Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Alert rynkowy – Banki Centralne wprowadzają niemałe zamieszanie na rynek [komentarz ekspercki]

|
selectedselectedselected
Alert rynkowy – Banki Centralne wprowadzają niemałe zamieszanie na rynek [komentarz ekspercki] | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Głównym wydarzeniem gospodarczym w tym tygodniu było środowe posiedzenie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC), którego oświadczenie jest podstawowym narzędziem do komunikowania się z inwestorami na temat polityki monetarnej. Zawiera ono wynik głosowania nad stopami procentowymi, omawia perspektywy gospodarcze i daje wskazówki co do wyniku przyszłych głosowań.

 

FOMC podjął decyzja o czwartym z kolei podniesieniu stóp procentowych o 75 punktów bazowych. Komunikat po decyzji i przemówienia decydentów Rezerwy Federalnej dały mieszany sygnał inwestorom. Pierwszy raz zasygnalizowano, że bank centralny będzie zwracał uwagę na wpływ tak szybkiego tempa podnoszenia stóp i zacieśniania polityki monetarnej na sytuację gospodarczą, co giełdy odebrały jako szansę na złagodzenie dalszej polityki monetarnej. Informacja ta została ogłoszona na dwie godziny przed zamknięciem amerykańskiej giełdy powodując nagły wzrost indeksów giełdowych, osłabnięcie dolara wobec większości walut oraz nieznaczny spadek rentowności obligacji USA.

 

Reklama

Całkowitą zmianę sentymentu wprowadził szef Fed Jerome Powell, podkreślając, że docelowa stopa procentowa w obecnym cyklu podwyżek będzie wyższa niż zakładano, gdyż dane makroekonomiczne sygnalizują konieczność bardziej jastrzębiej polityki monetarnej. Chociaż pozostaje szansa, że gospodarka USA może uniknąć recesji, gdy Rezerwa Federalna podniesie stopy procentowe, aby obniżyć inflację, ale to okno możliwości "miękkiego lądowania" zawęziło się w tym roku, ponieważ presja cenowa ustępuje powoli, dodał podczas konferencji Jerome Powell. W skutek tego na rynkach nastąpił ruch absolutnie odwrotny do wcześniejszego: dolar amerykański się umocnił, czemu towarzyszył wzrost rentowności obligacji USA i spadek wycen indeksów giełdowych.

 

Alert rynkowy – Jakie były ostatnie działania banków centralnych? [komentarz ekspercki] - 1Alert rynkowy – Jakie były ostatnie działania banków centralnych? [komentarz ekspercki] - 1

 

W ostatnim czasie coraz częściej pojawiały się głosy inwestorów zbliżającym się tzw. pivocie Rezerwy Federalnej czyli całkowitej zmianie polityki monetarnej i powrotu do obniżania stóp procentowych. Impulsem do złagodzenia obecnych działań miały być dane z globalnej gospodarki wskazujące na osłabianie presji inflacyjnych oraz niższa niż zakładały rynki podwyżka stóp procentowych banku Kanady. Bank Kanady ogłosił w zeszłym tygodniu mniejszą niż oczekiwano podwyżkę stóp i powiedział, że zbliża się do końca swojej historycznej kampanii zacieśniania, gdyż przewiduje, że gospodarka w kolejnych kwartałach spowolni. Bank podniósł stopę procentową o 50 punktów bazowych do 3,75%, nie spełniając oczekiwań na kolejną podwyżkę o 75 punktów bazowych, a od marca podniósł stopy o 350 punktów bazowych, co jest jednym z najszybszych cykli zacieśniania w historii. Decyzja i komentarz Fedu jasno dały znać inwestorom, że do takiego scenariusza w najbliższym czasie nie dojdzie, a działania zacieśniające mogą zostać pogłębione.

Reklama

 

Banki centralne podkreślają, że ich głównym celem jest walka z inflacją. Przewidujemy tym samym, że na grudniowym posiedzeniu Fed może dokonać podwyżki o 75 albo 50 punktów bazowych, w zależności od napływających danych gospodarczych, a docelowo stopa Fedu może sięgnąć 5,25% w 1Q’23.

 

Na podobny krok co amerykański Fed zdecydował się także w zeszłym tygodniu Europejski Bank Centralny (EBC), który zgodnie z oczekiwaniami podniósł stopę depozytową o 75 punktów bazowych do 1,50%. Konferencja prasowa po ogłoszeniu podwyżki stóp procentowych pokazała, że Europejski Bank Centralny jest zdeterminowany, aby kontynuować podwyżki stóp procentowych. ECB zapowiedział również zmianę warunków TLTRO zmniejszając wsparcie dla europejskich banków. Prezes EBC Lagarde powiedziała, że tak zwany proces "normalizacji" nie jest jednak zakończony i oczekuje się dalszych podwyżek stóp procentowych. Przewidujemy, że na grudniowym posiedzeniu EBC zwiększy koszt pieniądza o 50 punktów bazowych. Możliwe są dalsze podwyżki w 2023 r. do poziomu 3,0%, przy czym bilans ryzyk z uwagi na spowalniającą koniunkturę jest wg nas skierowany w kierunku mniejszej skali zacieśnienia polityki EBC.

 

Reklama

Alert rynkowy – Jakie były ostatnie działania banków centralnych? [komentarz ekspercki] - 2Alert rynkowy – Jakie były ostatnie działania banków centralnych? [komentarz ekspercki] - 2

 

Bank Anglii podniósł w czwartek (03 listopada) stopy procentowe do 3,0% z 2,25%, co było największą podwyżką od 1989 roku, ale odrzucił oczekiwania na dalsze gwałtowne podwyżki, mówiąc, że Wielka Brytania stoi w obliczu długiej i bolesnej recesji. Funt spadł na krótko poniżej 1,12 USD po decyzji, ponieważ bank centralny powiedział, że "może" podnieść stopy procentowe ponownie z powodu "bardzo trudnych" perspektyw gospodarczych. BoE prognozuje, że inflacja osiągnie 40-letni szczyt na poziomie ok. 11% w obecnym kwartale, ale uważa też, że brytyjska gospodarka już weszła w recesję, która może trwać dwa lata - dłużej niż podczas kryzysu finansowego z lat 2008-09.

Ostatnie decyzje najważniejszych banków centralnych szybko zweryfikowały intencje łagodzenia i prawdopodobnie następne tygodnie przed grudniowymi posiedzeniami zakładać będą dalsze podwyżki stóp procentowych i brak szans na wsparcie rynków tanim pieniądzem.

 

Reklama

 

Tym samym podtrzymujemy nasze ostrożne podejście do globalnych rynków akcji oraz umiarkowanie negatywne podejście do krajowej giełdy. Wyższe poziomy stóp procentowych przekładać będą się naszym zdaniem na kontynuację odpływu kapitału z instrumentów udziałowych do dłużnych, historycznie wyższy koszt pieniądza korelował także z niższymi wycenami akcji. Równocześnie podtrzymujemy nasze neutralne nastawienie względem krajowego rynku obligacji, akcentując przy tym, że chociaż obecne poziomy rentowności są coraz bardziej atrakcyjne dla długoterminowych inwestorów, to w krótkim terminie możemy mieć jeszcze do czynienia ze znaczną zmienności w notowaniach obligacji. Opisane decyzje banków centralnych były zgodne z naszymi wcześniejszymi prognozami, dlatego nie zmieniamy przewidywań odnośnie rynku walutowego.

 

Spodziewamy się możliwego ponownego osłabienia złotego względem euro oraz dolara na skutek ryzyka mniejszej skali podwyżek stóp procentowych, którą może dokonać Rada Polityki Pieniężnej na kolejnych posiedzeniach. W przypadku EUR/USD spodziewamy się dalszej konsolidacji wokół poziomu parytetu (1,0) w najbliższym kwartale i jedynie stopniowego wzrostu w kierunku 1,06 do końca 2023 r.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BNP Paribas Biuro Maklerskie

BNP Paribas Biuro Maklerskie

Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas S.A. jest jednym z pierwszych biur maklerskich w Polsce - działa na rynku papierów wartościowych od 1992 roku. Materiały analityczne tworzone są przez Zespół Doradztwa Inwestycyjnego w skład którego wchodzą Lukas Cinikas, Szymon Nowak, Michał Krajczewski i Adam Anioł.


Reklama
Reklama