Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Biuletyn ekonomiczny: Polska pozostaje unijnym liderem w tej kategorii w postCOVIDowym ożywieniu

|
selectedselectedselected
Biuletyn ekonomiczny: Polska pozostaje unijnym liderem w tej kategorii w postCOVIDowym ożywieniu | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wydarzeniem dnia będzie decyzja Rady Polityki Pieniężnej o poziomie stóp procentowych. Tradycyjnie nie jest znana godzina, o której zostanie ona opublikowana. Rynkowe oczekiwania są mieszane i podzieliły się na obóz braku zmian w poziomie stóp (to nasz) oraz obóz symbolicznej podwyżki o 25 pb. do 7,00% na stopie referencyjnej. Kontekstem do tego jest niepewność co do decyzji czynników rządowych o kształcie tarczy antyinflacyjnej w lutym 2023. Trzeba jednak podkreślić, że ewentualne zniesienie tarczy nie tylko podbije szczyt inflacji CPI, lecz także osłabi i tak pogarszającą się koniunkturę. Przypominamy, że przeprowadzony w ostatnim roku cykl podwyżek i tak jest najwyższym w najnowszej historii NBP, a zacieśnienie monetarne oddziałuje na gospodarkę z opóźnieniem.

Biuletyn ekonomiczny: Polska pozostaje unijnym liderem w tej kategorii w postCOVIDowym ożywieniu - 1Biuletyn ekonomiczny: Polska pozostaje unijnym liderem w tej kategorii w postCOVIDowym ożywieniu - 1

 

Silniejszy wzrost sprzedaży w danych Eurostatu niż GUS

Z opublikowanych wczoraj danych o sprzedaży detalicznej w UE za wrzesień wynika, że odsezonowane momentum w Polsce wciąż pozostaje silne. Do komentarza wstępnych danych GUS z końca października odsyłamy tutaj. Ta definicja sprzedaży nie zawiera w sobie sprzedaży samochodów, co tłumaczy jej istotnie wyższą dynamikę (+8,4% r/r) nad wersję GUS zawierającą sektor automotive (+4,1% r/r). Natomiast wiemy już, że największe trudności podażowo-logistyczne ten sektor ma już za sobą, więc spodziewamy się, że przestanie niedługo ciążyć agregatowi. Ponadto warto dodać, że Polska pozostaje unijnym liderem w tej kategorii w postCOVIDowym ożywieniu.

Biuletyn ekonomiczny: Polska pozostaje unijnym liderem w tej kategorii w postCOVIDowym ożywieniu - 2Biuletyn ekonomiczny: Polska pozostaje unijnym liderem w tej kategorii w postCOVIDowym ożywieniu - 2

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BGK - analizy ekonomiczne

BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.


Reklama
Reklama