Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Biuletyn ekonomiczny – na radarze dane z Polski i konferencja Fed. Ceny w kraju konsekwentnie w górę

|
selectedselectedselected
Biuletyn ekonomiczny – na radarze dane z Polski i konferencja Fed. Ceny w kraju konsekwentnie w górę | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W tym tygodniu od strony makro nasza uwaga będzie koncentrować się na głównym zestawie danych z polskiego sektora realnego za sierpień. Po kolei zobaczymy więc dynamikę produkcji przemysłowej (wtorek - nasza prognoza +10,2% r/r), gdzie wynik podbijać powinno górnictwo i kopalnictwo, energetyka, produkcja paliw i żywności, oraz cen przemysłu (+25,5% r/r).

Tego samego dnia będzie ogłoszona dynamika zatrudnienia (+2,4% r/r), płac (+14,9% r/r). W środę poznamy dane o sprzedaży detalicznej (+4,2% r/r), a w kolejne dni o podaży pieniądza (+6,5% r/r) i stopie bezrobocia (4,9%). Wyniki powyższe powinny potwierdzić dalsze hamowanie krajowej gospodarki.

Z punktu widzenia inwestorów (również krajowych) kluczowym wydarzeniem będzie zapowiedziana na środę konferencja Fed. Rynki próbują antycypować podwyżkę o 100 pb. i szczyt na poziomie 4,5% w II kw. 2022. Naszym zdaniem jednak Fed nie zdecyduje się na taki ruch i podniesie stopy o 75 pb. Będzie temu towarzyszyć komunikacja wskazująca na dalszą redukcję bilansu Fed.

Biuletyn ekonomiczny – Dane z Polski i konferencja Fed. Ceny w kraju konsekwentnie w górę  - 1Biuletyn ekonomiczny – Dane z Polski i konferencja Fed. Ceny w kraju konsekwentnie w górę  - 1

Reklama

 

 

Inflacja bazowa konsekwentnie do góry

Presję cenową z sierpniowego odczytu CPI widać także w danych NBP o inflacji bazowej z zeszłego piątku. Podniosły się roczne dynamiki wszystkich czterech wyróżnionych miar inflacji bazowej. CPI bez żywności i energii przyspieszył z +0,6% m/m do +0,8% m/m i podniósł się o 0,6 p.p. do 9,9% r/r. Podobne przyspieszenie widać także w pozostałych miarach. Pomimo to zważywszy ostatnie wypowiedzi członków RPP, przedstawicieli NBP i prezesa Glapińskiego, trudno w Radzie będzie znaleźć większość dla przebicia przez stopy banku centralnego 7,0%, a i to pozostaje dla nas scenariuszem ryzyka. Bazowy to koniec cyklu podwyżek na obecnym poziomie.

Biuletyn ekonomiczny – Dane z Polski i konferencja Fed. Ceny w kraju konsekwentnie w górę  - 2Biuletyn ekonomiczny – Dane z Polski i konferencja Fed. Ceny w kraju konsekwentnie w górę  - 2

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BGK - analizy ekonomiczne

BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.


Reklama
Reklama