Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Biuletyn ekonomiczny: dane z rynku nieruchomości w USA i raport JOLTS – czyli spokojny początek intensywnego tygodnia

|
selectedselectedselected
Biuletyn ekonomiczny: dane z rynku nieruchomości w USA i raport JOLTS – czyli spokojny początek intensywnego tygodnia  | FXMAG INWESTOR
własne źródło
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W poniedziałek kalendarz makro nie zaoferuje wiele wrażeń. EBC poda dane o podaży pieniądza w strefie euro. W przypadku tej publikacji wiemy, że trendy recesyjne w akcji kredytowej mają się dobrze i nie zapowiada się na razie, aby miały odwrócić się. Wtorek podobnie. Tego dnia warte rzucenia okiem będą tylko dane o cenach nieruchomości w USA oraz raport JOLTS o przepływach na tamtejszym rynku pracy. MNB podejmie decyzję o poziomie stóp procentowych (konsensus to brak zmian, 13% stopa ref.).

 

 

Reklama

Nieco więcej rynkowych wrażeń może zadziać się w środę. Tego dnia zostaną opublikowane wstępne dane o sierpniowej inflacji z Niemiec oraz z Hiszpanii. Będą budować oczekiwania wobec finalnego odczytu dla całej strefy euro w czwartek. Po południu w środę drugi szacunek PKB w USA (pierwszy komentowaliśmy tutaj).

W czwartek nasze oczy zwrócimy ku krajowemu podwórku. GUS poda wstępny odczyt sierpniowej inflacji. Nasza prognoza to 9,8% r/r na fali spadających cen żywności. Poza tym poznamy szczegóły wzrostu PKB w II kw. Nie spodziewamy się istotnych zmian wobec pierwszego odczytu (-0,5% r/r), ale dowiemy się, które branże najmocniej przyczyniły się do zmiany. W piątek z kolei uwagę inwestorów skradnie sierpniowy raport z amerykańskiego rynku pracy.

 

Koniunktura nie pomaga budżetowi, odc. 2

Gdy miesiąc temu opisywaliśmy Państwu sytuację budżetu państwa w czerwcu (tutaj), zwracaliśmy uwagę na niesprzyjające konsolidacji budżetu otoczenie dezinflacyjne, które z jednoczesnym spowolnieniem gospodarczym obniża bazę podatkową w ujęciu realnym i stanowi obciążenie dla budżetu. W lipcu te trendy wciąż miały miejsce. Roczna dynamika dochodów budżetu państwa obniżyła się do -2,7% r/r, pogłębiając lokalne minimum na poziomie, który ostatni raz widzieliśmy w trakcie dekoniunktury lat 2012-2013. Główną przyczyną kontynuacji pogorszenia były niższe dochody z VAT, co koresponduje z niedawno opublikowanymi przez GUS danymi o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej (tutaj i tutaj). Wypadkowo dochody budżetu państwa jako % PKB znajdują się na historycznym minimum na poziomie 15,4%.

 

Reklama

Biuletyn ekonomiczny: dane z rynku nieruchomości w USA i raport JOLTS – czyli spokojny początek intensywnego tygodnia  - 1Biuletyn ekonomiczny: dane z rynku nieruchomości w USA i raport JOLTS – czyli spokojny początek intensywnego tygodnia  - 1

 

Znacznie szybciej od dynamiki dochodów podnosi się dynamika wydatków. Z opublikowanych przez MF wybranych szczegółów wiemy, że podobnie jak miesiąc temu ich wzrost r/r YTD (+58,5 mld zł) wynika głównie z przejęcia od JST zadania finansowania świadczeń 500+ (+21,0 mld zł), wyższych kosztów obsługi długu Skarbu Państwa (+17,6 mld zł) oraz wyższych wydatków na zbrojenia (+15,5 mld zł). Te przedostatnie w ujęciu rocznym są nominalnie najwyższe w historii (50,1 mld zł), a w relacji do PKB najwyżej od 2018 roku (1,51%). Tym ostatnim z kolei odpowiadają analogiczne miary na poziomie 72,6 mld zł oraz 2,2% PKB.

W tym kontekście zapowiadany na przyszły rok deficyt sektora GG na poziomie -4,5% PKB wydaje się akceptacją obecnej dekoniunktury w dochodach podatkowych. Tym samym będzie oddziaływał antycyklicznie i wspierał ożywienie gospodarcze. Natomiast będzie skutkował istotnie zwiększoną podażą SPW w przyszłym roku, co może podnieść marże ASW.

 

Przecena globalnego długu

Reklama

W piątek obligacje na rynku światowym nadal taniały. Tym razem pomógł im w tym prezes Powell, który w przemówieniu na sympozjum w Jackson Hole podkreślał konieczność sprowadzenia inflacji do celu. Z drugiej strony dodał, że Fed będzie ostrożny w kwestii ewentualnych dalszych podwyżek stóp. Wypadkowo na taki miks krzywa UST zareagowała wypłaszczeniem – krótki koniec podniósł się, długi obniżył. Zmian na głównych węzłach wyniosły +4, 0 oraz -1 pb. do odpowiednio 5,06% (2Y), 4,24% (10Y) i 4,30% (30Y).

Na Starym Kontynencie obligacje państw strefy euro korelowały z wydarzeniami za Atlantykiem. Inwestorzy jednak więcej uwagi poświęcali prezesowi Powellowi niż prezes Lagarde. Dochodowość krajów strefy euro podniosła się o śr. 3 pb. wzdłuż całej długości krzywej. Dochodowość niemieckich obligacji przesunęła się na głównych węzłach o +6, +3 i +3 pb. do odpowiednio 3,03% (2Y), 2,56% (10Y) i 2,65% (30Y).

Względnie pusty kalendarz makro będzie ograniczał zmienność dolarowych obligacji. Niemniej uważamy, że większe prawdopodobieństwo należy wiązać z korektą ostatnich wzrostów dochodowości. Będą temu sprzyjać dzisiejsze dwie aukcje dwu- oraz pięcioletnich papierów UST, z których Departament Skarbu planuje pozyskać odpowiednio 45 oraz 46 mld USD. Ostatnio wyniki aukcji wskazują na solidny popyt, który i tym razem mógłby wspomóc wycenę amerykańskiego długu.

Zobacz także: Wiadomości krajowe: będzie się działo - CPI za sierpień, PMI oraz struktura PKB w 2kw23

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BGK - analizy ekonomiczne

BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.


Reklama
Reklama