Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Biuletyn ekonomiczny: decyzja RPP w centrum uwagi, a na drugim planie Bank Kanady

|
selectedselectedselected
Biuletyn ekonomiczny: decyzja RPP w centrum uwagi, a na drugim planie Bank Kanady | FXMAG INWESTOR
własne źródło
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wydarzeniem dnia będzie dzisiejsza decyzja gremium o poziomie stóp procentowych. Tradycyjnie nie znamy godziny, o której zostanie podana ta informacja. Jeżeli będzie to miało miejsce przed końcem sesji, wciąż może to wpłynąć istotnie na zmienność SPW.

Na rynkach zagranicznych spłynie trochę danych z USA. Warto będzie rzucić okiem na wieczorne wydanie Beżowej Księgi Fed, w której poszczególne dystrykty Rezerwy Federalnej opisują obserwowane zmiany aktywności gospodarczej. Poznamy także decyzję Banku Kanady o stopach procentowych. Przewiduje się brak zmian i pozostawienie stopy referencyjnej BoC na poziomie 5,0%.

 

Reklama

 

Nasilenie procesów deflacyjnych w europejskim przemyśle

Wczoraj Eurostat opublikował dane o cenach producentów za lipiec. Indeks dla strefy euro obniżył się o 0,5% m/m i jego roczna dynamika przyspieszyła spadki z -3,4% r/r do -7,6% r/r. W Polsce te zmiany wyniosły odpowiednio -1,3% m/m oraz spadek z +2,2% r/r do -0,6% r/r. Zestawiamy to z wcześniej opublikowanymi danymi GUS tutaj.

Najmocniej tanieją dobra pośrednie (-1,2% m/m) i niewiele dalej za nimi znajdują się spadające już siódmi miesiąc z rzędu łącznie niemal już o 30% ceny energii (-0,9% m/m). Dobra kapitałowe i konsumenckie rosną w powolnym tempie bliskim 0,1-0,2% m/m.

 

Biuletyn ekonomiczny: decyzja RPP w centrum uwagi, a na drugim planie Bank Kanady - 1Biuletyn ekonomiczny: decyzja RPP w centrum uwagi, a na drugim planie Bank Kanady - 1

Reklama

 

Publikacja potwierdza widoczne już wcześniej procesy deflacyjne w przemyśle Starego Kontynentu. W tym kontekście odnosi się do zadanych ostatnio przez Isabel Schnabel pytań (tutaj) o to, czy wyhamowanie aktywności w strefie euro osłabi wcześniejsze procesy inflacyjne. Naszym zdaniem tak i wczorajsze dane sugerują brak podstaw do dalszych podwyżek stóp procentowych w strefie euro.

 

Kolejne cięcie produkcji ropy

Wczoraj podano informację, że Arabia Saudyjska zdecydowała o przedłużeniu ograniczenia produkcji ropy o 1 mln b/d do końca roku. O ile rynek spodziewał się takiego ruchu, nie sądzono, że okres obniżonej produkcji będzie tak długi. Na podobny ruch zdecydowała się Rosja z decyzją o cięciu o 300 tys. b/d na taki sam okres.

Ruch ma miejsce w kontekście kurczących się strategicznych rezerw ropy Stanów Zjednoczonych oraz ogłoszonych 01.09 września planów Saudi Aramco o emisji dodatkowych akcji o wartości 50 mld USD. Dla kontekstu dodajemy, że Arabia Saudyjska w 2022 produkowała średnio 10,6 mln b/d, a Rosja 10,3 mln b/d. Produkcja ropy na całym świecie wyniosła w zeszłym roku 100,0 mln b/d.

Reklama

 

Przecena UST, Europa koreluje

Po poniedziałkowym Święcie Pracy wolnym od handlu amerykańskie obligacje rozpoczęły ten tydzień od wyprzedaży. Krzywa UST podniosła się na całej długości w ruchu wystramiającym, w tym na głównych węzłach o 9, 9 i 10 pb. do odpowiednio 4,96% (2Y), 4,27% (10Y) i 4,38% (30Y). Spadki przyspieszyły o godzinie 16:00 wraz z publikacją symbolicznie lepszych od oczekiwań finalnych danych z amerykańskiego przemysłu, ale wątpimy w znaczenie tej publikacji dla wczorajszego trendu. W trakcie dnia wypowiadał się Christopher Waller z FOMC. Mówił o wciąż jego zdaniem silnym rynku pracy (my uważamy inaczej) oraz że jeszcze jedna podwyżka stóp procentowych nie spowoduje recesji w gospodarce.

Uważamy, że ważniejsze przełożenie na rynek długu skarbowego mogła mieć sytuacja na rynku długu korporacyjnego. Według Bloomberga ponad 40 dużych korporacji prowadziło we wtorek emisje obligacji celem zabezpieczenia kosztów obsługi długu przed zbliżającymi się niedługo posiedzeniami EBC i Fed. Wśród nich m.in. BHP Biliton, Philip Morris oraz UBS z wartościami emisji w samej strefie euro na poziomie 18,7 mld EUR. W Stanach z kolei spodziewana jest emisja 120 mld USD obligacji (najwięcej od maja).

Siłą rzeczy na północ podążyły także dochodowości europejskich papierów. Krzywa bundowa podniosła się także w ruchu wystramiającym, w tym na głównych węzłach o 2, 3 i 6 pb. do odpowiednio 3,04% (2Y), 2,61% (10Y) oraz 2,76% (30Y). Pro forma warto odnotować, że opublikowane wczoraj finalne indeksy PMI dla krajów strefy euro okazały się gorsze (-0,3 pkt) od i tak słabych indeksów flash z końca zeszłego miesiąca (tutaj). Miało to miejsce głównie w wyniku rewizji w dół odczytu dla Francji o 0,6 pkt do 46,0 pkt. Ruch dodatkowo był wspierany przez rosnące ósmy dzień z rzędu do niemal 90$/b ceny ropy naftowej.

Zobacz także: Wiadomości krajowe: stopy procentowe w dół to jedno, ale są też plany przedłużenia wakacji kredytowych

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BGK - analizy ekonomiczne

BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.


Reklama
Reklama