Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu (PPI): 20,4% r/r. Gubimy dynamikę

|
selectedselectedselected
Ceny produkcji sprzedanej przemysłu (PPI): 20,4% r/r. Gubimy dynamikę FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Nie ma co się krygować - mocno nie trafiliśmy i - jak to ekonomiści - wiemy dlaczego. Nie chodzi o to, że podane przez GUS dane były inne niż sądziliśmy. Raczej domyślamy się jakie mechanizmy zaważyły na tym, że spis cen "z natury" okazał się inny od naszej prognozy.

Po pierwsze, wystąpiła ujemna dynamika cen w przetwórstwie po wyłączeniu koksu i rafinacji paliw. Modele plasowały się wyżej, dużo wyżej. Oznacza to, że na rynku występują czynniki, które sprawiają, że firmy redukują (bo tu mamy minusy) ceny z innych powodów niż "zwykle", a więc musi tu działać jakaś siła, który niszczy model. Tą siłą może być wyprzedaż zapasów (odwrotna spirala do tej, która prowadziła do ich budowania: ceny spadają, zapasy ciążą, wyprzedaże, większe spadki cen itd.). Nie do końca jednak współgra to z rosnącymi ocenami dot. cen w ankietach koniunktury. Można pogodzić te fakty jedynie, gdy założymy, że skala redukcji zapasów w firmach raportujących jednak spadki cen (bo takie też były) była po prostu dużo większa.

Po drugie, niewielki okazał się spadek cen w kategorii koksu i rafinacji ropy naftowej - ma to pewnie spory związek z cenami hurtowymi paliw, które utrzymywały się do końca miesiąca wysoko (modele skalibrowane są na cenach ropy i USDPLN, a te sugerowały spadki).

Po trzecie, poskakały ceny energii. Poprzedni miesiąc został zrewidowany w górę (zamiast małego wzrostu - duży) a grudzień zakończył się podobnym wynikiem zmiany cen jak listopad.

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu (PPI): 20,4% r/r. Ceny producentów gubią dynamikę - 1Ceny produkcji sprzedanej przemysłu (PPI): 20,4% r/r. Ceny producentów gubią dynamikę - 1

Reklama

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu (PPI): 20,4% r/r. Ceny producentów gubią dynamikę - 2Ceny produkcji sprzedanej przemysłu (PPI): 20,4% r/r. Ceny producentów gubią dynamikę - 2

 

Ogólny obraz pozostaje bez zmian. Ceny producentów gubią dynamikę (nie dość, że inflacja spada, to spadają też ceny bazowe). Najbliższe miesiące naznaczone będą kontynuacją tej tendencji. Jest bardzo blisko przecięcia inflacji producenckiej i konsumenckiej. Historycznie oznacza to, że ta druga będzie spadać. Niestety, wykres nie mówi nic o skali spadków. Uważamy, że spadki inflacji CPI przez dalszą część roku oczywiście wystąpią, ale nie będą prowadzić automatycznie do celu inflacyjnego, jeśli dojdzie do cięć stóp procentowych.

 

 

Zobacz więcej

Reklama

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama