Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

ceny żywności

Uwzględniając napływające w ostatnim czasie dane dotyczące realnej sfery gospodarki, jak i tendencje sygnalizowane w badaniach koniunktury oraz informacje dotyczące przebiegu pandemii COVID-19 zrewidowaliśmy nasze prognozy makroekonomiczne.

Średnioroczne tempo wzrostu gospodarczego w 2021 r. (5,3%) i 2022 r. (4,9%)

pozostało niezmienione, skorygowaliśmy jednak profil dynamiki PKB po kwartałach. Z uwagi na obserwowany obecnie silniejszy od oczekiwań wzrost aktywności w przetwórstwie i aktywności zakupowej gospodarstw domowych podnieśliśmy naszą prognozę konsumpcji, eksportu i PKB w II kw. Jednocześnie obniżyliśmy naszą prognozę spożycia prywatnego i wzrostu gospodarczego w IV kw. br. ze względu na ryzyko wystąpienia silniejszego od naszych wcześniejszych oczekiwań negatywnego wpływu IV fali pandemii na aktywność gospodarczą z uwagi na wolno postępujący proces szczepienia społeczeństwa.

Indeks PMI dla polskiego przetwórstwa zwiększył się w czerwcu

do 59,4 pkt. wobec 57,2 pkt. w maju. Indeks PMI pobił tym samym rekord sprzed miesiąca wyznaczając nowy najwyższy poziom w historii. Wzrost indeksu wynikał z wyższych wkładów wszystkich jego składowych (dla nowych zamówień, bieżącej produkcji, zapasów, czasu dostaw i zatrudnienia). W strukturze danych na szczególną uwagę zasługuje wyraźny wzrost składowych dla nowych zamówień (najwyższy poziom od lutego 2014 r.) oraz bieżącej produkcji (najwyższy poziom od stycznia 2017 r.).

Jednocześnie doszło do dalszego wydłużenia czasu dostaw (nowy rekord) i wzrostu zaległości produkcyjnych (nowy rekord), co znalazło odzwierciedlenie zarówno w wyższych cenach półproduktów i materiałów wykorzystywanych w produkcji (nowy rekord), jak również cenach otrzymywanych przez producentów (nowy rekord). Taka struktura danych wskazuje na silne przegrzanie koniunktury w polskim przetwórstwie (por. MAKROpuls z 02.07.2021). Średnia wartość indeksu PMI dla polskiego przetwórstwa zwiększyła się w II kw. do 56,8 pkt. wobec 53,2 pkt. w I kw. Tym samym dzisiejsze dane stanowią wsparcie dla naszej zrewidowanej prognozy PKB w Polsce (patrz wyżej).

Zgodnie ze wstępnym szacunkiem inflacja CPI w Polsce zmniejszyła się w czerwcu do 4,4% r/r

Reklama

wobec 4,7% w maju, kształtując się poniżej konsensusu rynkowego (4,6%) oraz zgodnie z naszą prognozą. GUS opublikował częściowe dane nt. struktury inflacji zawierające informacje o tempie wzrostu cen w kategoriach „żywność i napoje bezalkoholowe”, „nośniki energii” oraz „paliwa”. W kierunku spadku inflacji oddziaływało zmniejszenie dynamiki cen paliw (27,3% r/r w czerwcu wobec 33,0% w maju) oraz inflacji bazowej, która zgodnie z naszymi szacunkami obniżyła się do 3,4% r/r w czerwcu wobec 4,0% w maju. Przeciwny wpływ miała wyższa dynamika cen żywności i napojów bezalkoholowych (2,0% wobec 1,7%), podczas gdy dynamika cen nośników energii nie zmieniła się w czerwcu w porównaniu do maja i wyniosła 4,4%. Ubiegłotygodniowe dane stanowią wsparcie dla naszego scenariusza, zgodnie z którym w maju br. inflacja osiągnęła swoje maksimum lokalne i w kolejnych miesiącach obniży się, pozostając jednak na podwyższonym poziomie (przeciętnie 4,5% r/r w II poł. br.).

Zgodnie ze wstępnym szacunkiem inflacja w strefie euro zmniejszyła się w czerwcu do 1,9% r/r

wobec 2,0% w maju, kształtując się zgodnie z konsensusem rynkowym i powyżej naszej prognozy (1,8%). Spadek inflacji wynikał przede wszystkim z niższej dynamiki cen usług oraz nośników energii. W II poł. br. oczekujemy wzrostu inflacji, będącego w znacznym stopniu efektem wyższej inflacji bazowej. W konsekwencji prognozujemy, że w IV kw. br. inflacja osiągnie swoje maksimum lokalne przekraczając 3,0% r/r, a w całym 2021 r. zwiększy się średniorocznie do 2,1% r/r wobec 0,3% w 2020 r. 

Czytaj więcej