Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

sprzedaż w polsce

Za nami wstępne dane o inflacji (tym razem obyło się bez zaskoczeń i inflacja wzrosła z 17,2% r/r do 17,9% r/r). W tym miesiącu w świecie danych najważniejszy będzie odczyt PKB za III kw. Spodziewamy się relatywnie dobrego wyniku, ale kolejne kwartały już tak dobre nie będą. Jeśli chodzi o stopy procentowe, naszym zdaniem Rada zatrzymała się i będzie w tym zatrzymaniu trwać.

 

Data

Publikacja

Okres

mBank

Rynek

Poprzednio

Komentarz

02.11

PMI (pkt.)

paź

41,5

42,6

43

Prognozowane zmiany PMI w zakresie 1-2pkt. niewiele już znaczą. Ważniejszy jest ogólny obraz - indeks utrzymuje się w okolicach 40 pkt., co jest spójne z oczekiwaniami firm dot. spowolnienia. Tak długo, jak PMI nie tąpnie znacząco (lub istotnie nie podskoczy) trudno przywiązywać do tych ruchów większą wagę.

~04.1125.11

Stopa bezrobocia (%)

paź

5,2

5,1

5,1

Wzrosty stopy bezrobocia muszą się w końcu zacząć.

14.11

Saldo obrotów bieżących (mln EUR)

wrz

-3340

-2929

-3967

Eksport: 23,9% r/r.Import 30,6% r/r.

15.11

Inflacja (% r/r)

paź

18,1

17,9

17,2

Niespodzianki nie było (przynajmniej jeśli chodzi o konsensus prognoz). Inflacja wg odczytu flash wyniosła 17,9% r/r.

15.1130.11

PKB (% r/r)

3Q

3,2

3,0

 

Ciąg dalszy hamowania. Konsumpcja: 2,5% r/r (zakładamy, że część pójdzie w eksport). Inwestycje: 4,5% r/r. Czarnym koniec są zapasy. Jeśli rozpoczął się już proces ich likwidacji, liczby będą wyższe. Drugi czarny koń to rewizje GUS. Wiemy, że strzelamy do ruchomej tarczy.5,1

22.11

Zatrudnienie (% r/r)

paź

2,3

2,2

2,3

Zatrudnienie pozostaje na razie odporne na zawirowania w sferze realnej (też dlatego, że na razie dużo więcej pesymizmu widać w prognozach niż w twardych danych). W ujęciu m/m to nawet lekki wzrost (+5 tys. etatów).

22.11

Płace (% r/r)

paź

14,1

14,2

14,5

W zeszłym miesiącu wzrosty wynagrodzenia rozlały się szeroko po kategoriach. Spodziewamy się kontynuacji, stąd relatywnie wysoki wynik płac.

22.11

Produkcja przemysłowa (% r/r)

paź

8,2

8,1

9,8

Spowolnienie produkcji przemysłowej jest powolne. Strumień produkcji zwalnia ledwo co, bardziej intensywnego ruchu spodziewamy się w kolejnych miesiącach.

22.11

PPI (% r/r)

paź

22,7

23,5

24,6

Ceny bazowe w ostatnich dwóch miesiącach zaskoczyły wyraźnie w dół względem modeli. Cała reszta to efekt zmian cen ropy naftowej. Korekta na rynku energii trwa, więc może być solidne opadanie.

23.11

Produkcja budowlano-montażowa (% r/r)

paź

1,3

0,9

0,3

Ciąg dalszy zygzakowatego ruchu w dół (tym razem nawet lekko w górę).

23.11

Sprzedaż detaliczna realnie (% r/r)

paź

1,7

3,2

4,1

Historia pozostaje niezmienna. Wysoka inflacja oddziałuje na realną sprzedaż. Pozytywny wpływ 14. emerytury już raczej wygasł.

24.11

Podaż pieniądza M3 (% r/r)

paź

7,2

7,5

7,7

Istnieją powody, aby sądzić, że agregaty kredytowe zwalniają. Idziemy w kierunku niższych wzrostów, a ostatnie zawirowania to po prostu szum.

 

Nadchodzące posiedzenie RPP (9 listopada) obarczone jest dużą niepewnością. My podtrzymujemy naszą prognozę, że Rada zakończyła już cykl podwyżek i po październikowym pozostawieniu stóp procentowych bez zmian, również listopad przyniesie niezmienione stopy procentowe.

Reklama

 

W swoich wypowiedziach członkowie Rady wskazują na to, że decydująca (jeśli chodzi o nadchodzącą decyzję) ma być projekcja inflacyjna. Przy czym nastroje w gronie RPP sugerują, że raczej nie są rozważane ruchy silniejsze niż 25pb. W naszej ocenie, projekcja nie powinna pokazać scenariusza istotnie odbiegającego od tego, który Rada znała w październiku, gdy zdecydowała się na brak podwyżek. Jeśli wówczas nie zdecydowała się na kontynuację zacieśnienia, to dlaczego miałaby się zdecydować w listopadzie? Jeśli projekcja pokaże znaczące odchylenie od celu w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej, to podwyżka o 25pb niewiele zmieni w zakresie wpływu na inflację i zmienne realne (tu przydałoby się silniejsze zacieśnienie, do którego trudno zebrać dziś większość w gronie RPP). Lekkie odchylenie od celu i cyzelowana podwyżka (po 25pb) byłaby dla nas na tyle niezrozumiała, że patrząc na niepewność projekcji w tak długim horyzoncie, tak mała skala ruchu przestaje mieć znaczenie. Do tego mogłaby ona być komunikacyjnym wyzwaniem (jak wytłumaczyć pauzę, małą podwyżkę, a potem znów pauzę?). To skłania nas do pozostawienia prognozy stopy referencyjnej RPP bez zmian. Warto jednak pamiętać o wspomnianych ryzykach (głównie: możliwości ruchu o 25pb w górę).

Czytaj więcej