Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

ceny energii dnia nastepnego

Inflacja CPI w marcu wyniosła 11,0% r/r. Publikacja przyniosła rewizję wstępnego szacunku (10,9% r/r), która wynikała z jeszcze silniejszego od wcześniejszych ocen wpływu wybuchu wojny na ceny nośników energii i paliw, przy niewielkiej rewizji w górę komponentów inflacji bazowej. W skali miesiąca ceny wzrosły przeciętnie o 3,3% (wg wstępnych danych o 3,2%).

Ceny nośników energii wzrosły o 4,7% m/m (24,3% r/r)

Zgodnie z naszymi podejrzeniami za wzrostem stały głównie wyższe ceny opału (14,2% m/m), który drożał w tempie zbliżonym do niedawnych szczytów z paź.-lis. 2021. Wyraźnie zdrożał gaz (7,1% m/m), za który w porównaniu z marcem 2021 trzeba było zapłacić o blisko 50% więcej. Wzrost cen nośników energii to kluczowy element podbijający koszty utrzymania i wyposażenia mieszkania, które w marcu były o 15,4% wyższe niż rok wcześniej.

Makro Flash: Wojna podbija ceny - 1Makro Flash: Wojna podbija ceny - 1

Ceny paliw wzrosły o 28,1% m/m (33,5% r/r)

Drożejące paliwa w połączeniu z napiętą sytuacją na rynku pracy przekładają się na wzrost cen usług transportowych (8,8% r/r), który prawdopodobnie będzie kontynuowany w kolejnych miesiącach. Sukcesywnie drożeją także środki transportu (efekt wąskich gardeł podażowych), gdzie po latach ujemnej dynamiki cen r/r obecnie obserwujemy wzrosty w skali blisko 8% r/r.

Makro Flash: Wojna podbija ceny - 2Makro Flash: Wojna podbija ceny - 2

Kluczową kategorią, która w najbliższym czasie może podbijać inflację jest żywność

Reklama

Od ok. pół roku obserwujemy tu dużo silniejsze wzrosty cen niż wskazuje wzorzec sezonowy, a wybuch wojny, poprzez presję na wzrost cen zbóż, ten trend nasilił. W marcu żywność zdrożała o 2,4% m/m, a najsilniejsze wzrosty dotyczyły cen mięsa (wg GUS podbiło inflację o 0,34pp). Od kilku miesięcy drożeją mąka i chleb, co podbiło ceny tych kat. o 19,4 i 17,7% r/r.

Makro Flash: Wojna podbija ceny - 3Makro Flash: Wojna podbija ceny - 3

Słabszym natężeniem cechują się procesy cenowe w bazowych komponentach koszyka

Szacujemy, że inflacja bazowa wzrosła w marcu do 6,9% r/r, ale jej pęd wciąż się zwiększa. Zarówno po stronie inflacji CPI jak i bazowej szczytowych odczytów spodziewamy się w czerwcu – lipcu. W najbliższych miesiącach kluczowe znaczenie dla trendu inflacyjnego będą miały czynniki związane z wojną (ceny żywności, paliw). W nieco dalszej perspektywie inflacja zacznie hamować na skutek osłabienia popytu. Nasza całoroczna prognoza wynosi obecnie 10,4%.

Makro Flash: Wojna podbija ceny - 4Makro Flash: Wojna podbija ceny - 4

Czytaj więcej