Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Wyniki finansowe Nvidii wydarzeniem tygodnia. Jak zachowają się akcje spółki?

|
selectedselectedselected

Miniony tydzień zakończył się ponad 2%-owymi wzrostami głównych warszawskich indeksów, nawet pomimo relatywnej słabości krajowego sektora bankowego.Subindeks WIG- Banki był jedynym spośród wszystkich subindeksów sektorowych na GPW, który zakończył tydzień spadkiem (o0,9%), a słabość kredytodawców potwierdza także stopa zwrotu za ostatni miesiąc (-3,2%).

Wyniki finansowe Nvidii wydarzeniem tygodnia. Jak zachowają się akcje spółki?
depositphotos.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Na pierwszy plan wysunęła się branża górnicza (WIG-Górnictwo wzrósł w minionym tygodniu o 8,7%, a w poprzednim o 6,7%), której sprzyjają drożejące w ostatnim czasie surowce (ceny miedzi i złota wyznaczają nowe historyczne szczyty, solidne wzrosty ma za sobą też srebro). W gronie największych spółek uwagę zwraca już drugi tydzień bardzo dobrego zachowania Cyfrowego Polsatu, którego akcje przez ten czas podrożały o ponad 22% (dziś już nieco się korygują).

 

Wydarzeniem tygodnia był środowy odczyt inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych za kwiecień. Poprzednie odczyty amerykańskiej inflacji negatywnie zaskakiwały, raz po raz odsuwając oczekiwania inwestorów co do początku luzowania monetarnego przez Rezerwę Federalną. Tym razem dane okazały się zgodne z oczekiwaniami (3,4% r/r), co poprawiło nastroje na giełdach akcji i poskutkowało solidnym spadkiem rentowności amerykańskich długoterminowych obligacji skarbowych. Poznaliśmy także odczyty inflacyjne z Polski – finalny odczyt inflacji CPI za kwiecień potwierdził wzrost wskaźnika do 2,4% (z 2,0% w marcu), a odczyt inflacji bazowej okazał się nawet nieco wyższy niż zakładał rynkowy konsensus (4,1% vs. oczekiwane 4,0%).

 

Reklama

W tym tygodniu zwracamy uwagę na serię krajowych danych makroekonomicznych, w tym m.in. odczyty produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej za kwiecień czy dane nt. zatrudnienia i wynagrodzeń. Uwaga inwestorów zagranicznych skupi się natomiast na wstępnych majowych odczytach wskaźników PMI w największych gospodarkach strefy euro (rynek oczekuje wzrostów wskaźników zarówno w sektorze usługowym, jak i przemysłowym) oraz w Stanach Zjednoczonych (konsensus zakłada utrzymanie się wskaźników na poziomach sprzed miesiąca). Ponadto czeka nas kilka wydarzeń dot. stóp procentowych. W środę amerykańska Rezerwa Federalna opublikuje minutes z ostatniego posiedzenia FOMC (w dniach 30 kwietnia – 1 maja br.), a publiczne wystąpienia zaplanowała szefowa EBC Christine Lagarde. Decyzje ws. polityki monetarnej podejmą m.in. banki centralne w Turcji i Węgrzech.

 

Nie zabraknie również informacji ze spółek. Wydarzeniem tygodnia będzie środowa publikacja kwartalnych wyników Nvidii – głównego beneficjenta boom’u na akcje spółek związanych z rozwojem sztucznej inteligencji. Niższe od oczekiwań wyniki i rewizje prognoz w dół mogłyby spowodować chęć realizacji zysków – akcje tego amerykańskiego giganta tylko w tym roku podrożały o 87%, a stopa zwrotu za ostatnie 2 lata to ponad 400%! Kwartalnymi raportami finansowymi podzielą się także podmioty notowane na warszawskiej GPW. W najbliższych dniach poznamy wyniki m.in. JSW, PZU, Cyfrowego Polsatu, Enei, Orlenu, Tauronu czy Allegro.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Biuro Maklerskie Alior Bank SA

Biuro Maklerskie Alior Bank SA

Biuro Maklerskie Alior Banku prowadzi działalność maklerską na podstawie zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego. Jesteśmy bezpośrednim uczestnikiem Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Działamy jako wydzielona organizacyjnie jednostka w strukturach Alior Banku. Od początku działalności Biuro Maklerskie Alior Banku świadczy kompleksowe usługi w zakresie rynku kapitałowego, kładąc szczególny nacisk na profesjonalizm, innowacyjność, bezpieczeństwo, kulturę obsługi oraz rozwój alternatywnych kanałów dystrybucji.


Reklama
Reklama