Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Biuletyn ekonomiczny: rekordowy import z Chin oraz hamowanie rynku nieruchomości w USA

|
selectedselectedselected
Biuletyn ekonomiczny: rekordowy import z Chin oraz hamowanie rynku nieruchomości w USA | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W październiku amerykańskie budownictwo mieszkaniowe wyhamowało kolejny miesiąc, aczkolwiek przy mniejszym tempie niż oczekiwał rynek w konsensusie. Symbolicznie dobrą wiadomością była także rewizja danych w górę za poprzedni miesiąc w przypadku liczby rozpoczętych budów (o 49 tys. w ujęciu rocznym).

Przy nowo wydanych pozwoleniach na budowę malejących mocniej niż rozpoczynane budowy liczba jednostek w trakcie budowy (1 722 tys.) znajduje się w trendzie wzrostowym i jest najwyżej w historii zbieranych od 1970 roku danych.

Biuletyn ekonomiczny: Kontrolowane tempo wyhamowania amerykańskiego rynku nieruchomości - 1Biuletyn ekonomiczny: Kontrolowane tempo wyhamowania amerykańskiego rynku nieruchomości - 1

To, że rynek nieruchomości hamuje, nie jest nową wiadomością. Informuje o tym nawet przedwczorajsza publikacja kondycji deweloperów NAHB. Natomiast twarde dane wskazują, że jest to na razie proces kontrolowany. To nie oznacza, że wartość dodana generowana przez sektor przestanie się kurczyć. Sądzimy, że jej poziom spadnie poniżej przedpandemicznego płaskowyżu lat 2017-2019. Natomiast na razie brakuje przesłanek, by sądzić, że pociągnie to za sobą w kryzysowy sposób całą gospodarkę.

Reklama

Biuletyn ekonomiczny: Kontrolowane tempo wyhamowania amerykańskiego rynku nieruchomości - 2Biuletyn ekonomiczny: Kontrolowane tempo wyhamowania amerykańskiego rynku nieruchomości - 2

 

Rekordowy import z Chin obniża saldo bilansu handlowego

Wczoraj GUS opublikował uzupełnienie do danych NBP o bilansie płatniczym z 14.11 (nasz komentarz do publikacji tutaj). Saldo bilansu handlowego dóbr (-1,9 mld EUR) było zbliżone do danych NBP (-2,1 mld EUR). Z publikacji GUS dowiadujemy się, że na zmianę salda w porównaniu do poprzedniego miesiąca (-0,9 mld EUR) oddziaływało pogłębienie deficytu w handlu chemią, różnymi dobrami przemysłowymi (SITC06) oraz surowcami bez paliw, natomiast w kierunku poprawy oddziaływał wzrost nadwyżki w handlu żywnością i zmniejszenie deficytu w handlu paliwami. Nową informacją jest także przyspieszenie importu dóbr z Chin do rekordowego poziomu 5,4 mld EUR we wrześniu. Natomiast nasza nadwyżka w handlu z Niemcami wzrosła do nienotowanego od jakiegoś czasu poziomu +2,3 mld EUR.

Biuletyn ekonomiczny: Kontrolowane tempo wyhamowania amerykańskiego rynku nieruchomości - 3Biuletyn ekonomiczny: Kontrolowane tempo wyhamowania amerykańskiego rynku nieruchomości - 3

Struktura polskiego handlu zmienia się dynamicznie w ostatnim czasie ze względu na globalne zawirowania po wybuchu wojny na Ukrainie. Większą zmienność widać zarówno po produktach, jak i po krajach (m.in. z powodu zabiegów Rosjan w sprzedawaniu pod obcą banderą). Pewnikiem natomiast jest ustabilizowane, choć na dużym minusie, saldo handlu paliwami oraz rosnąca konkurencyjność krajowej gospodarki w eksporcie żywności.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BGK - analizy ekonomiczne

BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.


Reklama
Reklama