Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Biuletyn ekonomiczny: „amerykański piątek” w kalendarzu makro

|
selectedselectedselected
Biuletyn ekonomiczny: „amerykański piątek” w kalendarzu makro | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Z wyjątkiem danych o podaży pieniądza w strefie euro dziś w kalendarzu ponownie będą dominować publikacje makroekonomiczne ze Stanów Zjednoczonych. Po wczorajszych danych o amerykańskim PKB w IV kw. (nasz komentarz niżej) ten sam okres sprawozdawczy zostanie uzupełniony o szczegółowe dane o konsumpcji gosp. dom. w grudniu. Na rynkach zrobi to mniejsze wrażenie niż wczorajsza publikacja, natomiast pozwoli ocenić, kondycję portfela gosp. dom. Tydzień zamkniemy ostatecznymi wynikami badania gosp. dom. przez Uniwersytet w Michigan. O wstępnych jego wynikach w styczniu wspominaliśmy tutaj.

 

Amerykański PKB symbolicznie powyżej oczekiwań

Realny PKB w Stanach Zjednoczonych podniósł się o 2,9% kdk w ujęciu zannualizowanym. W ujęciu krajowym oznacza to wyhamowanie odsezonowanej, kwartalnej dynamiki z 0,80% w trzecim kwartale do 0,72% w czwartym. Wypadkowo w ujęciu rocznym dynamika PKB zmalała z 1,9% do 1,0%.

Odczyt jest nieco powyżej naszych i rynkowych oczekiwań (2,6%). Główną niespodzianką okazały się zapasy, które dodały 1,5 p.p. kdk ann. Nad kreską wynik utrzymała także konsumpcja, w przypadku której odnotowujemy stonowany konsumpcji dóbr (+0,3 p.p. kdk ann.) przy na razie względnie odpornym na spowolnienie wzroście w usługach (+1,2 p.p. kdk ann). W przypadku tej pierwszej kategorii rząd wielkości jest zgodny z dotychczas opublikowanymi danymi o sprzedaży detalicznej (nasz komentarz tutaj), natomiast wzrost usług był zrównoważony w spektrum kategorii z wydatkami na ochronę zdrowia ponownie na prowadzeniu. Inwestycje z kolei malały trzeci kwartał z rzędu.

Reklama

Biuletyn ekonomiczny: „Amerykański piątek” w kalendarzu - 1Biuletyn ekonomiczny: „Amerykański piątek” w kalendarzu - 1

Publikację należy uznać za neutralną. Nie przychyla ona szali konkretnie w którąś ze stron. Członkowie FOMC zauważą, że wzrost nie wykoleja się w niekontrolowany sposób, ale z drugiej strony jego struktura nie wskazuje na potencjał dynamicznej poprawy w procesie podwyżek stóp. W związku z tym podtrzymujemy, że na najbliższym posiedzeniu w środę 01.02 Komitet zdecyduje się na podwyżkę przedziału dla funduszy federalnych o tylko 25 pb.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BGK - analizy ekonomiczne

BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.


Reklama
Reklama