Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Biuletyn ekonomiczny - Wstępne PMI za sierpień na radarze. Krajowa gospodarka coraz słabiej…

|
selectedselectedselected
Biuletyn ekonomiczny - Wstępne PMI za sierpień na radarze. Krajowa gospodarka coraz słabiej… | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wtorek rozpoczęliśmy już od indeksów koniunktury dla Japonii, teraz pora na Europę. W planie Francja, Niemcy, strefa euro i UK. Rynek zakłada odczyty poniżej 50 pkt dla części odczytów, co odzwierciedla bieżące trendy na starym Kontynencie. Po południu analogiczne dane dla USA. Na krajowym podwórku poznamy dane o wynikach przedsiębiorstw niefinansowych za I półrocze, zaś NBP opublikuje informacje o podąży pieniądza za lipiec, zamykając tym samym serię miesięcznych danych z polskiej gospodarki za ten miesiąc.

 

Studzi się popyt konsumpcyjny

Roczna dynamika sprzedaży detalicznej wyhamowała do 2,0% r/r z 3,2% w czerwcu. Jesteśmy nieco rozczarowani odczytem, ponieważ oczekiwaliśmy jej przyspieszenia do 3,8% r/r. W ujęciu odsezonowanym wolumen obniżył się o kolejne 0,1% m/m w lipcu po spadku o 2,8% m/m w czerwcu, dodatkowo oddalając agregat od przedpandemicznego trendu.

Biuletyn ekonomiczny - Wstępne PMI za sierpień na radarze. Krajowa gospodarka coraz słabiej… - 1Biuletyn ekonomiczny - Wstępne PMI za sierpień na radarze. Krajowa gospodarka coraz słabiej… - 1

Zaglądamy do szczegółów i widzimy, że szczególnie mocne spadki zanotowaliśmy w przypadku samochodów i odzieży. Stoi to w kontrze do piątkowych danych o przemyśle, w których odnotowaliśmy delikatną poprawę w produkcji samochodów i części do nich. Najwidoczniej ta poprawa musiała pójść na eksport. Spadek cen paliw na stacjach przyczynił się do odbudowy części popytu na surowiec, aczkolwiek jego konsumpcja jest wciąż na poziomach z 2015-2016 roku. Natomiast wzrosty w pozostałych kategoriach były wyłącznie symboliczne, mimo wysokiego bilansu napływu uchodźców na poziomie 1,84 mln netto.

Reklama

Wysoka inflacja, kiepskie nastroje konsumentów oraz zaostrzenie polityki pieniężnej finalnie zbierają swoje żniwo. Niewykluczone, że w najbliższych miesiącach zobaczymy dalsze pogorszenie wydatków konsumenckich. Raczej nie należy spodziewać się ratunku ze strony nieśledzonego przez publikację sektora usług.

 

 

Słabe wyniki budownictwa

Roczna dynamika produkcji budowlano-montażowej wyhamowała w lipcu do 4,2% r/r z 5,9% r/r w czerwcu. W odsezonowanym ujęciu miesięcznym spadek wyniósł -0,5% m/m, natomiast odsezonowana dynamika roczna podniosła się z 6,7% r/r do 7,7% r/r. To znacznie gorszy wynik od naszych oczekiwań. Spodziewaliśmy się odrobienia nieregularności spadku z czerwca, aczkolwiek takowe nie pojawiło się w kontrze do lipcowych wyników badań koniunktury GUS. Tym samym budownictwo ponownie spada pod przedpandemiczną kreskę z lutego 2020.

Biuletyn ekonomiczny - Wstępne PMI za sierpień na radarze. Krajowa gospodarka coraz słabiej… - 2Biuletyn ekonomiczny - Wstępne PMI za sierpień na radarze. Krajowa gospodarka coraz słabiej… - 2

Reklama

Obniżenie rocznej dynamiki o 1,7 p.p. tłumaczą odpowiednio budowa budynków (-1,0 p.p.), inżynieria lądowa i śródlądowa (-1,2 p.p.) oraz roboty specjalistyczne (+0,4 p.p.). Perspektywy na kolejne miesiące nie są najlepsze, ponieważ maleje aktywność w budownictwie mieszkaniowym. Zarówno liczba rozpoczętych budów, jak i wydanych pozwoleń, zmalała o ok. 10 tys. w lipcu przy stabilnej liczbie mieszkań oddanych do użytku. Wypadkowo krajowe budownictwo wkracza w okres spowolnienia w gospodarce z rekordowymi opóźnieniami oraz liczbą mieszkań pozostających obecnie w budowie (880 tys.). Nie wróży to dobrze wynikom tego sektora w najbliższych miesiącach.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BGK - analizy ekonomiczne

BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.


Reklama
Reklama