Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Cały rok 2022 bardzo dobry dla gospodarki, jednak ostatni kwartał przyniósł silne ostudzenie popytu

|
selectedselectedselected
Cały rok 2022 bardzo dobry dla gospodarki, jednak ostatni kwartał przyniósł silne ostudzenie popytu | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Według wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego dynamika PKB w Polsce obniżyła się w 2022 r. do 4,9% z 6,8% rok wcześniej. To wynik nieco lepszy od naszych oczekiwań oraz konsensusu rynkowego. Miniony rok był dobry dla polskiej gospodarki, ponieważ wzrost PKB był wyższy od średniej długoterminowej. To efekt bardzo dobrej jego pierwszej połowy, kiedy gospodarka była wspierana zniesieniem restrykcji, napływem uchodźców z Ukrainy i popytem zagranicznym, a efekty podwyżek stóp procentowych i wysokiej inflacji nie uwidoczniły się jeszcze. W drugiej poł roku była dla gospodarki znacznie słabsza, ponieważ wyraźnie wyższa od oczekiwań inflacja oraz silne podwyżki stóp proc. wyraźnie ostudziły popyt. Znajduje to potwierdzenie w wynikach czwartego kwartału minionego roku, kiedy według naszych szacunków wzrost PKB wyniósł ok. 2,2% r/r wobec 3,6% r/r w 3Q 2022 i aż 8,6% r/r w 1Q 2022 r. Natomiast eliminując wpływ czynników sezonowych w samym 4Q gospodarka skurczyła się o ok. 0,4% kw/kw.

 

 Prosto z rynku: Cały rok 2022 bardzo dobry dla gospodarki, jednak ostatni kwartał przyniósł silne ostudzenie popytu  - 1Prosto z rynku: Cały rok 2022 bardzo dobry dla gospodarki, jednak ostatni kwartał przyniósł silne ostudzenie popytu  - 1

 

Wyhamowanie popytu widoczne jest przede wszystkim na poziomie konsumpcji w sektorze gospodarstw domowych, której dynamika w całym 2022 roku wyniosła 3,0% wobec 6,3% w 2021 r. Według naszych szacunków oznacza to, iż w samym 4Q 2022 konsumpcja spadła o ok. 1,9% r/r. Jak widać zatem wysoka inflacja i wysokie stopy procentowe mają destrukcyjny wpływ na konsumpcję gospodarstw domowych. W takich uwarunkowaniach relatywnie korzystnie prezentuje się obraz inwestycji w środki trwałe, których dynamika w 2022 roku przyspieszyła do 4,6% z 2,1% w 2021 roku. Oznacza to, iż w samym 4Q 2022 ich dynamika wyniosła ok. 5,2% r/r wobec 2,0% r/r kwartał wcześniej. Szacujemy, że solidny była także wzrost kw/kw po odsezonowaniu. Pozytywna niespodzianka po stronie inwestycji to w dużej mierze efekt zbliżającego się końca okresu rozliczania inwestycji z poprzedniej perspektywy finansowej UE.

Reklama

 

Pomimo pozytywnej niespodzianki w danych za rok 2022, perspektywy na ten rok pozostają pesymistyczne. Niemniej słabszy wpływ kryzysu energetycznego na europejską gospodarkę pozwoli jednak uniknąć silnego załamania koniunktury. Wysoka inflacja, przewyższająca nominalny wzrost płac, a także restrykcyjna polityka pieniężna będą jednak radykalnie ograniczać popyt krajowy, szczególnie konsumpcję prywatną, która będzie pod negatywnym wpływem ujemnej realnej dynamiki dochodów rozporządzalnych. Okres przejściowy pomiędzy nową i starą perspektywą finansową w UE, w połączeniu z wysoką inflacją dóbr kapitałowych i wysokim kosztem finansowania będą natomiast negatywnie wpływały na inwestycje. Szczególnie słabe dla gospodarki będą pierwsze miesiące tego roku, kiedy roczna dynamika PKB będzie ujemna, w dużej mierze w wyniku wysokiej bazy odniesienia. W całym roku natomiast oczekujemy dodatniej dynamiki PKB na poziomie 0,7%. Szansą na mniejszy zakres spowolnienia polskiej gospodarki jest spodziewane załamanie koniunktury w Niemczech. Łagodna zima powoduje, że wpływ kryzysu energetycznego na europejską, a szczególnie niemiecką gospodarkę będzie znacznie mniejszy niż obawiano się w ostatnich miesiącach minionego roku. Dodatkowo korzystnie na gospodarkę europejska będzie działało zniesienie polityki zero Covid w Chinach, co poprzez kanał handlu zagranicznego będzie wspierało także polską gospodarkę. W ostatnich tygodniach pojawiły się wręcz prognozy, iż w tym roku dynamika PKB w Niemczech może być dodatnia. Ze względu na czynniki geopolityczne wciąż utrzymuje się wysoka niepewność co do scenariusza makroekonomicznego w tym roku, jednak ostatnie tygodnie przynoszą informacje, które znacznie zmniejszają prawdopodobieństwo silnie negatywnego scenariusza.

 

 

Opublikowane dziś dane nie zmieniają naszych oczekiwań co do perspektyw polityki pieniężnej. W naszej ocenie najbardziej prawdopodobnym scenariuszem pozostaje stabilizacja stóp procentowych. Zbliżanie się inflacji do szczytu, a także kontynuacja osłabienia koniunktury powinny wzmocnić w RPP postawę „wait and see". Dlatego najbardziej prawdopodobnym scenariuszem na ten rok pozostaje w naszej ocenie stabilizacja stóp procentowych.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama