Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

inflacja w Polsce sierpień 2022

Dziś GUS przedstawi superciekawy zestaw krajowych danych. Wg nas na pierwsze miejsce wysuwa się szybki szacunek sierpniowej inflacji konsumenckiej. Rynkowy konsensus (za PAP) to 15,5% r/r wobec 15,6% r/r w lipcu. Oczekiwane jest zatem lekkie obniżenie CPI. My widzimy większy potencjał dla cofnięcia – spodziewamy się 15,3% r/r. Rozbieżności z konsensusem dotyczą jednak głównie mocno niepewnych czynników po stronie żywności i energii.

W przypadku inflacji bazowej, nasze oczekiwania (9,5% r/r) są zgodne z konsensusem. Co jest na szali? Wnioskując ze słów prezesa NBP być może ścieżka stóp procentowych. Jeśli zobaczymy wyraźniejsze cofnięcie inflacji niewykluczona jest nawet pauza w podwyżkach stóp na zbliżającym się posiedzeniu RPP (przyszły tydzień). Naszym zdaniem to jednak dość mało prawdopodobny scenariusz. Nie w otoczeniu coraz bardziej jastrzębich głównych banków centralnych. Jako scenariusz bazowy wyłania się obecnie ruch o 25 p.b. w górę. Gdzieś w tle będzie oceniana jakość PKB. Pierwszy szacunek za 2Q’22 rozczarował. Dynamika obniżyła się solidnie z 8,5% r/r do 5,3% r/r, a w ujęciu k/k po odsezonowaniu zobaczyliśmy spory minus (- 2,3%). Naszym zdaniem dziś niewykluczona jest lekka rewizja w górę wstępnego odczytu. Głównym „winowajcą” rozczarowań powinna być dużo słabsza kontrybucja zapasów. Konsumpcja prywatna naszym zdaniem rosła o solidne 6,2% r/r wobec 6,6% r/r w 1Q’22 (konsensus PAP to 5,6% r/r), a inwestycje o 5% r/r wobec 4,3% r/r w 1Q’22 (konsensus PAP to 4,8% r/r). Im więcej negatywnych niespodzianek w konsumpcji i inwestycjach, tym RPP będzie bardziej niechętna kontynuacji cyklu podwyżek stóp.

Raport Rynkowy - Na celowniku dane krajowe  - 1Raport Rynkowy - Na celowniku dane krajowe  - 1

 

Węgierski Bank Centralny nie kończy z podwyżkami stóp

Reklama

Wczoraj MNB podniósł główną stopę procentową z 10,75% do 11,75%, zgodnie z oczekiwaniami. Co więcej decyzji towarzyszył jastrzębi komunikat, sugerujący dalsze podwyżki stóp procentowych. W odpowiedzi forint węgierski wczoraj drugi dzień z rzędu wyraźnie się umacniał. EUR-CHF cofnął się w okolice 400, a więc oddalił się o kilka % od wcześniejszych rekordów wszechczasów w okolicy 415.

Raport Rynkowy - Na celowniku dane krajowe  - 2Raport Rynkowy - Na celowniku dane krajowe  - 2

Czytaj więcej

Artykuły związane z inflacja w Polsce sierpień 2022