Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Wybrane ryzyka dla działalności spółki Medicalgorithmics - raport na zlecenie GPW

|
selectedselectedselected
Wybrane ryzyka dla działalności spółki Medicalgorithmics - raport na zlecenie GPW | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Ryzyko związane ze sprawozdaniem finansowym firmy. Podkreślamy, że niezależny audytor odmówił wydania opinii do skonsolidowanego sprawozdania finansowego spółki. Poniżej przedstawiamy oświadczenie niezależnego audytora:

„Nie wyrażamy opinii o załączonym rocznym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym. Pomimo uzyskania wystarczających i odpowiednich dowodów badania odnośnie każdej z niepewności opisanych w sekcji Podstawa odmowy wyrażenia opinii, nie jest możliwe, aby sformułować opinię na temat załączonego rocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego ze względu na potencjalne wzajemne oddziaływanie tych niepewności i ich możliwy skumulowany wpływ na to roczne sprawozdanie finansowe.”

Jako podstawę odmowy wyrażenia opinii niezależny biegły rewident wskazuje między innymi następujące kwestie związane z kontynuacją działalności spółki:

∙ Konieczność pozyskania minimum 4-6 mln USD w ciągu dwóch miesięcy

∙ W przypadku pozyskania finansowania dla Medi-Lynx konieczność osiągnięcia założonego tempa wzrostu przychodów generowanych w Medi-Lynx przy zachowaniu założonego poziomu kosztów działania Grupy Kapitałowej

Reklama

∙ Zdolność Jednostki Dominującej do kontynuacji działalności uzależniona jest również od przyszłej działalności Banku Millennium jako pożyczkodawcy w zakresie dalszego finansowania. Bank może wypowiedzieć umowę w przypadku pogorszenia się lub utraty przez kredytobiorcę zdolności kredytowej

∙ Oceniając możliwość kontynuowania działalności przez Spółkę Dominującą oraz przeprowadzając test na utratę wartości bilansowej wartości niematerialnych w Spółce Dominującej, Zarząd przyjął, że Spółka Dominująca będzie w stanie kontynuować działalność w oparciu o przepływy pieniężne generowane przez sprzedaż poza Grupę. Założenia testu na utratę wartości zakładają 102% wzrost przychodów ze sprzedaży poza Grupę do 2026 roku.

Zdaniem Polskiej Izby Biegłych Rewidentów odstąpienie od wyrażenia opinii jest związane z oceną biegłego rewidenta, że rozległość wpływu lub możliwy wpływ na sprawozdanie finansowe jest istotny i rozległy lub nie jest możliwe uzyskanie wystarczających i odpowiednich dowodów badania. (link).

Wybrane ryzyka dla działalności spółki Medicalgorithmics - raport na zlecenie GPW - 1Wybrane ryzyka dla działalności spółki Medicalgorithmics - raport na zlecenie GPW - 1

Naszym zdaniem niezależny audytor ma wątpliwości co do kontynuacji działalności spółki i w związku z tym nie ma pewności co do wielkości przedstawionych w sprawozdaniu finansowym. W efekcie na podstawie liczb przedstawionych w sprawozdaniach finansowych spółki nie jesteśmy w stanie sporządzić rzetelnej prognozy i wyceny akcji spółki.

Reklama

Ryzyko niewypłacalności. Jeśli firma nie podpisze umowy z „kupującym”, widzimy duże ryzyko niewypłacalności w najbliższych miesiącach.

Spółka zasygnalizowała zwiększenie potrzeb finansowych na kontynuację strategii w 2022 roku z 3-5 mln USD do 4-6 mln USD. Podpisując umowę z potencjalnym „kupującym” spółka zabezpieczyła kredyt w wysokości 2,5 mln USD, który ma być spłacony do końca listopada 2022 roku, jeśli „nabywca” nie skorzysta z opcji kupna wybranych aktywów Medi-Lynx (patrz rozdział Ostatnie wydarzenia). Ponieważ nie możemy być pewni, że „kupujący” skorzysta z tej opcji, nadal widzimy wysokie ryzyko niewypłacalności spółki w 2022e. Z tego powodu nie jesteśmy w stanie przygotować rzetelnych prognoz i wyceny akcji spółki.

Ryzyko spadku średniej ceny w USA. Od czasu decyzji o przejściu na model sieciowy spółka odnotowała spadek r/r średniej ceny wniosków, dodatkowo spotęgowany efektem pandemii Covid-19 w postaci pogorszenia miksu produktowego.

Ryzyko nowej konkurencji. Jak na każdym rynku opartym na nowych technologiach, widzimy ryzyko pojawienia się nowego gracza z przewagą technologiczną. Przykładem jest negatywna reakcja rynku na zapowiedź Apple wyposażenia iWatch w moduł do testowania EKG.

Ryzyko wystąpienia sytuacji politycznej i gospodarczej w USA. Stany Zjednoczone to największy rynek opieki zdrowotnej na świecie, silnie wspierający innowacyjne rozwiązania. Dzięki temu usługi takie jak monitoring zdarzeń czy telemetria są tam refundowane. Stany Zjednoczone są jedynym rynkiem na świecie, na którym refundowane są obie usługi. Ewentualna decyzja o zmianie stawek refundacji, tempo pandemii Covid-19 może znacząco wpłynąć na przychody z tego rynku

Reklama

Ryzyko prawne i regulacyjne. Medicalgorithmics czerpie swoje przychody w dużej mierze od ubezpieczycieli zdrowotnych. Przychód opiera się na wycenie indywidualnych refundowanych usług medycznych. Ubezpieczyciele mogą zdecydować się na zmianę stawek zwrotu, co postrzegamy jako ryzyko dla MDG. Z drugiej strony zwrot kosztów monitorowania zdarzeń lub telemetrii w kraju innym niż Stany Zjednoczone byłby okazją do dodatkowego źródła dochodu..

 

Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0 polega na sporządzaniu przez firmy inwestycyjne raportów analitycznych finansowanych przez GPW. Celem programu jest zwiększenie dostępności analiz dla mniej płynnych spółek, a co za tym idzie umożliwienie inwestorom podejmowanie bardziej świadomych decyzji inwestycyjnych w oparciu o wiarygodne, niezależne źródło informacji o emitencie. Do programu zakwalifikowano 55 spółek notowanych na rynku głównym i 6 na NewConnect.

W edycji na lata 2021-2023 do programu mogły być zgłoszone spółki notowane na rynku głównym oraz NewConnect na dzień 31 maja 2021 roku (z wyłączeniem spółek z indeksu WIG20), które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie były przedmiotem analiz lub były przedmiotem analiz sporządzanych przez maksymalnie jednego analityka (analiz zawierających wycenę oraz rekomendację kierunkową). Dodatkowymi wymogami były kryterium kapitalizacji spółki co najmniej 50 mln zł (na dzień 31 maja 2021 roku), oraz wskaźnik free float przekraczający wartość 20 proc. (na dzień 31 maja 2021 roku).


Reklama
Reklama