Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Biuletyn ekonomiczny: dane o wzroście cen w USA potwierdzają trend normalizacji inflacji za oceanem

|
selectedselectedselected
Biuletyn ekonomiczny: dane o wzroście cen w USA potwierdzają trend normalizacji inflacji za oceanem | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Drugi tydzień stycznia zamkniemy dwoma publikacjami z krajowego podwórka. Najpierw GUS poda pełne dane o grudniowej inflacji o 10:00, następnie NBP opublikuje listopadowy bilans płatniczy o 14:00. Sądzimy, że saldo rachunku obrotów bieżących ukształtowało się dosyć nisko w tym miesiącu (-2,1 mld EUR) ze względu na wygaszenie efektów transferów z UE, które widzieliśmy ostatnim razem (nasz komentarz tutaj).

Z kolei na europejskim podwórku przelotnie rzucić okiem będzie można na pierwszy szacunek rocznego PKB w Niemczech i dane o międzynarodowym handlu towarami dla krajów Unii. Ostatnią publikacją dnia będzie wstępne badanie nastrojów konsumentów Uniwersytetu w Michigan o 16:00. W tym przypadku sądzimy, że nie należy wykluczać pozytywnej niespodzianki wobec ustalonego konsensusu dla głównego indeksu (60,5 pkt).

Biuletyn ekonomiczny: Dane potwierdzają rozpoczęty jakiś czas temu trend normalizacji inflacji w USA - 1Biuletyn ekonomiczny: Dane potwierdzają rozpoczęty jakiś czas temu trend normalizacji inflacji w USA - 1

 

Inflacja w USA bliska oczekiwaniom

Roczna dynamika CPI w USA wyhamowała w grudniu do 6,5% z 7,1% w listopadzie. Podobnego rzędu wielkości spadek odnotował także CPI bazowy, który osunął się do 5,7% z 6,0% miesiąc wcześniej. Bez niespodzianki najmocniej do wywołanego spadkami cen surowców wyhamowania kontrybuowała kategoria transportu, której kontrybucja przyspieszyła z - 0,2 p.p. m/m do -0,5 p.p. m/m. Ceny benzyny w USA w ostatnich miesiącach obniżyły się na tyle, że są już poniżej poziomu sprzed rosyjskiej inwazji. Na trajektorii wzrostowej wciąż pozostają ceny czynszu, ale pozostałe usługi mają lokalne maksimum już za sobą. Ze względu na techniczne opóźnienie w danych BLS spodziewamy się, że niedługo do wyhamowania w szerokim indeksie usług dołączy i ta kategoria. Dosyć dynamicznie spada udział składowych rosnących powyżej 6,0% r/r, ale już zdecydowanie wolniej maleje udział tych rosnących powyżej 4,0% r/r i 5,0% r/r.

Reklama

Biuletyn ekonomiczny: Dane potwierdzają rozpoczęty jakiś czas temu trend normalizacji inflacji w USA - 2Biuletyn ekonomiczny: Dane potwierdzają rozpoczęty jakiś czas temu trend normalizacji inflacji w USA - 2

Dane potwierdzają rozpoczęty jakiś czas temu trend normalizacji inflacji, która spacerem przez większość 2023 będzie zmierzała w kierunku celu inflacyjnego. Zagrożeniem tego scenariusza może być nieniskie miesięczne momentum wielu kategorii, które wobec czynników ryzyka (deglobalizacja, obecna ekspansja kredytowa w USA) sprowadzi inflację niżej, ale niekoniecznie do oczekiwanego przez FOMC przedziału. W związku z tym spodziewamy się, że dane utwierdzą członków Komitetu w kolejnej podwyżce stóp dla funduszy federalnych o 25 pb.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BGK - analizy ekonomiczne

BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.


Reklama
Reklama