Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Zmiany. Cena złota wzbiła się ponad poziom 1780 USD za uncję trojańską, a indeks Dow Jones osiągnął nienotowane od kwietnia poziomy

|
selectedselectedselected
Zmiany. Cena złota wzbiła się ponad poziom 1780 USD za uncję trojańską, a indeks Dow Jones osiągnął nienotowane od kwietnia poziomy | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wczorajsze wystąpienie prezesa Fed spowodowało wzrost cen akcji oraz osłabienie dolara amerykańskiego. Indeks Dow Jones osiągnął poziomy nienotowane od kwietnia a główna para walutowa wzbiła się w okolice 1,0450. Rynkom wystarczyło przypomnienie ze strony Powella, że tempo podwyżek stóp procentowych zostanie zwolnione już w grudniu.

 

Wczoraj w Brookings Institution, przewodniczący Fed Powell powiedział, że "czas na złagodzenie tempa podwyżek stóp może nadejść już na grudniowym posiedzeniu". Zastrzegł on również, że polityka pieniężna prawdopodobnie pozostanie restrykcyjna i podkreślił, że mniejsze podwyżki są mniej ważne a kluczowe natomiast są pytania, gdzie zakończy się cykl i jak długo wysoki poziom zostanie utrzymany. Ze słów przewodniczącego wynika również, że Fed nie widzi wyraźnego postępu w spowalnianiu inflacji, pomimo zacieśniania polityki monetarnej i wolniejszego wzrostu gospodarki. Wg przedstawicieli amerykańskiej instytucji rynek pracy wykazywał jedynie nieśmiałe oznaki przywracania równowagi. Zostało również dodane, że stopy osiągną wyższy poziom niż ten, który wynikał z wrześniowej mediany projekcji (4,6 proc.).

Kontrakty terminowe na Fed Fund w pełni wyceniają podwyżkę o 50 pb w dniu 14 grudnia, która wyniesie górną granicę przedziału stóp do 4,5 proc. Wyceniają łącznie kolejny ruch o 110 pb do maja 2023 roku, co implikuje osiągnięcie poziomu 5,1 proc.

Reklama

 

 

Oprócz wystąpienia Powella, rynek otrzymał również publikację Beżowej Księgi. W raporcie stwierdzono, umiarkowaną aktywność gospodarczą w ostatnich tygodniach. Z kolei tempo wzrostu ceny konsumpcyjnych nieznacznie spadło, co odzwierciedla połącznie poprawy w łańcuchu dostaw i słabnącego popytu. Rynek pracy został określony jako wciąż „ciasny” a perspektywy wskazują na stabilny lub spowalniający wzrost zatrudnienia i skromny dalszy wzrost płac.

 

Reklama

Wystąpienie Powella okazało się pewnego rodzaju przeciwwagą ostatnich wypowiedzi innych przedstawicieli Rezerwy Federalnej. Rynek w sumie nie otrzymał nic nowego a jedynie potwierdzenie tego, co już wiedział od jakiegoś czasu. Tak czy inaczej słowa, które padły wystarczyły, żeby zmienić nieco układ na wykresach. Eurodolar zdecydowanie przybliżył się do oporu technicznego wypadającego na 1,05. Większe zmiany nastąpiły na indeksach giełdowych. SP500 jest najwyżej od września i aktualnie testuje linię trendu spadkowego. Z kolei Russel2000 przełamał tę samą barierę techniczną i układ na wykresie otwiera drogę na wyższe poziomy. Dow Jones osiągnął poziom widziany ostatnio w kwietniu. Osłabienie dolar spowodowało, że złoto wzbiło się ponad poziom 1780 USD za uncję trojańską. Wczorajsze wydarzenia okazały się dobre dla polskiego złotego. Para USD/PLN aktualnie spada pod 4,47 i zbliża się do dołka z poniedziałku.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Łukasz Zembik

Łukasz Zembik

Kierownik Departamentu Analiz w TMS Brokers. Absolwent kierunku Finanse i Rachunkowość na Wydziale Zarzadzania na Uniwersytecie Warszawskim. Rynkami zajmuje się od 2010 r. – uzyskał Certyfikat Dealera Rynków Finansowych WIB/ACI Polska. W TMS Brokers odpowiada za programy edukacyjne, stworzył m.in. cykl Live Trading. 

Autora możesz obserwować na LINKEDIN 


Reklama
Reklama