Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

95% spółek WIG20 oraz 85% w mWIG40 korzysta z OZE. Transformacja energetyczna wolniej przebiega w mniejszych firmach

|
selectedselectedselected
95% spółek WIG20 oraz 85% w mWIG40 korzysta z OZE. Transformacja energetyczna wolniej przebiega w mniejszych firmach | FXMAG INWESTOR
depositphotos.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Podobnie jak rok temu większość spółek z WIG20, mWIG40 i sWIG80 dostrzega potrzebę inwestowania w energię pochodzącą z odnawialnych źródeł. Aż 95% spółek z WIG20 oraz 85% firm z mWIG40 korzysta z własnej lub zakupionej energii z OZE – wynika z II edycji badania Luneos.

Nadal w procesie transformacji energetycznej przedsiębiorstw znacznie lepiej radzą sobie duże podmioty. W WIG20 60% spółek planuje albo już inwestuje we własną energię pochodzącą z OZE. Z kolei w mWIG40 ten odsetek wynosi 50%, a w sWIG80 jest to jedynie 31,3% badanych firm. Warto zaznaczyć, że wszystkie wyniki są lepsze niż rok temu.

Trendy na świecie są oczywiste. Energia pochodząca z odnawialnych źródeł z roku na rok zyskuje na znaczeniu. Widać to w skali makro, czyli m.in. działaniach na poziomie UE, czy krajowym mające na celu zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii, poprawę efektywności energetycznej oraz redukcję emisji CO2. Z kolei na poziomie mikro, zmiany doskonale obrazują przedsiębiorstwa giełdowe, które z roku na rok zwiększają swoją aktywność w szeroko rozumianym obszarze OZE. Dzięki temu firmy m.in. zabezpieczają się przed znacznymi wahaniami cen energii, podnoszą swoją niezależność energetyczną, poprawiają swój rating ESG, co zwiększa szansę na pozyskanie zewnętrznego finansowania, dopłaty z Unii Europejskiej czy obecność w międzynarodowych łańcuchach dostaw. Z uwagi na dużą wagę transformacji energetycznej we współczesnych przedsiębiorstwach postanowiliśmy po raz drugi przeprowadzić badanie spółek z GPW w kontekście OZE – tłumaczy Zbigniew Prokopowicz, prezes i współzałożyciel Luneos.

95% spółek WIG20 oraz 85% w mWIG40 korzysta z OZE. Transformacja energetyczna wolniej przebiega w mniejszych firmach - 195% spółek WIG20 oraz 85% w mWIG40 korzysta z OZE. Transformacja energetyczna wolniej przebiega w mniejszych firmach - 1

 

Mniejsze spółki muszą przyspieszyć transformację

Reklama

II edycja badania Luneos została wykonana w maju i czerwcu 2023 r. Analizie poddanej były raporty niefinansowe oraz sprawozdania zarządu z działalności za 2022 r. spółek z indeksów: WIG20, mWIG40 i sWIG80. W raportach i sprawozdaniach spółek giełdowych poszukiwana była odpowiedź na pytanie – czy spółka planuje inwestycje lub korzysta z energii pochodzącej z OZE? Innymi słowy, czy dane przedsiębiorstwo giełdowe odnosi się w swoich raportach do tematu odnawialnych źródeł energii. Odpowiedź była twierdząca, gdy np. spółka podawała ile proc. energii zużywanej w przedsiębiorstwie było generowanych z własnych instalacji fotowoltaicznych, jaki proc. stanowiła zakupiona zielona energia od zewnętrznych podmiotów, jakie są plany inwestycyjne spółki w kwestii OZE, itp.

W tym elemencie uzyskano następujące wyniki:

  • 95% przedsiębiorstw z WIG20 inwestuje w OZE lub już korzysta z energii pochodzącej z odnawialnych źródeł energii (np. poprzez zakup certyfikowanej energii). Wzrost o 5 punktów procentowych r/r;
  • 85% przedsiębiorstw z mWIG40 inwestuje w OZE lub już korzysta z energii pochodzącej z odnawialnych źródeł energii. Wzrost aż o 20 punktów procentowych r/r;
  • 62,3% przedsiębiorstw z sWIG80 inwestuje w OZE lub już korzysta z energii pochodzącej z odnawialnych źródeł energii. Wzrost o 3,3 punktów procentowych r/r.

W dalszej kolejności zawężono temat poszukiwań i uwaga została skupiona tylko na działaniach i planach związanych z własnymi mocami pochodzącymi z OZE, czyli czy przedsiębiorstwa posiadają lub planują podjąć inwestycje we własną energię pochodzącą z fotowoltaiki lub farm wiatrowych. W tym aspekcie stwierdzono, że:

  • 60% z WIG20 planuje albo już inwestuje we własną energię pochodzącą z OZE. Wzrost o 10 punktów procentowych r/r;
  • 50% firm z mWIG40 planuje albo już inwestuje we własną energię pochodzącą z OZE. Wzrost o 10 punktów procentowych r/r;
  • 31,3% firm z sWIG80 planuje albo już inwestuje we własną energię pochodzącą z OZE. Wzrost o 5,3 punktów procentowych r/r.

95% spółek WIG20 oraz 85% w mWIG40 korzysta z OZE. Transformacja energetyczna wolniej przebiega w mniejszych firmach - 295% spółek WIG20 oraz 85% w mWIG40 korzysta z OZE. Transformacja energetyczna wolniej przebiega w mniejszych firmach - 2

We wszystkich badanych przez nas aspektach zaobserwowaliśmy wyniki lepsze, niż te sprzed roku. To potwierdza, że zarządzający giełdowymi przedsiębiorstwami zdają sobie sprawę z istoty transformacji energetycznej. Nadal jednak znacznie gorzej prezentuje się wynik najmniejszych badanych przez nas podmiotów. Liczymy, że w kolejnej edycji naszego badania to właśnie spółki z sWIG80 najmocniej poprawią swój wynik i zintensyfikują działania na rzecz transformacji energetycznej. Zwłaszcza, że często nie wiąże się ona z dużymi nakładami inwestycyjnymi, gdy np. skorzysta się z modelu abonamentowego transformacji energetycznej, czyli as-a-service – podkreśla Michał Kozłowski, współzałożyciel i wiceprezes Luneos oraz CEO Luneos Green Energy.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Luneos null

Luneos

Luneos to wiodący w Polsce dostawca rozwiązań transformacji energetycznej dla przedsiębiorstw w modelu as a service. Oferuje produkty i rozwiązania OZE w modelu as a service (rozliczanie abonamentem), obejmujące kompleksową usługę przygotowania, finansowania, realizacji oraz obsługi serwisowej inwestycji w obszarze instalacji fotowoltaicznych, magazynowania energii, oświetlenia LED, instalacji kogeneracyjnych oraz pomp ciepła pozwalające naszym klientom osiągnięcie oszczędności w kosztach energii oraz zmniejszenia śladu węglowego. Produkty są dostępne także w postaci pakietu NEW ENERGY, gdzie korzyści wzajemnie się uzupełniają. Luneos jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

Luneos współpracuje z SUSI Partners – szwajcarskim funduszem z siedzibą w Zurychu, finansującym projekty redukujące ślad węglowy, który zainwestował już ponad 1 mld euro w efektywność energetyczną i energię odnawialną. W ramach tej współpracy, dla przedsiębiorstw planujących zmniejszyć swój ślad węglowy Luneos przygotowuje rozwiązania w unikalnym modelu as-a-service. Ten model daje przedsiębiorstwom m.in. możliwość transformacji energetycznej bez nakładów inwestycyjnych (abonament).

Kolejnym krokiem realizowanym przez Luneos jest budowa farm fotowoltaicznych i farm wiatrowych o skali przemysłowej w ramach Luneos Green Energy – joint venture z SUSI Partners. Celem tych prac jest zbudowanie portfela własnych aktywów i rozpoczęcie działalności w charakterze dostawcy energii odnawialnej. 


Reklama
Reklama