Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Biuletyn ekonomiczny (kalendarz danych makro): kiedy pierwsze obniżki stóp procentowych?

|
selectedselectedselected
Biuletyn ekonomiczny (kalendarz danych makro): kiedy pierwsze obniżki stóp procentowych? | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Powszechnie oczekiwane jest pozostawienie stóp NBP na niezmienionym poziomie, tzn. 6,75% w przypadku stopy referencyjnej. Zgodnie z niedawnymi deklaracjami RPP postanowiła wstrzymać dotychczasowy cykl podwyżek wobec sygnałów spowolnienia koniunktury.

Przy oczekiwanym szczycie inflacji w I kw. ewentualnych obniżek stóp procentowych można będzie spodziewać się dopiero pod koniec roku, gdy inflacja skieruje się w stronę jednocyfrowych wartości. Jednocześnie historia pokazuje, że wpisywałoby się to we wzorzec wcześniejszych cykli polityki pieniężnej. NBP najpóźniej dwa lata po rozpoczęciu cyklu podwyżek rozpoczynał zazwyczaj ich obniżki. Sądzimy, że podobnie będzie także tym razem.

Biuletyn ekonomiczny: ewentualnych obniżek stóp procentowych można się spodziewać dopiero pod koniec roku - 1Biuletyn ekonomiczny: ewentualnych obniżek stóp procentowych można się spodziewać dopiero pod koniec roku - 1

Jednomyślność inwestorów wobec decyzji RPP sugeruje niską zmienność po ogłoszeniu decyzji. Jednocześnie nie spodziewamy się istotnych zmian w publikowanym po posiedzeniu komunikacie. W związku z tym źródeł zmienności będzie można dopatrywać się dopiero w trakcie nadchodzącej konferencji Adama Glapińskiego 05.01 o 15:00.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BGK - analizy ekonomiczne

BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.


Reklama
Reklama