Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

547. dzień wojny. Ukraina atakuje Krym

|
selectedselectedselected
547. dzień wojny. Ukraina atakuje Krym | FXMAG INWESTOR
www.president.gov.ua
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

23 sierpnia w rejonie wsi Ołeniwka na Półwyspie Tarchankuckim (najbardziej na zachód wysunięta część Krymu) doszło do eksplozji na stanowisku systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej S-400. Nagrany z drona film przedstawiający wybuch opublikował ukraiński Główny Zarząd Wywiadu Wojskowego (HUR). Według informacji dziennikarza Jurija Butusowa na skutek trafienia przez ukraiński pocisk manewrujący Neptun zniszczony został radar systemu S-400. 24 sierpnia HUR zakomunikował, że w nocy w okolicach Ołeniwki doszło do desantu ukraińskiego oddziału specnazu podległego wywiadowi. Uszkodził on cztery łodzie motorowe, a straty wroga oszacowano na 30 ludzi. Operacja miała charakter demonstracji zdolności sił do działania na zapleczu wroga.

Zobacz także: 551. dzień wojny. Katastrofa lotnicza w obwodzie żytomierskim

 

23 sierpnia ukraiński wywiad wojskowy ujawnił informacje o powodzeniu trwającej ponad pół roku operacji specjalnej, w efekcie której zwerbowany rosyjski pilot uprowadził śmigłowiec Mi-8 AMTSz przewożący ładunek części zamiennych do samolotów bojowych i wylądował w obwodzie charkowskim. Oprócz pilota na pokładzie znajdowało się dwóch członków załogi, którzy nie wiedzieli o jego zamiarach (zginęli podczas próby stawienia oporu). Przed operacją służby zapewniły bezpieczeństwo rodzinie pilota, którą wywieziono z Rosji na Ukrainę.

Ukraińskie drony po raz kolejny atakowały obiekty położone w głębi Rosji. W nocy z 22 na 23 sierpnia jeden uderzył w wieżowiec położony w kompleksie biznesowym Moskwa City. W nocy z 24 na 25 sierpnia rosyjska obrona przeciwlotnicza była aktywna w obwodach tulskim i kałuskim, po raz kolejny wstrzymano też ruch lotniczy na lotniskach Wnukowo i Domodiedowo. Ponadto Ministerstwo Obrony FR poinformowało o ataku tej nocy 42 ukraińskich bezzałogowców na Krym. Rzekomo wszystkie zostały unieszkodliwione przez obronę przeciwlotniczą lub środki walki radioelektronicznej.

Reklama

W dniach 22–25 sierpnia trwały ciężkie walki na froncie zaporoskim. Ukraińskie grupy szturmowe przesuwają się w kierunku Nowoprokopiwki, Werbowego oraz wzgórz położonych pomiędzy nimi. W opinii rosyjskich „korespondentów wojennych” sytuacja broniących się w tym rejonie oddziałów 58 Armii jest trudna. Według nieoficjalnych źródeł ukraińskich wróg zaangażował tutaj do walki swoje odwody. Prawdopodobnie w rejon Nowoprokopiwki ściągnął także część oddziałów z pasa obrony 19 Dywizji Strzelców Zmotoryzowanych. 23 sierpnia (Święto Flagi Państwowej Ukrainy) generał Wałerij Załużny opublikował film pokazujący flagę ukraińską wywieszoną na budynku szkoły położonej w południowej części wsi Robotyne, co potwierdza utrzymanie tej zdobytej w ostatnich dniach miejscowości.

Ciężkie starcia trwają pod Bachmutem, gdzie obie strony wykazują inicjatywę i próbują poprawić swoje położenie, wyprowadzając lokalne uderzenia. Mimo to przebieg linii frontu w tym rejonie nie uległ istotnym zmianom w ostatnich dniach. To samo dotyczy sytuacji pod Kupiańskiem – pomimo przewagi w dronach i artylerii najeźdźcom nie udało się zepchnąć Ukraińców z pozycji w okolicach Syńkiwki w kierunku drogi Kupiańsk–Swatowe.

W nocy z 22 na 23 sierpnia Rosjanie zaatakowali południe Ukrainy za pomocą ok. 20 dronów Shahed 136/131, które startowały z Kraju Krasnodarskiego i okupowanego Krymu. Według ukraińskiego Dowództwa Sił Powietrznych 11 bezzałogowców zestrzelono nad obwodami odeskim i zaporoskim. Pozostałe uderzyły rzekomo w spichlerze i magazyny w zachodniej części obwodu odeskiego (trafiona miała zostać infrastruktura portowa w Izmaile i Reni nad Dunajem). Ponadto 23 sierpnia co najmniej trzy rosyjskie drony zaatakowały obwód sumski – jeden uderzył w szkołę w Romnach, niszcząc budynek i zabijając czterech pracowników, a dwa zostały zneutralizowane. W nocy z 23 na 24 sierpnia doszło do ataku rakietowego na Dniepr. Ukraińska obrona przeciwlotnicza zadeklarowała zestrzelenie jednego pocisku manewrującego typu Iskander-K, a inne rakiety trafiły w cele położone na terenie miasta (raniły siedem osób oraz uszkodziły kilka obiektów przemysłowych i użyteczności publicznej). Z kolei w nocy z 24 na 25 sierpnia agresor zaatakował południe Ukrainy z użyciem dwóch pocisków kierowanych Ch-59 i dwóch pocisków manewrujących Kalibr, wystrzelonych z Morza Azowskiego i Morza Czarnego. Według ukraińskiego Dowództwa Sił Powietrznych wszystkie rakiety zostały zestrzelone, podobnie jak jeden dron Shahed 136/131....

 

 

Reklama

Czytaj dalej na osw.waw.pl

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ośrodek Studiów Wschodnich

Ośrodek Studiów Wschodnich

Ośrodek powstał w 1990 r. jako jednostka budżetowa administracji publicznej. Państwową osobą prawną stał się w roku 2012 na mocy ustawy z lipca 2011 r. Zgodnie z ustawą głównym zadaniem Ośrodka jest opracowywanie oraz udostępnianie organom władzy publicznej RP informacji o istotnych wydarzeniach i procesach politycznych, społecznych i gospodarczych w otoczeniu międzynarodowym Polski, przygotowywanie analiz, ekspertyz i studiów prognostycznych. Obecnie obszar naszych zainteresowań obejmuje Rosję, Kaukaz i Azję Środkową, Europę Środkową i Wschodnią, Bałkany, Niemcy, kraje nadbałtyckie (Skandynawię oraz Litwę, Łotwę i Estonię), Chiny, Turcję i Izrael. W Ośrodku pracuje na stałe kilkudziesięciu analityków. Podstawowa działalność Ośrodka jest w całości finansowana ze środków publicznych.


Reklama
Reklama