

Prognozy inflacyjne

PKO BP szacuje, że inflacja bazowa, po wyłączeniu cen żywności i energii, ustabilizowała się na poziomie 3,8 proc. rocznie.

Reklama

W ostatnich miesiącach obserwowano wzrost tej inflacji, co może być związane z rosnącymi opłatami za wodę.

Inflacja cen usług przewyższa inflację cen towarów, co odzwierciedla presję kosztową, głównie wynikającą z kosztów pracy, przy silnym popycie na usługi konsumenckie.

Analitycy przewidują, że inflacja w Polsce do końca 2024 r. utrzyma się na poziomie 4-5 proc. rok do roku, co określają jako wejście na "płaskowyż".

W przyszłym roku możliwe jest stopniowe obniżanie inflacji bazowej, jednak nadal pozostanie ona podwyższona.

Wyniki szacunkowe GUS za sierpień 2024 r. wskazują na stabilizację inflacji w Polsce.

Ekonomiści PKO BP przewidują, że do końca roku inflacja będzie oscylować w granicach 4-5 proc., a największy wpływ na jej poziom będą miały ceny usług oraz paliw.

Reklama

Wzrost kosztów pracy i zapotrzebowanie na usługi konsumenckie mogą nadal podtrzymywać inflację bazową na wysokim poziomie.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PAP

PAP

Polska Agencja Prasowa Spółka Akcyjna – publiczna agencja prasowa, jedyna państwowa agencja informacyjna w Polsce. Zgodnie ze statutem do jej zadań należy uzyskiwanie i przekazywanie odbiorcom rzetelnych, obiektywnych i wszechstronnych informacji z kraju i z zagranicy. Agencja jest także zobowiązana do upowszechniania stanowiska Sejmu, Senatu, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Rady Ministrów, a także umożliwia innym naczelnym organom państwa prezentowanie swoich stanowisk w ważnych sprawach państwowych.


Ładowanie komentarzy...

Reklama
Reklama